Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομοίωση δοκών Ο.Σ.


nik

Recommended Posts

@nik περίπου... θέλω να πω, το lo μπορείς να το εκτιμήσεις αρκετά καλά πριν λύσεις, κρίνοντας από την διαμόρφωση του μοντέλου.

 

Πράγματι, το συνεργαζόμενο πλάτος μπορεί να μην είναι σταθερό. Αλλά η θεώρηση των δοκών ως γραμμικών στοιχείων σταθερής διατομής είναι βασική παραδοχή, στην οποία βασίζεται και η λογική του κανονισμού. Εξάλλου ήδη από το #38 έγραψα ότι το μοντέλο μας ελάχιστη σχέση έχει με την πραγματικότητα. Εν τέλει η δυσκαμψία στις θέσεις με αρνητικές ροπές εξαρτάται από τον οπλισμό της πλάκας εντός του συνεργαζόμενου πλάτος.

 

offset στο SAP;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@nik περίπου... θέλω να πω, το lo μπορείς να το εκτιμήσεις αρκετά καλά πριν λύσεις, κρίνοντας από την διαμόρφωση του μοντέλου.

 

Πράγματι, το συνεργαζόμενο πλάτος μπορεί να μην είναι σταθερό. Αλλά η θεώρηση των δοκών ως γραμμικών στοιχείων σταθερής διατομής είναι βασική παραδοχή, στην οποία βασίζεται και η λογική του κανονισμού. Εξάλλου ήδη από το #38 έγραψα ότι το μοντέλο μας ελάχιστη σχέση έχει με την πραγματικότητα. Εν τέλει η δυσκαμψία στις θέσεις με αρνητικές ροπές εξαρτάται από τον οπλισμό της πλάκας εντός του συνεργαζόμενου πλάτος.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί λες στο ΑΤΕΝΑ δίνονται οπλισμοί.

 

Διαστασιολόγηση δεν γίνεται πουθενά. Αυτό που προσφέρει το ΑΤΕΝΑ είναι αρκετά σωστή προσομοίωση της ρηγμάτωσης του σκυροδέματος (στάδιο ΙΙ). Η ολοκλήρωση των τάσεων επαφείεται στον χρήστη. Δεν ξέρω στο SAP αν ορίζοντας section cuts μπορείς να έχεις αυτόματη ολοκλήρωση τάσεων και εξαγωγή εντατικών μεγεθών διατομής.

Link to comment
Share on other sites

Nik εμένα με τα offset δεν κάνει κάτι, μάλλον για κάτι άλλο θα τα έχουνε, δεν είμαι σίγουρος. Λογικά δουλεύει σωστά αν ένα πρόγραμμα κάνει αυτό που σκέφτεσαι.

Pappos εννοώ όχι μεμονομένες πλακοδοκούς όπως προεντεταμένες δοκούς.

Δοκούς με πλάκες εκατέρωθεν...όπως στις οικοδομές.

 

Πες το ρε oyabun και τρόμαξα!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη συνάδελφοι, αυτά που γράφω τα βλέπετε κι εσείς διπλά ή μόνο εγώ;:oops:

 

Το offset στο SAP κάνει άλλο πράγμα, εισαγωγή άκαμπτων στοιχείων στα άκρα των δοκών (αν λες αυτό)...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μιλάτε για λειτουργία πλακοδοκού και όχι πλακοδοκός στο σχήμα Τ.

Και αυτό σημαίνει οτι για να έχεις λειτουργία πλακοδοκού πρέπει να έχεις και πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

pappos τι λες?! πλακοδοκός το λέει και η λέξη! δοκός μονολιθικά συνδεδεμένη με πλάκα. Το ερώτημα λοιπόν είναι πως προσομοιώνεται καλύτερα. Εγώ μιλάω για κτιριακά κυρίως. Άλλοι μιλάνε και για γέφυρες αλλά εγώ λέω να μείνουμε στα κτιριακά.

 

Τα ελληνικά προγράμματα λύνουν μόνο με γραμμικά στοιχεία πλακοδοκού (τώρα πως παίρνουν αυτόματα το bef λογικά παίρνουν πάντα lo=0.7l όπως λέει και ο ΕΚΩΣ και μετά βγαίνει εύκολα) και λύνουν τις πλάκες ξεχωριστά με Czerny ή marcus ή ότι άλλο τέλος πάντων.

 

Αλλά εάν έχουμε εργαλεία όπως SAP, Robot , Sofistik κ.τ.λ. γιατί να μην πάμε ένα βήμα παραπάνω και να πάμε και σε επιφανειακά πεπερασμένα... Είναι τι θέλει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.