Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομοίωση δοκών Ο.Σ.


nik

Recommended Posts

Στην προσομοίωση με εκκεντρότητα και άκαμπτους συνδέσμους το μοντέλο της δοκού είναι δοκός Vierendeel
Αυτό πως το ερμηνεύεις ? (Για να σε προλάβω μου είναι γνωστή η δοκός Vierendeel)

 

Για αυτούς που έχουν όρεξη να πάρουν μια ιδέα μπορούν να διαβάσουν παρακάτω

 

http://books.google.de/books?id=9dOduwgdmFQC&pg=PA769-IA1&lpg=PA769-IA1&dq=vierendeeltr%C3%A4ger+berechnung&source=bl&ots=m7RT7C4OSN&sig=dskQ5mvn1Iegkz-VJuQLOfyBOck&hl=de&ei=LVjxS9e_BIGZ_QaczKn-CA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=6&ved=0CCgQ6AEwBQ#v=onepage&q=vierendeeltr%C3%A4ger%20berechnung&f=false

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα γραμμικά στοιχεία που αντιπροσωπεύουν την δοκό είναι οριζόντια, σε κάποια απόσταση κάτω από τα επιφανειακά πεπερασμένα που αντιστοιχούν στην πλάκα. Συνδέονται δε με την πλάκα μέσω των κατακόρυφων άκαμπτων συνδέσμων. Δημιουργείται έτσι ένας σύνθετος φορέας που έχει (σε όψη) την διάταξη των στοιχείων της Vierendeel και επίσης την λειτουργία της Vierendeel.

 

Η ιδιαιτερότητα είναι ότι το άνω πέλμα δεν είναι γραμμικό αλλά επιφανειακό στοιχείο (εδώ υπάρχει και ένα ζήτημα μοντελοποίησης...) και ότι τα κατακόρυφα στοιχεία είναι άκαμπτα.

 

Παρά τις ιδιαιτερότητες ο τύπος της παραμόρφωσης του συνόλου (ας πούμε η ελαστική γραμμή της δοκού) δεν θα συμφωνεί με αυτή των γνωστών δοκών αλλά θα μοιάζει με την παραμόρφωση δοκού Vierendeel.

 

Όλα αυτά σε αντιδιαστολή με το δικτύωμα Mörsch.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να γίνεται αυτό που λες. Η δοκός Vierendeel δεν είναι στον χώρο, και επίσης με την πλάκα μπαίνει και η λειτουργία του διαφράγματος. Το δικτύωμα Mörsch έχει άλλη λειτουργία.

Το θέμα είναι η προσομοίωση, το οποίο σε κάθε πρόγραμμα προσομοιώνεται και ανάλογα. O Mörsch δεν έχει σχέση με το παραπάνω. Ο Mörsch ασχολείται με το μοντέλο δικτυώματος ενός φορέα (αναλογία δυνάμεων σε ράβδους εφελκυστικές ή θλιπτικές).

Link to comment
Share on other sites

- Οτι γίνεται το ξέρω γιατί το έχω κάνει αρκετές φορές με διάφορες παραμέτρους.

- Πράγματι, το ζήτημα τελικά καταλήγει να είναι (ως προς την δοκό) δύο διαστάσεων.

- Δεν έχει να κάνει με κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα, το ζήτημα το θέτω θεωρητικά. Προσωπικά έκανα τις δοκιμές με το SAP.

 

Ασχολήθηκα αρκετά με το θέμα διότι είχα αρκετές περιπτώσεις πλακών με παράξενα σχήματα και οπές, που είχαν στηρίξεις σε τοιχεία και σε δοκούς, και έπρεπε να κατανήμω καταλλήλως τα φορτία. Η χρήση συνδυασμού επιφανειακών πεπερασμένων και γραμμικών στοιχείων με εκκεντρότητα αποδείχθηκε προβληματική στις περισσότερες περιπτώσεις. Γενικώς η χρήση ενιαίου μοντέλου πλακών και γενικού φορέα δεν είχε κάποιο όφελος, ασχέτως μεθόδου προσομοίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Η δοκός Vierendeel δεν αναλύεται από κανένα στατικό πρόγραμμα και ούτε φυσικά παίρνεις τις δυνάμεις για την δοκό (σχήμα δοκού με τις οριζόντιες και κάθετες ράβδους). Καταρχήν δεν προσομοιώνεις δοκό Vierendeel σε κανένα πρόγραμμα δεν γίνεται αυτό (από αυτά που γνωρίζω τουλάχιστον). Θεωρητικά πάντα αλλά και πρακτικά.

 

Η χρήση συνδυασμού επιφανειακών πεπερασμένων και γραμμικών στοιχείων με εκκεντρότητα αποδείχθηκε προβληματική στις περισσότερες περιπτώσεις.

 

Αυτό ναι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι διαφορετικό εννοούμε όταν λέμε δοκό Vierendeel... Εγώ εννοώ "Vierendeel truss" που είναι υπερστατικός φορέας αποτελούμενος από διακριτά μέλη και (προφανώς) μπορεί να αναλυθεί με γραμμικά στοιχεία. Πχ γέφυρες με δικτύωμα Vierendeel ή στέγαστρο με βατό πατάρι και δικτύωμα Vierendeel... (απλά στο ΑΠΘ το έμαθα ως δοκό Vierendeel και όχι ως δικτύωμα Vierendeel). Εμπάσει περιπτώσει, εδώ αναφέρομαι στο ιδεατό στατικό μοντέλο της Vierendeel.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατίρηση για την Vierendeel. Πως το σκέφτηκες..?! Ψαγμένο! Εάν βάλουμε μηδενική ατένεια στα άκαμπτα μέλη δεν γλιτώνουμε? Εν πάση περιπτώσει υπάρχει η επιλογή offset σε όλα σχεδόν τα προγράμματα και δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσουμε άκαμπτα μέλη.

 

Όσον αφορά την χρησιμότητα του μικτού μοντέλου επιφανειακών και γραμμικών στοιχείων θα συμφωνήσω ότι τα φορτία μεταφέρονται πολύ καλύτερα και ότι τελειώνουμε πιο γρήγορα.

 

Εγώ είμαι της άποψης ορθογωνικών δοκών με πλήρεις διαστάσεις (όχι μόνο κρέμαση) και επιφανειακών για πλάκες με offset για την εκκεντρότητα, εάν θέλουμε να λύσουμε μικτό το μοντέλο μας. Αλλιώς μόνο γραμμικά μέλη και πλακοδοκοί. Δηλαδή συμφωνώ με jackson .

Link to comment
Share on other sites

(απλά στο ΑΠΘ το έμαθα ως δοκό Vierendeel και όχι ως δικτύωμα Vierendeel).
Μα η δοκός Vierendeel είναι δικτύωμα, αλλά αναφέρεται σαν δοκός Vierendeel.

Εδώ υπάρχει η πλήρης αναφορά για την δοκό Vierendeel http://books.google.de/books?id=9dOd...chnung&f=false

 

Δεν είμαι αντίθετος με τις σκέψεις σου, απλά για την δοκό Vierendeel προβληματίστηκα όπως το συσχέτισες εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, χωρίς στερεούς βραχίονες, με κεντρική σύνδεση δοκών-πλάκας είναι μια χαρά η προσομοίωση και προσεγγίζει πολύ καλά την πραγματικότητα.

 

Και η ταυτόχρονη προσομοίωση πλάκας και δοκών με τον παραπάνω τρόπο, έχει (σχεδόν) μόνο καλά να δώσει.

 

Χώρια που δεν σε νοιάζουν διαφράγματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Και η ταυτόχρονη προσομοίωση πλάκας και δοκών με τον παραπάνω τρόπο, έχει (σχεδόν) μόνο καλά να δώσει.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.