Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομοίωση δοκών Ο.Σ.


nik

Recommended Posts

Όχι τόσο πολύ... άσε που το sap μου δεν έχει τέτοια...

 

1. όχι, λάθος!

2. αδιευκρίνιστο, αλλά δεν θα αρνηθώ ότι έχει βάση.

 

Αλλά για πες μου, τα διαγράμματα τεμνουσών τα είδες; ποιο είναι το σωστό; Πρόσεξες ότι τα μοντέλα με γραμμικά στοιχεία και πεπερασμένα δεν δίνουν μέγιστη τέμνουσα στην στήριξη; !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επί ουσίας, δηλαδή θεωρείς σωστό (στην γενική περίπτωση, δεν μιλάω για ειδικές περιπτώσεις) να προσομοιώνονται στο γενικό μοντέλο του φορέα και οι πλάκες; Και η ανάλυση του φορέα (στατική & δυναμική) να γίνεται μαζί τις πλάκες και με τα φορτία να επιβάλλονται στις πλάκες;
Μα τα φορτία των πλακών μεταβιβάζονται στις δοκούς...και φυσικά στο μοντέλο προσομοιώνονται όλα...δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς...:oops:
Link to comment
Share on other sites

Pappos, απλώς πιστεύω -και θέλω να πω- ότι για πολλούς λόγους η εισαγωγή πολλών παραμέτρων στο μοντέλο (συγκεκριμένα των πλακών μαζί με τις δοκούς) περιπλέκει επικίνδυνα τα πράγματα και συχνά οδηγεί σε τελείως εσφαλμένα αποτελέσματα.

Όχι μόνο λόγω των θεμάτων δυσκαμψίας που συζητάμε ως τώρα. Να, μόλις πόσταρα για την τέμνουσα... Στο παράδειγμά μας (που λύνουμε με τον oyabum) είναι η μισή της πραγματικής και εμφανίζεται σε λάθος θέση.

Ασφαλώς υπάρχουν τεχνικές για να ξεπεράσει κανείς όλους αυτούς τους σκοπέλους, αλλά προς τί; Αν δεν πρόκειται για κάποια πολύ ειδική περίπτωση, τί όφελος έχει κανείς να μπλέξει με όλα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Ρε SAP-παίδες, μήπως δεν πάει κάτι καλά με το πρόγραμμα (μην παρεξηγηθώ, όχι με σας); Στο Sofistik όποια προσομοίωση από τις 3 και να δω, οι τέμνουσες είναι σωστές.

 

Μπας και γίνεται τίποτε άλλο με καμιά παράμετρο;

Link to comment
Share on other sites

Στο SAP είναι γρήγορη η εισαγωγή τους;

 

Για απλή (δομημένη) γεωμετρία θα μπούνε μάλλον εύκολα, αλλιώς θάνατος. Αν ήταν να κάνω κάτι τέτοιο, θα το έκανα είτε στο Ansys είτε στο ADINA (το οποίο έχει πολύ δυνατό mesher). Υπάρχει βέβαια και η επιλογή του ATENA, όπου μετά μπορείς να δώσεις και οπλισμούς και ρηγμάτωση διατομής. Για διπλωματική κανείς;

 

Ρε SAP-παίδες, μήπως δεν πάει κάτι καλά με το πρόγραμμα ;

 

Τα αποτελέσματα είναι σωστά, απλά πρέπει να αθροίσεις τις τέμνουσες των SHELLS.

Link to comment
Share on other sites

Για απλή (δομημένη) γεωμετρία θα μπούνε μάλλον εύκολα, αλλιώς θάνατος. Αν ήταν να κάνω κάτι τέτοιο, θα το έκανα είτε στο Ansys είτε στο ADINA (το οποίο έχει πολύ δυνατό mesher). Υπάρχει βέβαια και η επιλογή του ATENA, όπου μετά μπορείς να δώσεις και οπλισμούς και ρηγμάτωση διατομής. Για διπλωματική κανείς;

 

Στο Ansys έκανα την διπλωματική μου ...τοιχοποιία, solid και smeared-cracks... (pushover) Ατέλειωτες ώρες ανάλυσης (ήταν και άλλες εποχές) για να πάρεις ένα "convergence error"! Δεν θέλω άλλο!

 

@jackson, δεν φταίει το πρόγραμμα! ...αν σου βγαίνουν σωστά, κάπου έχεις κάνει λάθος :P

Link to comment
Share on other sites

Επειδή oyabun με ενδιαφέρει, έχω κάνει solid στο Sofistik (που δεν οπλίζει) και στο Nastran (που έτσι κι αλλιώς δεν διαστασιολογεί) αλλά είμαι περίεργος του πως οπλίζονται.

 

Όχι θεωρητικά (μέσω τάσεων), αλλά πρακτικά...

 

Δηλαδή έστω ότι έχω φτιάξει το παρακάτω μοντέλο. Στην όπλιση επιλέγω ποιά solids θα μου οπλίσει, ποιά από τις 8 παρειές (ή και παραπάνω αν έχω άνω των 8κομβικών στοιχείων) ή αυτό οπλίζει τα πάντα όλα, όπου υπάρχουν εφελκυστικές τάσεις, σε κάθε διεύθυνση;

 

Ρωτάω γιατί λες στο ΑΤΕΝΑ δίνονται οπλισμοί.

post-14086-131887241309_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εάν χρησιμοποιήσουμε την εντολή Offset αντί για άκαμπτα ραβδάκια δεν είμαστε σωστοί? Έτσι γλιτώνουμε από δοκούς vierendeil κ.τ.λ.

 

Εσύ δηλαδή AlexisPap υπολογίζεις το απαραίτητο beff για κάθε πλακοδοκό του μοντέλου σου? Σύμφωνα με ΕΚΩΣ ?! Δηλαδή υπολογίζεις για κάθε δοκό το lo και με αυτό το beff ?

 

Επίσης η σύγκριση επιφανειακού και γραμμικού ορθογωνικού με γραμμικό πλακοδοκού είναι λάθος. Εάν δεν κάνω λάθος η έννοια της πλακοδοκού σταθερής διατομής π.χ. "Τ" αν και πρακτικά είναι εύκολη και καλή λύση θεωρητικά δεν είναι σωστή. Η πλακοδoκος δεν έχει σταθερή διατομή κατά μήκος αλλά εξαρτάται από τις πλάγιες στηρίξεις της πλάκας. Δηλαδή σε κάτοψη μία πλακοδοκός έχει σχήμα μπάλα ράγκμπι (καμπύλο) και όχι ορθογωνικό.

Link to comment
Share on other sites

Η πλακοδοκός δεν είναι δοκός αλλά μονολιθική σύνδεση και αυτό γιατί συνεργάζεται με την πλάκα.

Ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιο πρόβλημα προσομοίωσης μιλάτε...

Πλακοδοκός μόνο υπό την έννοια της δοκού με την πλάκα. Εκτός και αν μιλάτε για σκέτη δοκό σχήμα Τ προεντεταμένη για παράδειγμα...

Link to comment
Share on other sites

Εάν χρησιμοποιήσουμε την εντολή Offset αντί για άκαμπτα ραβδάκια δεν είμαστε σωστοί? Έτσι γλιτώνουμε από δοκούς vierendeil κ.τ.λ.

 

...Η πλακοδoκος δεν έχει σταθερή διατομή κατά μήκος αλλά εξαρτάται από τις πλάγιες στηρίξεις της πλάκας

 

1) Θα το κοιτάξω και θα σου πω...

2) Αυτό ναι, το είπαμε ισχύει.

 

Ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιο πρόβλημα προσομοίωσης μιλάτε...

 

Για "οικοδομική" πλακοδοκό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.