Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από πότε θεωρείσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ;


mkara

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum.

ειμαι τελοιοφοιτος πολιτικος μηχανικος και τον ιουλιο αναμενεται να παρω το πτυχιο μου.ειμαι εμεσα ασφαλισμενος στο δημοσιο λογω της δουλειας του πατερα μου (ΟΠΑΔ)

πρεπει ομως να προχωρησω σε μια εγχειριση και εχω την εξης απορια:

αν κανω την εγχειριση λιγες μερες μετα την ληψη του πτυχιου θεωρουμαι ανασφαλιστος?

 

δεν θα ειμαι στο τσμεδε (πριν δωσω εξετασεις για το ΤΕΕ)

 

συναδελφοι ειναι πολυ σημαντικο αν ξερετε κατι...ευχαριστω εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ θεωρείσαι από την ημέρα εγγραφής σου στο ΤΕΕ. Η ειδοποίηση περί της εγγραφής σου και στα 2 θα έρθει ενδεχομένως κανά δίμηνο αφότου πραγματοποιηθεί.

 

ΟΜΩΣ, για θέματα ιατρικών εξετάσεων, νοσηλείας, κτλ είναι απαραίτητη η έκδοση βιβλιαρίου υγείας πρώτα. Αν χρειαστείς περίθαλψη στο διάστημα που μεσολαβεί ανάμεσα στην εγγραφή σου στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ και στην έκδοση του βιβλιαρίου υγείας, έχω την εντύπωση πώς δεν θα έχεις κάλυψη. Αυτή την περίπτωση θα πρέπει να την κουβεντιάσεις με το ΤΣΜΕΔΕ για διευκρίνιση.

 

Σίγουρα πάντως δεν καλύπτεσαι από την ημερομηνία κτήσης του διπλώματος.

 

Ο ΟΠΑΔ σαν έμμεσο μέλος θα σε διαγράψει ουσιαστικά, όταν του ζητήσεις βεβαίωση διαγραφής από αυτόν για να εκδόσεις το νέο βιβλιάριο υγείας σου στο ΤΣΜΕΔΕ. Τυπικά όμως είσαι ασφαλισμένος εκεί μέχρι και την ημέρα που είσαι φοιτητής (αν δεν έχεις ξεπεράσει το ηλικιακό όριο των 24 νομίζω-[εδιτ] 26 είναι).

Link to comment
Share on other sites

βιβλιαριο υγειας διαθετω.

το θεμα ειναι αν κανω την εγχειριση αφου εχω παρει το πτυχιο(αρα δεν ειμαι φοιτητης)

θα δικαιουμαι να εχω ασφαλεια δημοσιου?

η ασφαλεια ανανεωνεται καθε χρονο.για φετοσ την εχω ανανεωσει.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ θεωρείσαι από την ημέρα εγγραφής σου στο ΤΕΕ. Η ειδοποίηση περί της εγγραφής σου και στα 2 θα έρθει ενδεχομένως κανά δίμηνο αφότου πραγματοποιηθεί.

 

Στην θεωρία...

Στην πράξη όμως, από όταν λάβεις τα χαρτιά από το ΤΣΜΕΔΕ, 3-4 μήνες μετά τις εξετάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΠΑΔ καλύπτει μέχρι τα 26 υπό την προϋπόθεση ότι έχει ακόμα την φοιτητική ιδιότητα.

 

Όταν έρθουν τα αποδεικτικά εγγραφής στο ΤΕΕ μπορείς να πας στο ΤΣΜΕΔΕ και να εκδόσεις την ίδια μέρα βιβλιάριο υγείας και συνταγολόγιο, αφού πληρώσεις τις εισφορές που αναλογούν στο τμήμα του εξαμήνου που είσαι ασφαλισμένος του ΤΣΜΕΔΕ. Δεν χρειάζεται να περιμένεις κάποια ειδοποίηση από το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΠΑΔ καλύπτει μέχρι τα 26 υπό την προϋπόθεση ότι έχει ακόμα την φοιτητική ιδιότητα.

 

Και τα ταμεία των τραπεζών καλύπτουν μέχρι τα 35 ανεξαρτήτως φοιτητικής ιδιότητας με μια (ασήμαντη) ετήσια συνδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρθουν τα αποδεικτικά εγγραφής στο ΤΕΕ μπορείς να πας στο ΤΣΜΕΔΕ και να εκδόσεις την ίδια μέρα βιβλιάριο υγείας και συνταγολόγιο, αφού πληρώσεις τις εισφορές που αναλογούν στο τμήμα του εξαμήνου που είσαι ασφαλισμένος του ΤΣΜΕΔΕ. Δεν χρειάζεται να περιμένεις κάποια ειδοποίηση από το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Μην λέτε πράγματα που δεν ισχύουν! Aυτά ίσχυαν παλιά!

 

Επειδή, όπως έχω πει και σε άλλα θέματα τον τελευταίο καιρό, έχω έναν γνωστό μου, μηχανικό Φεβρουαρίου 2010, έχει λάβει όλα τα χαρτιά από το ΤΕΕ, αλλά στο ΤΣΜΕΔΕ δεν τον έχουν γράψει ακόμα!

 

Επικοινωνεί σχεδόν καθημερινά και δεν είναι καταχωρημένος ακόμα. Γίνεται αναζήτηση με όνομα, επώνυμο, πατρώνυμο και αριθμό μητρώου ΤΕΕ και ΔΕΝ φαίνεται πουθενά στο ΤΣΜΕΔΕ!

 

Έναρξη στην εφορία έκανε με το ΤΕΒΕ στο οποίο είναι τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Στο στενό μου περιβάλλον (τον έχω δίπλα μου τώρα), συνάδελφος έδωσε εξετάσεις τον Οκτώβριο, οι βεβαιώσεις με την άδεια του ήρθαν μέσα Ιανουαρίου πιστοποιώντας ότι έιναι μέλος ΤΕΕ από 5 Νοεμβρίου και στις 4 Φεβρουαρίου εξέδωσε βιβλιάριο υγείας και συνταγολόγιο. Επιστολή ότι έχει γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ πήρε στα τέλη Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου.

 

Κάπου αλλού πρέπει να ψάξει το μπέρδεμα ο γνωστός σου

Link to comment
Share on other sites

Μην λέτε πράγματα που δεν ισχύουν! Aυτά ίσχυαν παλιά!

 

Επειδή, όπως έχω πει και σε άλλα θέματα τον τελευταίο καιρό, έχω έναν γνωστό μου, μηχανικό Φεβρουαρίου 2010, έχει λάβει όλα τα χαρτιά από το ΤΕΕ, αλλά στο ΤΣΜΕΔΕ δεν τον έχουν γράψει ακόμα!

 

Επικοινωνεί σχεδόν καθημερινά και δεν είναι καταχωρημένος ακόμα. Γίνεται αναζήτηση με όνομα, επώνυμο, πατρώνυμο και αριθμό μητρώου ΤΕΕ και ΔΕΝ φαίνεται πουθενά στο ΤΣΜΕΔΕ!

 

Έναρξη στην εφορία έκανε με το ΤΕΒΕ στο οποίο είναι τώρα!

 

στο τσμεδε τα χαρτια απο το τεε πανε οταν ερχονται και σε σενα, είναι περιεργο που δε τον βρισκουν.

εγω(εξετασεις οκτωβριου) περασα απο τα γραφεια του τσμεδε, με βρηκαν, με εστειλαν να κανω διαγραφη απο οαεε(μπαμπας) και σε 3 μερες ειχα τα βιβλιαρια χωρις να περιμενω να μου σταλει καμμια ειδοποιηση απο τσμεδε, επειδη πηγα και το ζητησα με εβαλαν σε προτεραιοτητα.

και ολα αυτα σε 2.5 μηνες! πριν το γεναρη ειχα τα παντα στα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.