Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Ημ/νια μετατροπής χρήσης


yorgho

Recommended Posts

Η Πολεδομία Αχαρνών (Μενίδι) ξέρει κανείς αν ζητά την ημερομηνία μετατροπής του χώρου ? Η Παλλήνη ?

 

Ολες το ζητάνε. Το λέει στο νόμο 3843

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα όμως είναι πως δεν το λέει η πρότυπη δήλωση από το ίδιο το Υπουργείο ...Οπότε ξαναρωτώ : το Μενίδι και η Παλλήνη το ζητάνε?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι πως δεν το λέει η πρότυπη δήλωση από το ίδιο το Υπουργείο ...Οπότε ξαναρωτώ : το Μενίδι και η Παλλήνη το ζητάνε?

 

Καταλαβαίνω ότι σε παραξενεύει το γεγονός ότι δεν το λέει η πρότυπη δήλωση από το ίδιο το Υπουργείο, αλλά πρέπει απλά να το αποδεχθείς: το δημόσιο λειτουργεί συχνά επιπόλαια, τσαπατσούλικα, στο ποδάρι.

Ολες το ζητάνε. Παλλήνη έχω πάει 3 φορές. Το ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

Για ακίνητι που έχει αγοραστεί, περυσι , με οικοδομική άδεια από το 1994, ο διιοκτήτης δήλωσε ημερομηνία 1998, γιατί οι υπάλληλοι στην πολεοδομία του είπαν ας βάλει λίγα χρόνια μετά την οικοδομική άδεια.

 

Τι κίνδυνος υπάρχει; Εφόσον το ακίνιτο δεν ήταν στην ιδιοκτησία του προ του 2009, υπάρχει περίπτοση να υπάρχει κάποιος φόρος για τα χρόνια που υπάρχει ο ημιυπαίθριος ή αφορα μόνο η ερώτηση γι να ελέγχουν τις καινούργιες κατασκευές;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κανείς δεν γνωριζει γιατί ρωτούν την ημερομηνία του αυθαιρέτου

βεβαίως δεν είναι παράλογο να υπάρχει η πληροφορία,

για όλα τα αυθαίρετα το ζητούν

 

όποιος δηλώνει ΨΕΜΑΤΑ σε ΥΔ υπόκειται στις κυρώσεις του νομου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ετοιμάζω τις δηλώσεις των ιδιοκτητών για μία περίπτωση τακτοποίηση Η/Χ που έχω αναλάβει και διαβάζοντας αυτά που αναφέρονται στο φόρουμ και κατόπιν αρχικής συζήτησης με τον ιδιοκτήτη έβαλα ημερομηνία κλεισίματος του χώρου 1/2010. Τώρα ο ιδιοκτήτης με ρωτάει μήπως είναι καλύτερα να βάλουμε ημερομηνία πριν την ημερομηνία αγοράς (παρόλο που αυτό μαλλόν δεν θα γίνεται καθότι το αγόρασαν στα μπετά και άρα πριν τη ρευματοδότηση) έτσι ώστε αν τυχόν προκύψει ποτέ θέμα με το ΙΚΑ ή οτιδήποτε τέτοιο να πει ότι αυτό είναι θέμα του κατασκευαστή και όχι δικό του.

Νομίζεται ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, να αποποιηθεί δηλαδή την ευθύνη αν τεθεί ποτέ τέτοιο θέμα;

Επίσης από ότι έχω καταλάβει δεν μπορεί να μπεί ημερομηνία προγενέστερη της ρευματοδότησης του κτιρίου, σωστά;

Κάτι τελευταίο, το στέλεχος της άδεια που έχω στα χέρια μου έχει 2 ημερομηνίες ρευματοδότησης μία για εργοταξιακή και μία δέυτερη (που χρονολογικά λογικά είναι η τελική) η οποία όμως λέει προσωρινή σύνδεση ΔΕΗ-ΟΤΕ ΕΥΔΑΠ, θα έπρεπε μήπως να υπάρχει και τρίτη ημερομηνία όχι προσωρινής σύνδεσης;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το 99% των οικοδομών μετά το 1981 (νομίζω) είναι με προσωρινή σύνδεση με ΔΕΗ.

Με τελική σύνδεση είναι μόνο μετά από αυτοψία της πολεοδομίας.

 

Η ημερομηνία είναι θέμα το ιδιοκτήτη.

Αρκεί να είναι πριν την κατάθεσης του φακέλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.