Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Ημ/νια μετατροπής χρήσης


yorgho

Recommended Posts

Ό,τι και να συμβαίνει πάντως δε σε απασχολεί, εφόσον το συμβόλαιο δε λαμβάνεται υπόψη στη διαδικασία.

 

Γεια σου tpanag!

Βασικά αναρωτιόμουν αν υπαρχει καποια πιθανότητα μελλοντικού προβλήματος σε τυχόν έλεγχο / διασταύρωση στοιχείων απο το γεγονός ότι στο συμβόλαιο αγοράς, που όπως είπα είναι μεταγενέστερη της 22/4, αναφέρεται ότι το διαμέρισμα αποτελείται από: καθιστικό - κουζίνα - υπνοδωμάτιο και ημιυπαίθριο, κάτι που συνεπάγεται ότι αν (λέμε αν!) το ψάξει κάποιος και το συνδυάσει με την Υπεύθυνη Δήλωση, σου πει "τότε πώς δηλώνεις προγενέστερη ημερομηνία μετατροπής χρήσης?".

Να βασιστώ στο ότι δεν ελέγχονται τα συμβόλαια και να δηλώσω ημ/νια μετά την ηλεκτροδότηση? :confused: :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να βασιστώ στο ότι δεν ελέγχονται τα συμβόλαια και να δηλώσω ημ/νια μετά την ηλεκτροδότηση?

 

Φίλε μου αυτό ακριβώς λέω! Το ότι το συμβόλαιο αναφέρει ότι το διαμέρισμα αποτελείται από μπλα μπλα μπλα και ημιυπαίθριο δεν είναι παράδοξο! Η συντριπτική πλειοψηφία των συμβολαίων αυτό λένε! Λέει πουθενά κλεισμένο ημιυπαίθριο;

 

Και φυσικά ο χαμένος της υπόθεσης όπως έχει αυτή τη στιγμή είμαι εγώ αφού το αντίτοιμο του παράβολου το βάζω από τη τσέπη μου....

 

Σε 2 αδελφικούς μου φίλους, με τον πρώτο πήγαμε μαζί και πλήρωσε παράβολο και κατέθεσε την αμοιβή μου, στον δεύτερο του είπα να μου δώσει στο χέρι τα λεφτά της αμοιβής και του παραβόλου για να προχωρήσουμε τη διαδικασία. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τα κάνετε αυτά τα πράγματα! Πιστωτικά ιδρύματα είμαστε οι μηχανικοί; Γιατί δηλαδή πρέπει να κάνουμε εμείς αναλήψεις από τους λογαριασμούς μας με ό,τι αυτό συνεπάγεται (απώλεια τόκων, valeur κλπ.) και να μην την κάνει ο πελάτης μια και καλή και μετά να προχωράει η διαδικασία;

Ως προς το κύριο ερώτημά σου τώρα, θεωρώ ότι δικαίως δεν δέχονται το φάκελο. Ο νόμος λέει ότι δε μπορούν να υπαχθούν στη ρύθμιση κτίρια των οποίων οι άδειες έχουν εκδοθεί ή αναθεωρηθεί μετά τη 2/7/2009. Εσύ αυτή τη στιγμή προσπαθείς να τακτοποιήσεις κατάστημα και η άδεια του καταστήματος είναι μεταγενέστερη της 2/7/2009...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε και μένα ο πελάτης μου βαλε χρήματα στο λογαριασμό και πήγα και πλήρωσα τα ως άνω απλά από τη στιγμή που έχω εγώ την ευθύνη του φακέλου επομίζομαι και τα αποτελέσματα της ευθύνης άρα δίνω πίσω όλο το ποσό που μου δόθηκε.Δεύτερον συμφωνώ με αυτό που λες οτι είναι δίκαιο αλλά η μόνη αντίρρηση μου είναι ότι ο υπάλληλος μου είπε οτι εφόσον προυπήρχε άδεια για το κτίριο με ημερομηνία πριν τον 7/2009 καλύπτομαι πολεοδομικά από κει.Θέλω δηλαδή να πω ότι ο νόμος λέει κάτι αλλά αν ο άλλος σου δώσει εγγύηση ότι καλύπτεσαι έτσι ποιος έχει την ευθύνη..Όπως και να έχει εγώ έχω τη τελική ευθύνη...Μπορώ να κάνω κάτι απο δω και πέρα για να δηλωθεί με κάποιο τρόπο το πατάρι?Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας όπως και να έχει....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω, πως σε αυτή την διαδικασία της ρύθμισης, δεν προβλέπεται από Νόμο το δικαίωμα υποβολής ένστασης, με εξέταση της σε Β' βαθμό από κάποια αρμόδια επιτροπή ( σχετική πχ η επιτροπή αυθαιρέτων ).

Αυτό το δικαίωμα της ένστασης ή της αίτησης θεραπείας, προβλέπεται και είναι αναφαίρετο δικαίωμα σε κάθε ζημιογόνο για τον πολίτη ενέργεια της πολιτείας;

Πως είναι δυνατό να μην προβλέπεται στην προκειμένη περίπτωση;

Μήπως μπορεί να απαντήσει κάποιος δικηγόρος αν μας παρακολουθεί;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ εχεις εν μερη δικιο.. Αλλα σες γενικες γραμμες, αντε και τον βρηκαμε τον αλλο υπαλληλο.. Τι θα του κανουμε? Μου ειπες και σου ειπα και του ειπε δεν πιανουν τοπο..

 

Στα λογια λιγα πραγματα εχουν αξια..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αναρωτιόμουν αν υπαρχει καποια πιθανότητα μελλοντικού προβλήματος σε τυχόν έλεγχο / διασταύρωση στοιχείων...

 

η διασταυρωση μπορεί να γινει συμφωνα με το παρακάτω...

 

Ν3843/10 αρθ6, παρ9.

"Στα συμβολαιογραφικά έγγραφα κάθε δικαιοπραξίας μεταβίβασης ακινήτων ή σύστασης εμπράγματων δικαιωμάτων επ’ αυτών, στα οποία υπάρχουν χώροι που διατηρούνται σύμφωνα με τα οριζόμενα στον παρόντα νόμο προσαρτάται αντίγραφο της αίτησης όπου βεβαιώνεται η περαίωση της διαδικασίας διατήρησης του χώρου σύμφωνα με την παράγραφο 5 του άρθρου 6 και γίνεται ειδική σχετική μνεία για την υπαγωγή των χώρων στη ρύθμιση αυτή. Κατά την απεικόνιση των χώρων αυτών, όπου απαιτείται, σημειώνεται η υπαγωγή τους στη ρύθμιση του παρόντος νόμου."

Link to comment
Share on other sites

.Θέλω δηλαδή να πω ότι ο νόμος λέει κάτι αλλά αν ο άλλος σου δώσει εγγύηση ότι καλύπτεσαι έτσι ποιος έχει την ευθύνη..

 

Μπήκα στο site του ΥΠΕΚΑ και είδα νέα εγκύκλιο 17/2010 με ημ/νία 19-10-2010.

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=jn6gqRRIcVA%3d&tabid=512&language=el-GR

Αναφέρεται σε αχρεωστήτως καταβληθέντα ποσά προστίμου για την περίοδο πριν τις διευκρινήσεις, αλλά δες μήπως καλύπτει και την περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

--> tpanag:

Με βοηθησες να ξεκολλήσω! Όντως, όπως και στη συντριπτική πλειοψηφία νεοδμητων διαμερισμάτων, έτσι και στη δική μου περιπτωση τα συμβόλαια αναφέρονται στους ημιυπαιθριους, παρόλο που η μετατροπή τους ειχε ήδη πραγματοποιηθεί. Συμπεραίνω λοιπόν πως το γεγονός ότι τα συμβόλαια υπογράφηκαν μετά την 28/4 δεν επηρεάζει κατι στην αντιμετώπιση του θέματος.

Συμπληρώνω, κατα τα γνωστα, ημ/νία μετατροπής λίγο μετά την ηλεκτροδότηση :)

 

--> jb:

Ενδιαφέρουσα η επισημανση σου. Στα υπ' όψιν οπωσδήποτε!

 

Ευχαριστώ αμφοτερους! :)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ εχεις εν μερη δικιο.. Αλλα σες γενικες γραμμες, αντε και τον βρηκαμε τον αλλο υπαλληλο.. Τι θα του κανουμε? Μου ειπες και σου ειπα και του ειπε δεν πιανουν τοπο..

 

Αγαπητέ pk10gr

 

Γεια και χαρά μετά από αρκετό καιρό.

Αλλά φίλε μου, μάλλον δεν πρόσεξες το νόημα του μηνύματος μου;

Μιλώ για τα δικαιώματα του πολίτη και όχι για την απόδοση προσωπικών ευθυνών σε έναν υπάλληλο

Εδώ ο κάθε υπάλληλος ερμηνεύει τον νόμο διαφορετικά.

Όπως έγραψα σε άλλο σχετικό θέμα, π.χ για τις pilotis ζητάνε συν/φές από τους λοιπούς συν/τες, ενώ η απάντηση του υπουργείου είναι "δεν μπαίνετε σε ιδιοκτησιακά-αρκεί όποιος το δηλώσει σαν 100% ιδιοκτησία του".

Σήμερα πήγα σε διπλανή πόλη για ρύθμιση χώρου pilotis και η υπάλληλος εξ αρχής ζητούσε συν/φες

όταν όμως της ανέφερα ότι ζητώντας υπογραφές συν/των (που μπορεί να μην υπογράφουν γιατί δεν θέλουν να πληρώσουν) στερείς το δημόσιο από έσοδα

1. αφ' ενός του επιθυμούντα να το δηλώσει και

2. αφ' εταίρου των 5/πλασίων περίπου προβλεπομένων προστίμων αυτών που δεν θα τα δηλώσουν - αφού προβλέπεται έλεγχος 10%)

αμέσως άλλαξε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.