Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Ημ/νια μετατροπής χρήσης


yorgho

Recommended Posts

Σε όλες τι πολεοδομίες ζητούν:

Ημερομηνία αλλαγής χρήσης προγενέστερη του Απρίλιος/2010

και μεταγενέστερη της σφράγισης για ρεύμα.

 

Τον τελευταίο καιρό ζητείται στις Υ.Δηλώσεις ιδιοκτήτη να γράφεται πως δεν έχει συνταχτεί έκθεση αυτοψίας για το ακίνητο της ρύθμισης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για κάποιον περίεργο λόγο έχω μια εγκύκλιο η οποία υποψιάζομαι ότι ήταν προσχέδιο της 8/2010:

πραγματι, ήταν μία που είχε αναρτηθεί εδω, η οποία όμως δεν ειχε αρ.πρωτ.

 

Από εκεί και πέρα, στην εγκύκλιο 5/2010 και στο άρθρο 5/παρ. 6 λέει:

"Η σύνδεση με τους οργανισμούς κοινής ωφέλειας μπορεί να γίνει με την καταβολή τουλάχιστον της πρώτης δόσης, με συμπλήρωση στη σφραγίδα ηλεκτροδότησης του Ν.1512/85 ότι «ο χώρος…….ρυθμίστηκε με τη διαδικασία του Ν.3843/2010»", συμπεραίνω ότι αν δεν έχει πάρει ακόμα ρεύμα μια οικοδομή, θα πρέπει πρώτα να ρυθμίσει και μετά να πάρει ρεύμα.

 

αυτό δεν το είχα προσέξει!

οπότε μας βάζουν να υπογράφουμε ότι όλα έγιναν σύμφωνα με τα σχέδια της πολεοδ. και ταυτόχρονα να δηλώνουμε ότι έχουμε καταπατήσει τις διατάξεις και συμφωνούμε εμείς να το κάνουμε!!!

 

@brasco

και πιστοποιητικό θανάτου μου, να ζητήσουν, θα πρέπει να το πάω για να τους ικανοποιήσω και να μην κολλήσω την διαδικασία και με ταλαιπωρεί επ' άπειρο.

Αυτό δείχνει την κατάχρηση εξουσίας στην οποία έχουμε αφεθεί.

Πολλές φορές κάνω κάποια καραμπινάτα λάθη ώστε να περάσω κάτι άλλο. Έτσι δίνω στον υπάλληλο την ευτυχία της διόρθωσης, την ικανοποίηση της ανακάλυψης της παρανομίας ώστε να κοιμηθεί ήσυχος το βράδυ (αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, άλλη ιστορία...)

Link to comment
Share on other sites

αν ρυθμίσω πρώτα και μετά πάω για ρεύμα, στην υ/δ του μηχανικού απλά θα γραφτεί ότι όλα έγιναν καλώς πλην του "τάδε-τάδε" το οποίο ρυθμίστηκε και προφανώς θα επισυναφθεί χαρτί ρύθμισης.

πώς σας φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

στην καλή ερώτησή σου θα απαντήσω με μια λέξη: Ελλαδάρα...:)

 

μην το ψάχνεις...

υγεία να έχουμε κ όλα τ' άλλα... (όπως σοφά έλεγε ο παππούς μου)

 

 

@brasco

και πιστοποιητικό θανάτου μου, να ζητήσουν, θα πρέπει να το πάω για να τους ικανοποιήσω και να μην κολλήσω την διαδικασία και με ταλαιπωρεί επ' άπειρο.

Αυτό δείχνει την κατάχρηση εξουσίας στην οποία έχουμε αφεθεί...

 

αυτό ξαναπέστο, αδερφέ...

 

Οταν ο πελάτης με ρωτάει

-Να τακτοποιήσω τον ημιυπαίθριο αλλά με τη στέγη και το γκαράζ που είναι παράνομα τι κάνω;Μήπως με το να τακτοποιήσω τον η/χ καλέσω την πολεοδομία σπίτι μου;

τι απαντάω;

 

έχω κι εγώ δεχτεί τέτοια ερωτήματα, είναι αλήθεια.

συνήθως απαντάω: ο κίνδυνος είναι υπαρκτός. μακάρι να μην υπήρχαν αυθαιρεσίες και να μην υπήρχε κίνδυνος. ωστόσο, με την ρύθμιση σου δίνεται η δυνατότητα να είσαι "λιγότερο" αυθαίρετος. σε περίπτωση ελέγχου θα πληρώσεις μικρότερα πρόστιμα. αν δεν ρυθμίσεις, κάποια στιγμή, (όπως φαίνεται να εξελίσσονται τα πράγματα) θα πιαστείς και θα πληρώσεις.

πίτα ολόκληρη και σκύλος χορτάτος δεν γίνεται...

 

η απόφαση είναι πάντα του ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

απ'οσα εχω ακουσει οτι ειναι "σωστο" να αναγραφεται, ειναι οποιαδηποτε ημερομηνια μεταγενεστερη της οικοδομικης αδειας.

Εγω θα βαλω την ημερομηνια που ολοκληρωθηκε η οικοδομη.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μην βάλει παραδειγμα πριν απο ένα χρόνο οτι έγινε η αλλαγη χρήσης; (σε περιπτωση που αργότερα -20χρονια- αλλαξουν και πουνε παρε ενα προστιμο απο τότε (ημερομιηνια που δηλωσαμε))

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα ακριβώς την ίδια εγκύκλιο όπως και ο tpanag.

Έτσι είχα μείνει με την ίδια, λανθασμένη εντύπωση.

Άρα ημερομηνία τροποποίησης βάζουμε οποιαδήποτε ημερομηνία με μόνο περιορισμό,

αυτή να είναι μεταγενέστερη της ρευματοδότησης.

 

Βέβαια η εγκύκλιος 8 με ημερομηνία 15/6/2010 γράφει:

1) Στην ρύθμιση περιλαμβάνονται οι χώροι, που έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας

χρήσης σε κτίρια η οικοδομική άδεια των οποίων...

 

Άρα κάνει λόγο για χώρους "που έχουν μετατραπεί",

δηλαδή σε χρόνο παρελθόντα από την ημερομηνία της εγκυκλίου....

 

 

Παρακάτω η ίδια εγκύκλιος γράφει:

11) Για τους χώρους, που υπαχθούν στην παρούσα ρύθμιση δεν χορηγείται βεβαίωση

οτι ο χώρος είναι κύριας χρήσης, αλλά οτι ρυθμίστηκε με το ν. 3843/10 ή οτι

τακτοποιήθηκε με το ν. 3775/09.

 

Εγώ συμπεραίνω πως αν κάποιος ρυθμίσει υπόγειο ή πατάρι καταστήματος με την προοπτική να συμπεριληφθούν σε χώρους κυρίας χρήσης - πχ τοποθέτηση τραπεζοκαθισμάτων, μαγειρίου ή WC μάλλον θα πετάξει τα χρήματά του, αφού θα κολήσει στο υγειονομικό!

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τι πολεοδομίες ζητούν:

Ημερομηνία αλλαγής χρήσης προγενέστερη του Απρίλιος/2010

 

Άρα ημερομηνία τροποποίησης βάζουμε οποιαδήποτε ημερομηνία με μόνο περιορισμό,αυτή να είναι μεταγενέστερη της ρευματοδότησης.

 

ισχύει τελικά αυτό που λες ή ήταν λάθος λόγω κεκτημένης ταχύτητας ?

το ζητάνε στις πολεοδομίες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.