Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Ημ/νια μετατροπής χρήσης


yorgho

Recommended Posts

Μακαρι αλλα χλωμο το κοβω.

Αν ηθελαν να το αποσαφηνισουν θα το επρατταν σε μια απο τις εγκυκλιους αναγραφοντας καθαρα ''Αφετηρια των 40 χρονων ειναι η ημερομηνια περαιωσης ή δεν ξερω κι εγω τι''

 

Απ αυτο που γραφεις δεν προκυπτει ξεκαθαρα τπτ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ myri

Και εγώ 2 φακέλους χρειάζεται νομίζω. Μπορεί κάποιος απο αυτούς που υποστηρίζουν οτι απαιτείται μόνο ένας φάκελος να μου εξηγήσει το σκεπτικό του? Η δική μου αίσθηση είναι, οτι με ξεχωριστούς φακέλλους τακτοποιείς χώρους που έχουν αυθαίρετη ξεχωριστή χρήση, όπως στην περίπτωση μου απο 2 διαφορετικούς ενοίκους, παρόλο που στην αρχική οικοδομική άδεια φαίνονται σαν ενιαία ιδιοκτησία. Ουσιαστικά ταυτόχρονα με την τακτοποίηση κάνεις και διαχωρισμό ιδιοκτησίας.Επίσης σε πολλές περιπτώσεις συμφέρει και οικονομικά καθώς διαχωρίζοντας τα τετραγωνικά αποφεύγει κανείς να ενταχθεί σε υψηλότερο συντελεστή προστίμου.

 

Ρε συνάδελφοι! Γίνεται σε κτίριο που είναι μια ενιαία κατοικία να υποβάλεις 2 φακέλους? Διαχωρισμός ιδιοκτησιών γίνεται απο όσο ξέρω μόνο με σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες πολεοδομίες ζητάνε να γραφτεί στην Υ/Δ πότε κλείστηκε ο Η/Χ?

Αθήνα και Αργυροπύπολη απο προσωπική μου εμπειρία δεν μου ζητήθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα το ζητάνε 100% και έχουν και ανακοίνωση στον 1ο όροφο που γίνονται οι έλεγχοι...το ότι δε ζητήθηκε μάλλον είναι θέμα ελαστικού ελέγχου των στοιχείων...

Link to comment
Share on other sites

όντως ο νόμος είναι σαφής.

ζητείται η ημερομηνάι μετατροπής του χώρου.

Σύμφωνα με τις εγκυκλίους, ζητείται ώστε αν για κάποιο λόγο δεν ολοκληρωθεί η διαδικασία τακτοποίησης, να κινηθεί η διαδικασία των αυθαιρέτων (πρόστιμα διατήρησης - ανέγερσης)

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση ελέγχου απο πολεοδομία ή εφορία πως αποδεικνύεται η ημερομηνία μετατροπής του χώρου? Υποχρεούται ο ιδιοκτήτης να έχει κρατήσει τα παραστατικά των εργασιών μετατροπής ή υπάρχει κάποια άλλη υποχρέωση εκ μέρους του?

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα ο γίος απέκτησε την ψιλή κυριότητα τον 12/2009 και στα συμβόλαια αναφέρεται ότι υπάρχει υ/χ και έχει πληρωθεί φόρος για τον χώρο. Σαν ημερομηνία μετατροπής του χώρου μπορώ να γράψω 2010?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή να γραψω 01/02/2010? Στις πολεοδομίες Πειραιά, Αθηνών και Αιγαλεω μόνο το έτος ελέγχουν, δεν μου έχουν ζητήσει ημερομηνία, βλέπουν το έτος μετατροπής χώρου και το βάζουν σε κύκλο

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το 2009 κλεισμένος ο Η/Μ πιθανό να μην τους ενδιαφέρει η ημ/νια.

Αλλά αν είναι το 2010 τότε δημιουργείται το ερώτημα... Πότε το '10? τον Φεβρ του 10? οκ. Χωρίς ήμερα πιθανό να το δεχτούν. Τον Απρίλιο του 10? πότε τον Απρίλιο? στις 27 ή στι 29?

Γινεται λοιπόν ο έλεγχος της ημερομηνίας για το εάν είναι πριν τις 28/4/10

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.