Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Ημ/νια μετατροπής χρήσης


yorgho

Recommended Posts

Xιλιοειπωμενο και χιλιοσυζητημενο....δυστυχως δεν υπαγεται στην ρυθμιση.

Κακως κατ εμε...

Οπως τρεχουμε να παρουμε αριθμο πρωτοκολλου οταν βγαζουμε μια αδεια, για να μη μας πιασει τυχον νομοσχεδιο που ειναι στα σκαρια και συζητιεται να ψηφιστει αμεσα (βλ . ΚΕΝΑΚ), ετσι και δω, θα πρεπε η ημερομηνια να αφορα τον αριθμο πρωτοκολλου της καταθεσης της αδειας.Ειναι βεβαια δυσκολο καθως στις παλιοτερες αδειες δεν αναγραφοταν η ημερομηνια πρωτοκολλησης, αλλα σιγουρα πιο δικαιο ( για τον λογο που εξηγησα και παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νέα εγκύκλιος: Eγκύκλιος 1/28.01.2011

παρ.1

Αναφέρει πως πλέον μπορούν να υπαχθούν χώροι στη ρύθμιση αρκεί να έχουν κλειστεί πριν την ημερομηνία υπογραφής της υπεύθυνης δηλώσεως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

{Πολύ σημαντική εκύκλιος. Πού θα τη βρούμε;}

 

Άκυρο. Τη Βρήκα:

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=yFLM5wLoTdg%3d&tabid=512&language=el-GR

 

Δηλαδή, παιδιά κλείστε πιλοτές, πατάρια, η/υ σήμερα αν το κτίριο σας έχει οικοδομική άδεια προ 2.7.2009 και κοπιάστε αύριο να τα τακτοποιήσουμε. Αυτό δε λέει ο ποιητής;

 

PS: Μπιρμπίλη δώσε κι άλλη παράταση γιατί ήδη γίνεται ο κακός χαμός

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κ αλλιώς οι δηλώσεις με ημ/νία μετατροπής χρήσης μετά την 28.04.2010 δεν μπορούν να υπαχθούν στη ρύθμιση, απ' ό,τι λέει η ΔΟΚΚ.Κ ό,τι λέει η ΔΟΚΚ, οφείλει να εφαρμοστεί από τις Πολεοδομίες.Άλλο αν δεν τα εφαρμόζουν....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κ αλλιώς οι δηλώσεις με ημ/νία μετατροπής χρήσης μετά την 28.04.2010 δεν μπορούν να υπαχθούν στη ρύθμιση, απ' ό,τι λέει η ΔΟΚΚ.

 

zavi νομίζω δεν έχεις δίκιο. Διότι σύμφωνα με την παράγραφο 1 της εγκυκλίου 1/2011 της ΔΟΚΚ, υπάγονται και οι χώροι με ημ/νια μετατροπής μία ημέρα πριν την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

zavi νομίζω δεν έχεις δίκιο. Διότι σύμφωνα με την παράγραφο 1 της εγκυκλίου 1/2011 της ΔΟΚΚ, υπάγονται και οι χώροι με ημ/νια μετατροπής μία ημέρα πριν την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη

 

Φίλε ψάξε μερικές σελίδες πιό πίσω, το έχουμε εξαντλήσει το θέμα.Δεν έχει σημασία τί λέει ο Νόμος, Διοικητικά ΠΡΕΠΕΙ να εφαρμοστούν αυτά που λέει η ΔΟΚΚ.Είναι ήδη ξεκαθαρισμένο το θέμα, ας μην το επαναφέρουμε, μια απλή υποσημείωση έκανα.Επίσης, δεν έχει σημασία αν μας αρέσει ή όχι, εγώ προσωπικά πάντως δεν αναλαμβάνω αιτήσεις με υπογραφή μετά την 28.4.2010, απ' όσα μου έτυχαν ξέρω ήδη με βεβαιότητα ότι στη Σωκράτους ΔΕΝ δέχονται τέτοιες ημ/νίες, κ σωστά κάνουν όσον αφορά το Διοικητικό του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στα downloads έγγραφο της ΔΟΚΚ με ημ/νία Σεπτέμβριο, το οποίο αναφέρει ότι σύμφωνα με τη γνώμη της ΔΟΚΚ ΔΕΝ πρέπει να γίνονται δεκτές αιτήσεις ρύθμισης με ημνία μετατροπής της χρήσης του χώρου μετά τις 28.4.2010.

 

Διοικητικά για τις Πολεοδομίες, η ΔΟΚΚ είναι προϊστάμενη αρχή, κ έτσι το ΥΠΕΚΑ κ οι Πολεοδομίες, οφείλουν να εφαρμόζουν τις αποφάσεις της ΔΟΚΚ.

 

Ως αποτέλεσμα, δεν θα πρέπει να γίνονται δεκτές αιτήσεις που δεν συμφωνούν με τα λεγόμενα της ΔΟΚΚ, θα μπορούσαν ακόμη κ να ανακληθούν ως μή υπαγόμενες στο Ν.3843/2010.Κ τέτοιες περιπτώσεις, όπως σαφώς αναφέρει ο 3843, θεωρούνται ως καταγγελίες αυθαίρετης κατασκευής!!!:lol:

 

Δεν κάνω πλάκα, έχω συζητήσει με ελεγκτές σε διάφορες Πολεοδομίες, κ όλοι το επιβεβαιώνουν................

 

!!!!!!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol:

 

Αν θέλετε κοιτάξτε μερικές σελίδες πιό πίσω, τα έχω πει αναλυτικά, περίπου τέλη Νοέμβρη με αρχές Δεκέμβρη ψάξτε ποστς, αν δεν κάνω λάθος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού της ΔΟΚΚ είναι η νέα εγκύκλιος 1...τι συζητάμε για το Σεπτέμβριο? Θέλουν και άλλα λεφτά και βάζουν και άλλα στη ρύθμιση.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.