Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Διαγράμματα n, q & m


Recommended Posts

Θέλεις διαγράμματα N, Q, M; προφανώς δεν είναι αυτό ο στόχος σου. Αλλά για να τα βγάλεις χρειάζεσαι δράσεις υπολογισμού... Έχεις δράσεις;

Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδήποτε μηχανικός μπορεί να βγάλει Ν Q M αν έχει δράσεις. Καλύτερα όμως να απευθυνθείς σε ακαδημαϊκούς (γνώμη μου) ή τελοιόφοιτους δομοστατικής κατεύθυνσης.

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα!θελω να βγαλω διαγραμματα n q m σε σε ενα βιομηχανικο σχεδιο(καροτσακι μωρου)μπορει καποιος να με βοηθησει?

 

 

Μην περιμενεις και μεγαλες ροπές (Μ) καθότι εχεις ενα τριγωνοποιημενο συστημα. Μονο αξονικες (Ν) και τέμνουσα (Q).

 

 

 

υγ. Αλλαξε το τιτλο σου σε "industrial design engineer"...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συνάδελφοι (συγγνώμη για το "Ρε"), πλακώσαμε όλοι οι πολιτικοί μηχανικοί να του βρούμε λύση. :)

Ο άνθρωπος, όχημα θέλει να διαστασιολογήσει, το πρόβλημα είναι δυναμικό, πως θα του βρούμε τις δράσεις σχεδιασμού εμείς; Μήπως λέει πουθενά ο ΕΚ-1 "φορτίο μωρού" ή "δυναμικά φορτία επιτάχυνσης - επιβράδυνσης οχημάτων" και δεν το ξέρω; ;)

Μηχανολόγος χρειάζεται. Άμα βρεθούν οι δράσεις, το καροτσάκι είναι ισοστατικός φορέας, λύνεται και από πρωτοετή φοιτητή. 8-)

Link to comment
Share on other sites

Για τους υπολογισμούς ρώτα οποιονδήποτε απόφοιτο του τμήματος Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών μχανικών στην Πάτρα.

 

Τα NQM τα μάθαμε στα πρώτα έτη (στατική και αντοχή υλικών).

Επιπλέον θα χρειαστείς και μελέτη κόπωσης (στοιχέια μηχανών Ι & ΙΙ). Το ότι αντέχει κάτι σε στατικό φορτίο δεν σημαίνει ότι αντέχει και σε δυναμικό.

 

Θα σε βοηθούσα και εγώ αλλά δεν έχω και πολύ ελεύθερο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.