Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος επάρκειας τοιχωμάτων


 

Recommended Posts

@ppetros

Ωραία τα ίδια λέμε και συμφωνούμε, αυτό είπα και εγώ.

 

ilias εαν το στοιχείο 100/25 (πχ) το "δώσεις" ως ενδεχόμενο τοίχωμα και το ΔΡΚ έχει μορφή καμπτικού προβόλου, τότε ναι, προσμετράται στον υπολογισμό του ην αλλά στο στοιχείο αυτό θα κάνεις ικανοτικό. Αυτά λέει ο κανονισμός.......

Που το λέει αυτό ο Κανονισμός βρε acnt, ότι ένα τοίχωμα 1,00x0,25 m με διάγραμμα καμπτικού προβόλου μετράει στον υπολογισμό του nv?

 

Σου έχει μετρήσει ποτέ το Fespa τέτοιο τοίχωμα στον ικανοτικό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρες το ΦΕΚ781/2003 ή κοίτα στο C:\Program Files\LH Software\FESPA\Οδηγίες Χρήσης .

 

H μόνιμη επιτροπή ΟΑΣΠ απάντησε αλλά απλά δεν συνιστά την χρήση ενδεχομένων τοιχωμάτων! Δεν σημαίνει οτι αυτά δεν υπάρχουν.

 

Να το πάρουμε κι αλλιώς: Στοιχείο 150/50, προσμετράται στο ην;

Link to comment
Share on other sites

Βάση των ισχυουσών διατάξεων , είναι δυο διαφορετικά πράγματα το 150/40 και το 100/25.

 

Για το 150/40 , στο σχόλιο Β.1.4. (γ) μπορεί να θεωρηθεί τοίχωμα , εξηγεί εκεί το γιατί.

 

Ομως για "τοιχώματα" <1,50 ή 2,00 , υπάρχουν τα 2826/06 από 9-7-2007 και 2785/06 από 1-7-2007 έγγραφα του ΟΑΣΠ , βάσει των οποίων δεν θεωρείται τοίχωμα , με την έννοια του EAK ότι είναι μικρότερο από τα παραπάνω.

 

Μεταξύ άλλων αναφέρει ότι για να θεωρηθούν τέτοια στοιχεία τοιχώματα , χρειάζεται έλεγχος με εφαρμογή ανελαστικών μεθόδων για τις οποίες όμως δεν προβλέπονται διατάξεις εφαρμογής από τον σημερινό κανονισμό , και άρα σχετικοί έλεγχοι πρέπει να υπόκεινται σε ειδική έγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Βρε ppetros δεν την ανεβάζεις να δω τί λέει;

 

 

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=264

αυτή είναι η τελευταία που κάνει αναφορά στην παρ. 2 για ελάχιστες διαστάσεις 1.50/2.00 τοιχώματα. Η κανονική είναι γύρω στο 2005 και θα την ανεβάσω την παρασκευή γιατί δεν την έχω μαζί μου..

Link to comment
Share on other sites

@acnt

Τοίχωμα κάτω του 1,5 m, ειδικά το Fespa δεν το μετράει στον υπολογισμό του nv!

Ακόμα και 1,49 m να είναι, δεν μετράει!

(Άλλο αν επί της πράξης συνεισφέρει).

 

Κατά τα άλλα όπως τα λένε τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Kατά τα άλλα παιδιά, ζούμε σε χώρα που ΦΕΚ παραγκωνίζεται από ένα brainfart το ΟΑΣΠ.

 

Ιlias βάλτα ως ενδεχόμενο τοίχωμα και θα δεις! Επίσης βάλε ένα στοιχείο 150/50 να δεις τί οπλισμό θα λάβεις κι αν προσμετράται στο ην!

 

EDIT:

ppetros το ωραίο είναι που ανέβασα εγώ αυτή την οδηγία!!!! :lol: Το έχω χάσει τελείως!!!

Δεν θεωρώ οτι λέει κάτι επί των ενδεχόμενων τοιχωμάτων, ίσα-ίσα που σε παραπέμπει συνεχώς στο ΦΕΚ που μιλά για αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Ιlias βάλτα ως ενδεχόμενο τοίχωμα και θα δεις! Επίσης βάλε ένα στοιχείο 150/50 να δεις τί οπλισμό θα λάβεις κι αν προσμετράται στο ην!

Δεν είναι σωστό όμως αυτό βρε acnt!

Link to comment
Share on other sites

Να στο ρωτήσω λοιπόν αλλιώς!

Έχεις και πάλι 3όροφο με pilotis.

Με βάση τον Κανονισμό θέλεις οπωσδήποτε επάρκεια τοιχωμάτων ώστε να πιάσεις nv>0,60, άσχετα ικανοτικού και τιμής q.

Αν εσύ κάνεις την επίλυση και δεν έχεις χρησιμοποιήσει πουθενά τοιχία μήκους 1,50 m αλλά αντί αυτού τοιχώματα 1,00 m και τα βάλεις όπως λες σαν ενδεχόμενα τοιχώματα, είσαι εντάξει θεωρείς????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.