Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια είναι τα προγράμματα που θεωρείτε απαραίτητα;


Jimis

Recommended Posts

Jimis :

Φωτορεαλισμός: 3d sto AutoCAD και έπειτα στο 3DStudio

Γειά σου ρε Τζίμυ ! Να και ένας που συμερίζεται τις απόψεις μου !

 

Πέρα από το AutoCAD (+ FreeCAD φυσικά ! ) χρησιμοποιώ το ΑΔΕΙΑ της 4Μ για τις αμοιβές . Η πλάκα είναι πως ενώ έχω το πλήρες πακέτο , δεν χρησιμοποιώ ούτε την Πυρασφάλεια , ούτε την Θερμομόνωση κτλ ! Τα κάνω μόνος μου .

Όσο αφορά τα στατικά , έχω το Statics 2008 , αλλά είμαι πολύ αρχάριος ακόμα για να εκφράσω γνώμη :) .

Είχα δει και το Robot Millenium όταν ήμουν στο πανεπιστήμιο και είχα τρομάξει ! Μα καλά , υπάρχει και τίποτα που να μην μπορείς να κάνεις με αυτό το πρόγραμμα ; !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
...Είχα δει και το Robot Millenium όταν ήμουν στο πανεπιστήμιο και είχα τρομάξει ! Μα καλά , υπάρχει και τίποτα που να μην μπορείς να κάνεις με αυτό το πρόγραμμα ; !

Έλεγχο σύνδεσης δοκού IPE με στύλο SHS κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχιτεκτονικά: Autocad με Cadware

Στατικά: δεν κάνω

Αμοιβές: Civil

Έχω και το Autoδόμηση για Διάγραμμα Κάλυψης. Τελικά το θεωρώ πολύ καλό και αξίζει να το δεις.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος.

Γνώμη: μην εστιάζεις μόνο στην τιμή. Αν πάρεις κάτι επειδή είναι φτηνό και τελικά δεν σου κάνει, θα αναγκαστείς αργά ή γρήγορα να πάρεις άλλο, όπότε θα ξαναπληρώσεις. Βρες το πρόγραμμα που σου ταιριάζει και πάρτο ακόμα και αν είναι λίγο ακριβότερο.

Link to comment
Share on other sites

@ SIRADRAB

Το Artlantis S2 κοστίζει 910 € + ΦΠΑ και είναι πολύ δυνατό. Χρειάζεται βέβαια 2 GB μνήμης για να τρέξει γρήγορα.

Το έχω δει όμως σε γραφείο με 64Bit Windows και 8 GB και πάει σφαιράτο.

Είναι εύκολο, εύχρηστο και πολύ αποτελεσματικό ακόμη και σε σύνθετους φωτορεαλισμούς.

Η μαγκιά του σε σχέση με το πρώτο Studio είναι ότι υποστηρίζει ρεαλιστικό background με near to real σύννεφα, ήλιο άστρα κλπ.

Μ'αυτό έλυσα το πρόβλημα που είχα με τις θολές, στραβές φωτογραφίες που έβαζα για background. (έβαζα πάντα σχεδόν την ίδια εικόνα).

Επίσης έχει ανθρωπάκια 3D που περπατάνε, τρέχουν κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Jonathan,

 

Εχω τα 2 GB μνήμης αλλά με το archicad 10 & 11 που έχω, δεν μπορώ να πω ότι πάνε και σφαιράτα. Είναι ''βαρύ'' σαν πρόγραμμα και χρειάζεται μηχανή τρακτέρ μάλλον. Περιμένω να μου έρθει το 12 τώρα που κάνει χρήση διπλοπύρηνων επεξεργαστών να δω αν θα κάνει την διαφορά. Αν όχι θα ψάχνομαι για άλλον υπολογιστή πάλι.

Βλέποντας τον ιστότοπο της topsoftware το έχει σαν Αrt-lantis studio, είναι το ίδιο με το Artlantis S2 που λες εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχιτεκτονικά-στατικά master.Μεταλλικά απλής μορφής metal for windows της civiltech, όπως και αμοιβές. Έχω αγορασμένο και το intellicad αλλά κυρίως χρησιμοποιώ το vcad γιατί η ενασχόλησή μου με το cad έχει να κάνει κυρίως με μετατροπές dxf ώστε να δουλέψω στον τέκτονα και είναι το καλύτερο σε γραμματοσειρές.

Παλιότερα δούλευα cadware-autocad όμως για τους ίδιους λόγους που περιέγραψε νομίζω ο συνάδελφος Χάρης σε παλιότερη συζήτηση κατέληξα στον τέκτον.

Link to comment
Share on other sites

...Είχα δει και το Robot Millenium όταν ήμουν στο πανεπιστήμιο και είχα τρομάξει ! Μα καλά , υπάρχει και τίποτα που να μην μπορείς να κάνεις με αυτό το πρόγραμμα ; !

Έλεγχο σύνδεσης δοκού IPE με στύλο SHS κάνει;[/quote]

 

Το κάνει κάποιο πρόγραμμα ή το λες για να δείξεις ότι υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Ρωτώ. Νομίζω ότι δεν κάνει και δε γνωρίζω κάποιο πρόγραμμα που να κάνει. Αν γνωρίζετε πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.