Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Το έχουμε γράψει και σε άλλο ποστ, στην Αργυρούπολη λένε ότι λόγω ελλειψης προσωπικού, και εξαιτίας των αδειών των υπαλλήλων θα δέχονται μόνο ραντεβού μέχρι τις 10 Γενάρη. Εδώ την προηγούμενη εβδομάδα αφού περιμέναμε 2 ώρες από τα χαράματα μας έδιωξαν, και μας συμβούλεψαν να τους στείλουμε ταχυδρομικά... και τελικά τον έστειλα, και πήγα εχθές να δω αν τον έλαβαν, και σε τί φάση είναι, και ενώ είχε χρεωθεί δεν τον είχαν πάει στη μηχανικό για έλεγχο. Το κορυφαίο είναι πως ο υπάλληλος που έπρεπε να το κάνει αυτό καθόταν σε ένα ΑΔΕΙΟ γραφείο, καπνιζοντας και πινοντας τον καφέ του, και δε σηκωνόταν με τιποτα να τον πάει τον φάκελο. Του είπα να τον πάω εγώ, και με άρχισε στις ειρωνικές ερωτήσεις του τύπου, "γιατί τον έστειλες ταχυδρομικά", "κι εμεις τι θες να κανουμε", και "τι ήρθες να κάνεις εδώ τώρα", "και αν χανόταν, χάθηκε". Τραγικές καταστάσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χθες κατέθεσα στην Αργυρούπολη χωρίς ραντεβού..

Πήγα στις 6:45 και περίμενα να έρθει ο προιστάμενος 9:10, όταν ήρθε λοιπόν είπε " μην

περιμένετε άδικα μόνο με ραντεβού δεχόμαστε, οι υπάλληλοι είναι σε άδεια.." του λέμε και έμεις ότι δεν έχει έρθει κανένα ραντεβού, να μας εξηπυρετήσει και όταν έρχονται τα ραντεβού να μπαίνουν πρώτα για χρέωση φακέλου..Αν και έφερε αντιρρήσεις τελικά το δέχτηκε..Τώρα αν και τις επόμενες μέρες θα το δεχτεί ξανά είναι άλλο θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία Κεντρικής Θεσσαλονίκης τι πρόκειται να γίνει για όσους έχουν αριθμό αίτησης μετά το 3000? Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να απαντήσει? Γιατί χθες άλλοι υπάλληλοι της πολεοδομίας δήλωναν άγνοια επί του θέματος και αυτοί που γνώριζαν δεν έδιναν σημασία...:-x

Link to comment
Share on other sites

Αν τους αρχίσετε στις μηνύσεις γιατί αρνούνται να πρωτοκολλήσουν φάκελο (αδιαπραγμάτευτη υποχρέωση κάθε δημόσιας υπηρεσίας και μάλιστα όχι αυθημερόν απλά, αλλά αυτοστιγμή) και ακόμα και για διαφυγόντα κέρδη (ελ. επαγγελματίες είμαστε και έχουμε ακόμα δόξα τω θεώ, αρκετή δουλειά ίσα ίσα για να μη μας επιτρέπει να βολτάρουμε ...καμιά 10αριά φορές από κάθε πολεοδομία μέχρι να καταφέρουμε να καταθέσουμε έναν φάκελο), νομίζω ότι θα "στανιάρουν" και θα αποφασίσουν να δουλέψουν...

Εγώ δεν το έχω κάνει ακόμα και δεν πρόκειται να το κάνω, να φύγω άπρακτος από Πολεοδομία. Δε με ενδιαφέρουν ούτε τα (κατ'ευφημισμόν) "ραντεβού" τους, ούτε οι "μέθοδοί" τους. Πηγαίνω με φάκελο στα χέρια και φεύγω με αριθμό πρωτοκόλλου (ή καταχώρησης ή όπως θέλουν ας το ονομάσουν). Μετά τους επιτρέπω να πάνε με τους ρυθμούς τους.

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία Αιγάλεω την Πέμπτη πήγε συνάδελφος μου στις 6.30 είχε νουμερο 50, εξυπηρέτησαν εως το 28 όλη την ημέρα και αναγκάστηκε να πάει στις 3.00 το βράδυ για να καταφερει να πρωτοκολλήσει την Παρασκευή που έιχαν ημιαργια!Αυτή την εβδομάδα δήλωσν ότι δεν θα δεχτουν φακέλους.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα δέχεστε, θα συνεχίζουν να τα κάνουν αυτά συνάδελφοι. Εύχομαι πραγματικά να μου τύχει περίπτωση εκεί. Δεν πρόκειται να φύγουν απο εκεί μέσα αν δεν πάρω πρωτόκολλο, ή θα φύγουν με συνοδεία αστυνομίας κατευθείαν για το αυτόφωρο. Δεν το παίζω "τσαμπουκάς", είμαι όταν μου πατάνε τον "κάλο". Η "πληρότητα" σύμφωνα με το συγκεκριμένο νόμο, είναι κάτι που σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται να διαρκεί πάνω από 1,5 λεπτό με το χρονόμετρο για κάθε φάκελο. Αν θέλουν να ψειρίσουν τη μαϊμού έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν μέχρι πριν την περαίωση. Αν εφάρμοζαν τα προφανή, όχι 28 αλλά 128 περιπτώσεις ο καθένας τους και ανά ημέρα θα έβγαζαν! Απλά έχουν καλομάθει τόσα χρόνια στην επαφή μόνο με Μηχανικούς που "τους καταλαβαίνουν" και τους κάνουν τα χατήρια και δεν έχουν μάθει να δουλεύουν...

Με την ευκαιρία, σήμερα έκανα την πρώτη μου περαίωση στη Σωκράτους. Έδωσα το ένα αντίτυπο του παραστατικού της πληρωμής του προστίμου στην τράπεζα, πήρα τρίτη σφραγίδα στην αίτηση, υπέγραψα στο αντίγραφο αίτησης που κρατάνε και έφυγα. Υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη δεν μου έδωσαν πίσω (σωστά υποθέτω γιατί και εγώ δεν έβλεπα το λόγο να την παίρνω πίσω). Το 2ο αντίγραφο της δήλωσης που καταθέτουμε, γιατί το καταθέτουμε;

Link to comment
Share on other sites

@tpang

Συνάδελφε, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!

Πέρα όμως από το ειδικό,ο καθένας/καθεμιά από μας και οι προσωπικές του ικανότητες-αντοχές έναντι της γραφειοκρατίας,νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει μια ευρύτερη αντίδραση, η οποία θα έχει και συνολικότερο αποτέλεσμα. Πχ. καταγγγελίες στους ελεγκτές δημόσιας διοικησης,στο e-poleodomia και χρήσησ οποιουδήποτε άλλου πρόσφορου τρόπου.Δεν είναι δυνατόν μια χούφτα ''σφουγκοκωλάριων χαρτογιακάδων '' στην πολεοδομία Αργυρούπολης να κλείνουν το μαγαζί μέχρι τις 10 Γενάρη, ωσάν να πρόκειται για το σπίτι τους.

Πιό συγκεκριμένα: στην συγκεκριμένη πολεοδομία, απ ότι μου μεταφέρανε συνάδελφοι, ο προιστάμενος του τμήματος μελετών, που είναι επιφορτισμένος με τον έλεγχο πληρότητας, συμπεριφέρεται στους συναδέλφους,κυρίως σε νεότερους και νέες συναδέλφους,άθλια και ψυχωτικά.

Επίσης η προισταμένη, η οποία έγινε αποδέκτης των εύλογων παραπόνων, για το κλείσιμο του μαγαζιου για 15θήμερο!!!!!!, είναι τέρας μ#@%^&&^&&ιας και αναισθησίας.Παρακαλώ να με καλέσουν για έλεγχο να πάω εγώ αυτή τη φορά, για να τους περιλάβω ενα χεράκι.

Ας μην τους αφήνουμε πλέον να πιστεύουν ότι η διοίκηση είναι το φεόυδο τους που το κληρονομήσανε από το μπαμπά τους.....

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν πολιτικοί, αρχιτέκτονες, τοπογράφοι χωρίς τη μεταξύ τους (ή με άλλους) συνεργασία να εκδόσουν ο/α ; Εννοώ οτι όλοι χρειάζονται τον μηχανολόγο (πχ για καύσιμο αέριο), ο αρχιτέκτονας πιθανόν να χρειάζεται τον πολιτικό για τα στατικά κλπ. Μήπως έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.