Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Οχι, στην τραπεζα δεν τα εχω πληρωσει...οποτε περιττο λες να ενημερωσω το ΤΕΕ?

 

Τωρα για το τρεξιμο....ας παει στην ευχη του Θεου, μια γιαγιακα ειναι...τι να την κανω....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο ψιλός κύριος μπορεί να δηλώσει ότι η κατοικία που μένει είναι α' κατοικία, εφόσον δεν έχει άλλο σπίτι;

 

μήπως κάποιος έχει κάνει ρύθμιση σε ψιλό κύριο που το δήλωσε ως πρώτη κατοικία; Αν πάρουμε το γράμμα του νόμου αυτό δεν είναι σωστό αλλά ΜΠΟΡΕΙ (κάπως) να γίνει;

(συγγνώμη, με καίει αυτό το ερώτημα γι' αυτό το υποβάλω ξανά. Ακόμα και απλό brainstorming θα μπορούσε να βοηθήσει)

Link to comment
Share on other sites

@Sdimis

Όχι, δε χρειάζεται γνήσιο υπογραφής στην αίτηση.

Να πάρεις εξουσιοδοτήσεις από όλους τους συνιδιοκτήτες.

"Εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος" είναι αυτός που καταθέτει το φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

μήπως κάποιος έχει κάνει ρύθμιση σε ψιλό κύριο που το δήλωσε ως πρώτη κατοικία; Αν πάρουμε το γράμμα του νόμου αυτό δεν είναι σωστό αλλά ΜΠΟΡΕΙ (κάπως) να γίνει;

 

Τι ακριβώς εννοείς ότι δεν είναι σωστό? Έχω κανει ρυθμισεις σε ψιλους κυρίους, αλλα δεν καταλαβαινω ακριβως το ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

ο ψιλός κύριος δεν είναι ο κύριος του ακινήτου, άρα δεν μπορεί να το δηλώνει ως πρώτη κατοικία. Στις περιπτώσεις που μένει σε κατοικία της οποίας έχει την ψιλή κυριότητα χωρίς να πληρώνει ενοίκιο στον επικαρπωτή, τότε ο επικαρπωτής δηλώνει στην εφορία Ε2, όπου βεβαιώνει ότι δεν εισπράττει ενοίκιο από τον ψιλό κύριο (δωρεάν παραχώρηση, νομίζω, λέγεται στα..."λογιστικά"). Αρα, πώς το εμφανίζει ως πρώτη του κατοικία;;

 

θα επανέλθω, συμπληρώνοντας αργότερα (έχω κάτι βιαστικό αυτήν την ώρα). Μου έτυχε περίεργη περίπτωση, γι' αυτό ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

ο ψιλός κύριος δεν είναι ο κύριος του ακινήτου, άρα δεν μπορεί να το δηλώνει ως πρώτη κατοικία

 

Ο ψιλός κύριος κάποιου ακινήτου πρέπει να το δηλώνει στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα πολεοδομία Αθηνών (Σωκράτους) και δεν μου έλεγξαν φάκελο πήρα μονό πρωτόκολλο. Θα με πάρουν τηλέφωνο να με ειδοποιούν για πληρότητα και ένα είναι οκ θα περάσω να πάρω το πρόστιμο. Έχει ξανά συμβεί σε κανένα αυτό? Εγώ έχω πάει και πολεοδομία Αγίας Παρασκευής και πήρα και πληρότητα και πρόστιμο μαζί.

Μαρούσι πληρότητα και θα στείλουν το πρόστιμο ταχυδρομικά.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κάνουν πλέον Σωκράτους γιατί δεν μπορούν να ελέγξουν ούτε τα ραντεβού τους...εσύ φαντάζομαι ήσουν χωρίς ραντεβού, οπότε παίρνεις μόνο πρωτόκολλο και σε ειδοποιούν για τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.