Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύδρευση - αποχέτευση


Scrooge

Recommended Posts

είτε ακόμα και στην καθυστέρηση του ζεστού νερού χρήσεως

 

Ειναι ακριβος το ιδιο, να βαλλεις ξεχωριστους συλλεκτες σε καθε μπανιο ή να παιρνουν απο τον ιδιο συλλεκτη οι υποδοχεις και τον δυο μπανιων. εκτος αν δωσει κατευθειαν παροχη σε καθε συλλεκτη και οχι απο τον πρωτο στο δευτερο. Παλι ψιλα γραμματα.

Αν θες ζεστο νερο με το ανοιγμα της βρυσης, μπορεις να βαλλεις και ανακυκλοφορια.

 

Εκτιμω οτι πχ σε κτηριο κατοικιας δεν θα ειναι τοοοοοσες πολλες οι σωληνωσεις. Αρα δεν εχει νοημα να βαλλεις πχ για ενα WC ξεχωριστο συλλεκτη.

 

 

ΥΓ. Σχετικα με το αλλο που ρωτησα. Υπαρχει πινακας στον οποιο οι συλλεκτες να μπαινουν σε τρια επιπεδα?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Σχετικα με το αλλο που ρωτησα. Υπαρχει πινακας στον οποιο οι συλλεκτες να μπαινουν σε τρια επιπεδα?

 

Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει ποτέ.

Αν τώρα που το σκέφτομαι δεν μπορεί να υπάρξει γιατί δεν θα χώραγε σε μονό τούβλο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως, το παχος ειναι το θεμα..

Ρωταω επειδη δεν γνωριζω. Αν πχ εχω 15 παροχες κρυου και δεν με φτανουν σε σειρα, υπαρχει μεγαλυτερος πινακας?

Υπαρχουν καπου οι διαστασεις των πικακων??

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά ο πτυσσόμενος πίνακας τος brassform παει έως 70 cm....

Για 15 παροχές μάλλον δεν σε χωράει....και πρέπει να πας στον μεγαλύτερο σταθερό που πάει έως 80.....(πάλι αν θυμάμαι καλά)

Αλλά αν δεν φεύγουν οι παροχές κάποιες από μπρος και κάποιες από πίσω τότε υπάρχει πρόβλημα για τον υδραυλικό ιδίως αν βάζει και μόνωση...Θα πιάσει όλο το δάπεδο.

Δες την φωτογραφία... Εδώ οι σωλήνες έχουν πιάσει σχεδόν όλο τον διάδρομο....

http://udravlikos.gr/images/thomas264.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι.

Σιγα το προβλημα.

Αν σκεφτεις οτι ο υδραυλικος μπορεις να μπει και μετα το σοβατζη (πχ στα λουτρα) και οτι θα πεσει και το υποστρωμα, δεν ειναι προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πίνακες.... χμμμμ 40χ 50/60/70 πλαστικοί και γαλβανιζέ. Νομίζω ότι μέχρι 70 θα βρεις, αλλά δεν ξέρω αν είναι και σε πλαστικό και σε γαλβανιζε.

 

Η λύση που προτείνω.... πας σε έναν που κάνει μεταλλικές κατασκευές, και στον φτιάχνει και 3 μέτρα. Terry, αν θες τηλ, let me know.

 

@aithilenio

Τη μονωμένη σωλήνα, πως την αντικαθιστάς αν πάθει κάτι και έχουν πέσει υποστρώματα???

 

Γαμώτο, αυτό το πρόβλημα με απασχολεί.... βάζεις πλαστική σωλήνα σε σπιράλ, για να μπορείς να την αλλάξεις, πως όμως τη μονώνεις αν είναι για ζεστό νερό? Και άντε και δε σε νοιάζει πολύ αυτή που είναι στο πάτωμα θαμμένη, στις κατακόρυφες στήλες τι κάνεις?

 

Ξέρει κανείς το λ του κλασσικού μαύρου armaflex και το λ της "μπιμπικωτής" μόνωσης που χρησιμοποιούν στη χαλκοσωλήνα οι ψυκτικοί για A/C ή σε πολυστρωματική για FC ?

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλλεις και μεγαλυτερο σπιραλ. Ή να βαλλεις τη μονωση πανω απο το σπιραλ (αυτο δεν ξερω αν στεκει).

Μην ξεχνας οτι ο ΚΕΝΑΚ επιβαλλεικ μονωση στα ζεστα νερα, ειτε διερχονται απο εξωτερικο χωρο, ειτε απο εσωτερικο.

 

Γενικα υποτειθεται οτι μεσα απο το σπιραλ αλλαζει η σωληνα. Εγω το βλεπω λιγο χλωμο, ειδικα αν εχει μεγαλο μηκος και πολλες καμπυλες.

 

 

ΥΓ. Αν πας σε σιδερα σου κανει οτι θες. Εναλλακτικα πας στη στρατζα και παλι σου διπλωνει οτι θες.

Link to comment
Share on other sites

Αν η μόνωση μπει πάνω στην πλαστική σωλήνα και μετά στο σπιράλ, δε νομίζω να αλλάξει ποτέ. Θα μαζέψει η μόνωση όπως την τραβάς και θα στουμπώσει.

 

Αν πάλι τη βάλεις έξω από το σπιράλ, πρέπει να σιγουρέψεις ότι σφραγίζεις και τον αέρα, διότι μόνο όταν αυτός είναι ακίνητος δρα μονωτικά.

 

Μια λύση είναι να βάλεις τη μόνωση στην πλαστική και να την περάσεις από αποχέτευσης Φ100 ή μεγαλύτερη για να μπορείς να την αλλάξεις, αλλά αυτό δεν είναι πάντα εφικτό.

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Γαμώτο, αυτό το πρόβλημα με απασχολεί.... βάζεις πλαστική σωλήνα σε σπιράλ, για να μπορείς να την αλλάξεις, πως όμως τη μονώνεις αν είναι για ζεστό νερό? Και άντε και δε σε νοιάζει πολύ αυτή που είναι στο πάτωμα θαμμένη, στις κατακόρυφες στήλες τι κάνεις

 

 

Στις εγκαταστάσεις χαλκού δεν μπορείς να αλλάξεις τις σωλήνες.

Ούτε στις εγκαταστάσεις PE πολυστρωματικής μπορείς.....

Μονο στο απλό πολυαιθυλένιο μπορείς υπο προπηποθέσεις που πρέπει να έχει τυρήσει ο υδραυλικός.... αλλά εγώ προσωπικά δεν βάζω ποτε απλό πολυαιθυλένιο στις εγκατάστασης μου στην ύδρευσή.

Σχεδόν όλοι η Ευρώπη χρησιμοποιεί πλέον πολυστρωματική σωλήνα.

Η φιλοσοφία είναι η σωλήνα να είναι μονοκόμματη και να μην έχει σύνδεση παρα στα δύο άκρα....

Οπως προβλέπει ο κανονισμός τα δίκτυα πρέπει να δοκιμάζονται σε πίεση 10 βαρ για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και να παραμένουν πρεσαρισμένα σε πίεση ΕΥΔΑΠ μέχρι την αποπεράτωση της οικοδομής.

Αν κάποιος ακολουθεί πιστα τους κανόνες σπάνια έχει πρόβλημα....

Οι πολυστρωματικές σωλήνες έχουν ένα προτέρημα σημαντικό έναντι του χαλκού. Καλύτερες μηχανικές αντοχές.

Στον χαλκό οι σοβατζήδες ήταν ο φόβος και ο τρόμος και για αυτό βλέπουμε ότι πολλοί υδραυλικοί τσιμεντάρουν αυστηρά τους σωλήνες τους.

 

Οσο για πλαστικό σωλήνα από πάνω φ100 κλπ είναι ανέφικτα.

 

Στην Γερμανία για παράδειγμα η REHAU προτείνει ακόμα αντίθετα να κατασκευάζουν δίκτυα με ενώσεις στο δάπεδο....

Αυτό το πράγμα στην Ελλάδα σπάνια υδραυλικός τολμάει να το κάνει.

Πέρα λοιπόν από τις απώλειες αν δεν τοποθετηθεί μόνωση ένα άλλο ενοχλητικό πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι ότι το κρύο νερό ζεσταίνεται από τις διπλανές ζεστες σωλήνες και είναι πολύ μα πάρα πολύ εκνευριστικό.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα χρήση Φ100 σε τμήματα που βρίσκονται στο δάπεδο, αλλά στις κατακόρυφες στήλες εαν υπάρχει τμήμα που μετέπειτα θα κλειστεί με γυψοσανίδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.