Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύδρευση - αποχέτευση


Scrooge

Recommended Posts

Όταν περνάνε σωλήνες ύδρευσης πολυκατοικίας μέσα από κατάστημα (που ανήκει στην πολυκατοικία) πως πρέπει να είναι οι σωλήνες? Η πολυκατοικία είναι παλιά (40 χρόνια) Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος (συμβουλευόμενος το καταστατικό της πολυκατοικίας) θέλει να περνάνε όλες μαζί μέσα από το μαγαζί και μετά να διακλαδίζονται. Οι μετρητές βέβαια είναι έξω από το μαγαζί!

Εγώ δεν έχω ιδέα και ψάχνω να βρω ένα κανονισμό επίσημο που να ισχύει. Μπορεί κανείς να πει τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς θέλει να περνάνε όλες μαζί μέσα από το μαγαζί και μετά να διακλαδίζονται;

 

 

Να προσθέσω στις προηγούμενες απαντήσεις σχετικά με τον όγκο του νερού, πως υπολογίζεται επακριβώς για κάθε διατομή και μήκος.

 

Έστω d η εσωτερική διάμετρος του σωλήνα.

Το εμβαδόν της επιφάνειας του νερού είναι F=π(d/2)^2

 

Ο όγκος του νερού σε μήκος σωλήνα L είναι

V=F*L

 

Π.Χ. για σωλήνα με εσωτερική διάμετρο 15mm, το εσωτερικό εμβαδόν είναι F=0,0007065m², στρογγυλά 0.0007

Ανά μέτρο, ο όγκος του νερού στον σωλήνα είναι 1m*0,0007m²=0,0007m3=0.7lt

 

Τα 20m σωλήνα που αναφέρεις περιέχουν 20*0,7=14lt νερού.

 

Σε μεγάλες αποστάσεις, όταν ανοίγεις το ζεστό νερό αργεί να έρθει όχι μόνο λόγω του κρύου νερού που ήδη υπάρχει στον σωλήνα αλλά και λόγω της μεταφοράς θερμότητας από το νερό στον σωλήνα. Στους μονωμένους ή και στους πλαστικούς σωλήνες δεν είναι έντονο το φαινόμενο. Σε παλιές κατασκευές με μεταλλικούς σωλήνες χωρίς μόνωση γίνεται εύκολα αντιληπτό.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Όπως ανεφερα η πολυκατοικία είναι 40 χρόνων. Πολλοί από τους σωλήνες μέσα στη 40ετία χρειάστηκαν επισκευή και πλέον δεν είναι σε πάτωμα αλλά είναι εξωτερικοί εντός του καταστήματος του. Κάποιος από τους παλιότερους που δεν είχαν επισκευαστεί έσπασε και με αφορμή αυτό το γεγονός ζητάει να αλλάξουν όλοι οι σωλήνες και αυτοί που έχουν επισκευαστεί πρόσφατα. Αυτό που λέει ότι θέλει είναι να περνάει μια κεντρική από το μαγαζί του και σε άλλο σημείο πιο πάνω άσχετα με το μαγαζί του να διακλαδίζονται! Όπως είπα οι μετρητές είναι ακριβώς έξω από το κατάστημα. Εγώ το θεωρώ παράλογο αλλά με ενδιαφέρει ο νόμος τι λέει όχι η παραξενιά του καθένα! Επίσημη οδηγία υπάρχει για επισκευή και κατασκευη σωλήνων ύδρευσης (δεν μπορώ να ανοίξω κανένα αρχείο ΤΟΤΕΕ)?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η θέση των μετρητών "αποφασίζεται" από την κατά τόπο αρμόδια υπηρεσία ύδρευσης... και πρέπει να είναι σε σημείο προσβάσιμο στους καταμετρητές της υπηρεσίας.... Επομένως, το αν μπορούν να μετακινηθούν οι μετρητές και το κεντρικό κολλεκτέρ σε άλλο σημείο ώστε να περνά η κεντρική παροχή μέσα από το κατάστημα ή όχι θα το εγκρίνει η υπηρεσία... Και η πιθανή αλλαγή θα γίνει με έξοδα του αιτούντος την αλλαγή....

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρες.

Μια ερώρηση για αποχέτευση.

Σε ισόγειο κτίριο που δεν υπάρχουν κατακόρυφες στήλες αποχέτευσης πως και που τοποθετώ τις στήλες αερισμού?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα...θελω να κανω μια ερωτηση..ειμαι ιδιοκτητης ενος υπογειου (αποθηκης) απο το οποιο περναει ο σωληνας αποχετευσης της πολυκατοικιας...εφοσον εργαζομαι σε αυτο το υπογειο εχω δικαιωμα να ζητησω την μεταφορα του σωληνα της αποχετευσης εξωτερικα απο το υπογειο μου?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήματα:

1) Οι σωλήνες της οικοδομής περνάνε εκεί με νόμιμο τρόπο? (Στην εγκεκριμένη μελέτη ύδρευσης-αποχέτευσης της οικοδομικής άδειας φαίνονται ακριβώς έτσι?)

2) Η δραστηριότητα της εργασίας είναι νόμιμη και συμβατή με την χρήση του υπογείου?

3) Γιατί θέλετε να τους μεταφέρετε και που να πάνε? (Υπάρχει χώρος εξωτερικά?)

4) Αν ενοχλούν (αισθητικά ή όπως αλλιώς) μήπως υπάρχει περίπτωση κάλυψης με γυψοσανίδα? (Μαζί με ηχομόνωση?)

 

Έχοντας στο νου σας αυτά τα ερωτήματα, απευθυνθείτε στον μηχανικό της οικοδομής ή σε έναν άλλο μηχανικό να κάνει μια αυτοψία, να εξετάσει τα σχετικά (οικοδομική άδεια, μελέτες) και να σας πει αν υπάρχει και ποια είναι η λύση...

 

Προφανώς, ο συνάδελφος σας απάντησε σχετικά με το πως θα καταλήξετε (εξού και το όχι...)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Να ρωτησω μια απορια που εχω που μου ηρθε σκεπτομενος λυσεις για την δικη μου νεα υδραυλικη εγκατασταση.

Ειμαι στο 1ο και εχω ηλιακο και μποιλερ διπλης στο παταρι. Στο μελλον πιθανοτατα να τοποθετηθει το μποιλερ στο ισογειο διπλα στη μοναδα θερμανσης.

Φτιαχνω νεα κουζινα σε χωρο που ειναι "γεωγραφικα" αναμεσα στο παταρι/στεγη και λεβητοστασιο. Το νεο μποιλερ ομως δεν ειναι στα αμεσα σχεδια μου, παρολαυτα πρεπει να υπαρχει θεση αναμονης για μελλοντικη συνδεση. Οταν γινει αυτο θα πρεπει να αποκοπει το παλιο μποιλερ. Μιλωντας παντα για το ΖΝΧ, ποια θα ηταν η καταληλοτερη/προτιμοτερη λυση κατασκευης των σωληνωσεων και αναμονων?

Τα τμηματα σωληνωσεων που ακυρωνονται, πχ το κοματι που θα παει στο τωρινο μποιλερ, στο τελος θα εχει στασιμο νερο. Κανω λαθος σε αυτο? αν πραγματι υπαρχει, δεν ειναι ας πουμε λαθος αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.