Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

Υπαρχει δηλαδη μια 3η οριζοντια μελλοντικη ιδιοκτησια σε καποιο σημειο της pilotis ή αναφερεται γενικα οτι δικαιουται να χτισει στην pilotis.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει δομήσει λες ήδη αυτός ο τρίτος - δηλαδή τι δόμησε, έκλεισε το χώρο με τοίχους - ε, ποιος θα την κάνει τη δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Εχει τα υπόλοιπα χιλιοστά, για εξάντληση της δόμησης, στην pilotis.

 

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση με την υπολοιπη δομηση να περναει το 50% και να χανεται η pilotis εξ ολοκληρου, ή ισα ισα να περναει το 50% η pilotis.(ητανε περισσοτερο ερωτημα για να δω τι περριπτωση ειναι αυτη)

Παντως και χωρις δικαιωμα για δομηση σε κοινοχρηστο χωρο αυτος που τον εκλεισε τον δηλωνει με συγκαταθεση των αλλων.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω μπερδευτεί με το ερώτημα που έθεσες, θα προσπαθήσω να σου πω τι θα έκανα εγώ.

 

Αρχικά δν παίζει κανένα ρόλο αν θα υπερβει το 50% της ελεύθερης πυλωτης. Έχει παράνομα κλείσει ενα μέρος της πιλωτης ΑΡΑ θα υποβάλει αυτος αίτηση χωρις καμία συγκατάθεση. Μπορεί οποιοσδήποτε να κλείσει κοινόχρηστο χώρο και να τον τακτοποιήσει, η ρύθμιση του 3843/2010 δν αποτελει εξάλλου τίτλο ιδιοκτησίας

Εγκ 7 παρ. 17) Την αίτηση υποβάλλει ο κύριος του ακινήτου ή σε περίπτωση επικαρπίας ο ψιλός

κύριος. Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας μπορεί να υποβάλει την αίτηση και ένας εκ

των συνιδιοκτητών χωρίς όμως να επιμερίζεται το ποσό του παραβόλου ή το ποσό

του προστίμου κατά την αναλογία του συνιδιοκτήτη στο ακίνητο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τις π@π@ρι3ς της ΔΟΚ τις έχω καταρρίψει.

Άλλωστε ποιος ξέρει αν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου ηρθε: Υπηρχε δηλαδη υπολοιπο δομησης και σου το τακτοποιησαν?

 

Aπό την στιγμή που είναι συνιδιοκτησία τακτοποιείται και ας έχει υπόλοιπο δόμησης!!!!Δες την εγκ. που είναι στο αντίστοιχο thread στην τελευταία παράγραφο!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να τακτοποιήσω μια κλεισμένη πυλωτή ή αν έχει λήξει η προθεσμία( τώρα το αποφάσισε ο πελάτης)

και πού υπάγεται η ρύθμιση τώρα πια? (έχω καιρό να ασχοληθώ με τακτοποιήσεις.Το 2010 που είχα ασχοληθεί ήταν ο Ν3843 . Τώρα υπάγεται στον Ν4014/11?)

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.