Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τακτοποίηση κλεισμένης pilotis


melnikof

Recommended Posts

salpigoal σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

 

το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι ακριβώς είχε μετρηθεί τότε ('79) για οριζόντια ιδιοκτησία του ιδιοκτήτη μου-στο συμβόλαιο δίνει το εμβαδό 57,38τ.μ. αλλά δεν έχω και το σχέδιο που συνόδευε το συμβόλαιο...έτσι εγώ μέτρησα με αποστασιόμετρο lazer εσωτερικά το χώρο(και διαγωνίους)και εξωτερικά την περίμετρο και όπως είδα και τα σχέδια της αδείας φέρνει τοιχοποιία περασιά στις μισές κολώνες της pilotis και κλείνει σχεδόν το μισό χώρο της pilotis...δεν ξέρω αν σου έδωσα να καταλάβεις...αλλά ακολουθώντας την αποτύπωση και με βάση και τις κολώνες του σχεδίου της αδείας μου βγαίνει λογικό να είναι το κατάστημα 59,09τ.μ....αξίζει να σημειωθεί ότι στο συμβόλαιο περιγράφεται η οριζόντια ιδιοκτησία του πελάτη μου ναι μεν ανοικτή αλλά τονίζεται ότι αν επιτραπεί από τους όρους δόμησης της περιοχής θα μπορέσει να τη χτίσει...

 

Επιπλέον βρήκα ότι στα συμβόλαια περιγράφεται και το οικόπεδο μου με εμβαδόν 186τ.μ., ενώ στην άδεια 189,24τ.μ.

 

Κρίνω πιο ορθό να βάλω στην τακτοποίηση τα 59,09τ.μ. για να είμαι και σωστή σε ενδεχόμενη αυτοψία της Πολεδομίας, αλλά φοβάμαι ότι θα δυσκολευτεί μετά ο ιδιοκτήτης στη μεταβίβαση..αλλαγές πίνακα χιλιοστών κλπ. όπως είπα και νωρίτερα. Εσείς τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

salpigoal τι εννοείς λέγοντας ότι ο ιδιοκτήτης-πελάτης την πάτησε αν

ο κλειστός χώρος της pilotis είναι στα συμβόλαια ανεξάρτητη ιδιοκτησία;

δεν έχω εμπειρία σε θέματα συμβολαιογραφικά και δε το πιάνω..

όπως θα κατάλαβες ρωτάω γιατί είναι ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία

 

thanks in advance

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τα συμβολαιο αγορας καταρχην...

Αν η πυλωτη περιγραφεται ως παρακολουθημα καποιου διαμερισματος του πελατη σου, ειναι δηλαδη στο ιδιο συμβολαιο, τοτε δεν εχεις προβλημα.

Επειδη ομως προκειται για παλια οικοδομη και εισαι στις επιφοβες χρονολογιες ( 1981 - 2000), ΑΝ ο πελατης σου αγορασε ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ τον συγκεκριμενο χωρο με δικο του συμβολαιο τοτε ειναι αυτοματος ΑΚΥΡΗ η οποια ιδιοκτησια...ο χωρος αυτος ειναι κοινοχρηστος και ανηκει σε ολους οσους εχουν χιλιοστα στην πολυκατοικια.

Ο πελατης σου μπορει να μην ξερει τπτ και να το διαπιστωσει οταν θα παει να μεταβιβασει τον συγκεκριμενο χωρο....

 

Δεν θελω να σε τρομαζω,το συγκεκριμενο δεν εχει να κανει με την τακτοποιηση την οποια μπορεις να ολοκληρωσεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ, απλα επειδη πρεπει να τα κοιταμε ολα ( οσο μπορουμε) σαν μηχανικοι και επειδη οπως σου ξαναειπα εισαι στις επιφοβες χρονολογιες....τσεκαρε το....

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ο πελατης σου αγορασε ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ τον συγκεκριμενο χωρο με δικο του συμβολαιο τοτε ειναι αυτοματος ΑΚΥΡΗ η οποια ιδιοκτησια...ο χωρος αυτος ειναι κοινοχρηστος και ανηκει σε ολους οσους εχουν χιλιοστα στην πολυκατοικια.....

από όσο θυμάμαι δεν είναι ακριβώς έτσι

απλά ο συγκεκριμένος χώρος γίνεται παρακολούθημα άλλης ιδιοκτησλιας του ίδιου ιδιοκτήτη στο ίδιο ακίνητο

 

τώρα αν δεν έχει άλλη ιδιοκτησία στο ίδιο ακίνητο δεν ξέρω τι συμβαίνει μπορεί να γινεται αυτό που λες

Link to comment
Share on other sites

Kαι ομως myri ειναι ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ.

Μου εχουν τυχει 2-3 τετοιες περιπτωσεις και εχω ρωτησει και φιλους δικηγορους που μου το εχουν επιβεβαιωσει.

Ο ιδιωτης δεν μπορει να κανει απολυτως τπτ....η ιδιοκτησια του ειναι ΑΚΥΡΗ παρολο που εχει ΠΛΗΡΩΣΕΙ για το συμβολαιο ( αμοιβες, φορους, τελη μεταγραφης κτλ κτλ).

Απλα δεν εχει γινει ΤΟΣΟ μεγαλο θεμα, επειδη λιγο πολυ ΟΛΟΙ σε μια πολυκατοικια ειναι βολεμενοι.

 

Αγορασανε ΟΛΟΙ το διαμερισμα τους, μετα ξεχωριστα ΟΛΟΙ την θεση τους και απλα χρησιμοποιει ο καθενας την δικη του, χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι ειναι και νομικα κατοχυρωμενοι.Οταν δηλαδη θελησουν να την μεταβιβασουν π.χ στα παιδια τους, ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ....ή αν καποιος ξυπνησει στραβα και παει και βαλει το αυτοκινητο του στην θεση του αλλου, δεν μπορει ΚΑΝΕΝΑΣ να του κανει τπτ....

Αυτα που λεω ειναι 1000000% βασιμα και διασταυρωμενα....

Ξερω επισης οτι καποια στιγμη εγιναν και συντονισμενες προσπαθειες απο καποιους ιδιοκτητες τετοιων θεσεων για να ξεπεραστει το προβλημα, αλλα δεν καρποφορησαν.

Καπου εδω στο φορουμ κυκλοφορει και η τελεσιδικη αποφαση του ΣτΕ σχετικα με το θεμα...( καπου το 2000 αν θυμαμαι καλα)

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, πραγματικά το φόρουμ είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για τη δουλειά μας

 

δυστυχώς μάλλον ο ιδιοκτήτης μου δεν έχει τίποτα στα χέρια του διότι του ανήκει μόνο ανοικτός χώρος της pilotis...για περισσότερα θα αποτανθώ σε συμβολαιογράφο...ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, πραγματικά το φόρουμ είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για τη δουλειά μας

 

δυστυχώς μάλλον ο ιδιοκτήτης μου δεν έχει τίποτα στα χέρια του διότι του ανήκει μόνο ανοικτός χώρος της pilotis...για περισσότερα θα αποτανθώ σε συμβολαιογράφο...ευχαριστώ και πάλι

Παιδιά είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα τη γνώμη σας για μια περίπτωση που έχω. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα που βάζω το ερώτημά μου εδώ.

Σε πολυκατοικία με pilotis όπου υπάρχουν δύο ιδιοκτήτες που δεν τα πάνε καλά(είναι στα δικαστήρια δηλαδή) έχουν και οι δύο κλείσει τμήμα της pilotis και θέλουν να τα τακτοποιήσουν. Ο δικός μου πελάτης είναι εντός όγκου,ο άλλος έχει βγει λίγο έξω(γύρω στα 30-40cm για μήκος περίπου 2-3μέτρων).Επειδή υπάρχει συνιδιοκτησία πρέπει ο καθένας να υπογράψει και για την περίπτωση του άλλου.Φυσικά το πρόβλημα το έχει ο δικός μου που θα πρέπει να υπογράψει Υ.Δ. για κάτι το οποίο δεν ισχύει (αφού και στα σχέδια για την τακτοποίηση δε θα γραμμοσκιαστεί το εκτός όγκου). Υπάρχει κάποια λύση; Τι να συμβουλέψω τον πελάτη μου να κάνει; Ο πελάτης μου είναι και φίλος και δε θέλω σε καμία περίπτωση να μπλέξει μετά.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά το πρόβλημα το έχει ο δικός μου που θα πρέπει να υπογράψει Υ.Δ. για κάτι το οποίο δεν ισχύει (αφού και στα σχέδια για την τακτοποίηση δε θα γραμμοσκιαστεί το εκτός όγκου). .

 

Ο πελάτης σου δεν θα υπογράψει δήλωση. Συγκατάθεση θα δώσει μόνο να κάνει ενέργειες ο άλλος. Το αν είναι εντός ή εκτός όγκου ο χώρος του άλλου, είναι δικό του πρόβλημα. Αν το δεχτούν, έχει καλώς. Κανονικά θα πρέπει να το δεχτούν, όπως και να δέχονται όλα τα παρόμοια, χωρίς υπεύθυνη δήλωση από όλους, παρά μόνο από τον ενδιαφερόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, κανονικά να δηλώσει ο πελάτης σου το χώρο του και ο άλλος όπου θα δείξουν βέβαια μόνο τα τμήματα που είναι εντός, του εγκεκριμένου όγκου. Δεν πειράζει, οι πολεοδομίες δεν θένα συγκατάθεση συνιδιοκτησιών παρά μόνο του Περισσού που ακούστηκε ότι ζητάει με γνήσιο υπογραφής των 51% των συνιδιοκτητών......

 

Ασχολίαστο, περι Περισσού, η χειρότερη πολεοδομία!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.