Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση πελατών προμηθευτών 2009 μέχρι 25/06/2010 [Δόθηκε παράταση μέχρι 20/09]


Recommended Posts

1. αν ρωτήσει στην εφορία η απάντηση θα είναι περάστε από το ταμείο

τώρα τι είναι πιο οικοομικό δεν το ξέρω

 

2. σίγουρα αφορά μόνο επαγγελματίες , τουλάχιστον για τον δικό μας τομέα

εκτός αν κάτι άλλαξε φέτος που δεν το έχω διαβάσει

Link to comment
Share on other sites

Ολα μου τα δελτία έχουν κοπεί προς κατασκευαστικές εταιρείες.Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό.Αυριο έχω ραντεβού με λογιστή.Μεταξύ αστείου και σοβαρού του είπα ότι αν έχει κάνει ξερή θα τα πληρώσει αυτός

Link to comment
Share on other sites

Όπως διάβασα την ρύθμιση, κατάλαβα ότι δεν αφορά τίς συγκεντρωτικές καταστάσεις, αφορά μόνον δηλώσεις εισοδήματος και ΦΠΑ.

Σίγουρα, οι πολλές ερωτήσεις (και επισκέψεις) στην εφορία δέν κάνουν καλό στην υγεία, αλλά εδώ νομίζω ότι δεν έχεις άλλη λύση, είναι αναγκαία η ερώτηση.

επίσης, αν και η παράληψις του λογιστή σου είναι πολύ σοβαρή και το λάθος του στοιχειώδες, δεν νομίζω ότι μπορείς να του πάρεις χρήματα χωρίς δικαστήρια κλπ.

Εάν δεν μπορείς να υποβάλλεις τώρα τίς παλαιές χωρίς πρόστιμο, συνέχισε κανονικά από εδω και εμπρός και ξέχνα το, υπάρχουν λίγες πιθανότητες να πέσεις σε διασταυρωτικό έλεγχο..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μια ερώτηση! Εγώ που είμαι νέος στο κουρμπέτι και τώρα τα μαθαίνω. Για το 2009 έχω 0 και σε ΑΠΥ και σε τιμολόγια (και για το 2010 τα ίδια βλέπω), πρέπει να υποβάλλω μηδενική; Όπως και με το ΦΠΑ που υποβάλλουμε κάθε 3μηνο, έστω και μηδενικό.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...8-)

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛ. 1157/28.12.05 (από το anaconda.gr)

 

ΜΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΗΔΕΝΙΚΩΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

Με βάση τις οδηγίες της Διοίκησης που είχαν δοθεί με την εγκύκλιο ΠΟΛ. 1300/14-11-1997, όσοι δεν

είχαν συναλλαγές από αυτές που περιλαμβάνονταν στις συγκεντρωτικές καταστάσεις (π.χ. ύπαρξη

μόνο δαπανών για ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ κ.λ.π.) δεν υπέβαλλαν μηδενικές καταστάσεις.

..................................................................................................

Δεν υποβάλλονται δηλαδή μηδενικές καταστάσεις πελατών, προμηθευτών ή πιστωτικών

υπολοίπων μόνο στις περιπτώσεις που οι υπόχρεοι δεν έχουν πραγματοποιήσει καμία συναλλαγή

από αυτές που καταχωρούνται αναλυτικά καθώς επίσης και καμία συναλλαγή από αυτές που

καταχωρούνται με μία εγγραφή, σύμφωνα με τα ανωτέρω (λιανικές ή χοντρικές συναλλαγές) κατά τα

ειδικότερα οριζόμενα στις διατάξεις της παραγράφου 1 α του άρθρου 20 του Κ.Β.Σ. και της Α.Υ.Ο.Ο. Πολ.1114/2005.

──────────────────────────────────────────────

Άρθρο:Συγκεντρωτικές καταστάσεις τιμολογίων πελατών προμηθευτών Ημερολογιακού έτους 2006 -

2007 -2008 - 2009 - 2010 (updated)(από το taxheaven.gr)

Link to comment
Share on other sites

myri να 'σαι καλα που μας το θυμησες...το ειχα ξεχασει τελειως!!!

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Παράταση στην υποβολή των συγκεντρωτικών καταστάσεων πελατών- προμηθευτών ΚΒΣ του έτους 2009 έδωσε το υπουργείο Οικονομικών.

 

Συγκεκριμένα, παρατείνεται ως εξής:

 

- Μέχρι 26 Αυγούστου για τους υπόχρεους που ο ΑΦΜ τους λήγει στο 1, 2, 3.

 

- Μέχρι 30 Αυγούστου για τους υπόχρεους που ο ΑΦΜ τους λήγει στο 4, 5, 6.

 

- Μέχρι 3 Σεπτεμβρίου για τους υπόχρεους που ο ΑΦΜ τους λήγει στο 7, 8, 9.

 

- Μέχρι 6 Σεπτεμβρίου για τους υπόχρεους που ο ΑΦΜ τους λήγει στο 0.

 

Στη σχετική ανακοίνωση του υπουργείου προστίθεται πως σε περίπτωση γενικής ή τοπικής αργίας, ή τοπικά μη εργάσιμης ημέρας οι παραπάνω προθεσμίες των παραγράφων 1, 2 και 3 μετακυλίονται ανάλογα.

 

Πηγή: Ναυτεμπορική

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα στον λογιστη μου για την κατασταση...τουπα οτι πηρε παραταση.....μπηκε και ειδε οτι ΕΠΙΣΗΜΑ απο υπουργειο δεν εχει ανακοινωθει ακομα κατι.....

 

 

υγ για οσους τοσα χρονια δεν ειχατε κανει.....να ξερετε οτι μονο σε τακτικο ελεγχο στο βρισκουνε......γιατι απο διασταυρωσεις δεν μας απασχολει εκτος και αν εχουμε και ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ επομενως θεωρουμαστε κατι σαν εταιρια και μας κανουν ελεγχο !!

 

 

 

εγω τα δηλωσα σημερα μην γινει καμια στραβη και τρεχω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.