Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση πελατών προμηθευτών 2009 μέχρι 25/06/2010 [Δόθηκε παράταση μέχρι 20/09]


Recommended Posts

οι ιδιώτες δεν έχουν υποχρέωση να κάνουν κατάσταση

οπότε και εσύ δεν τους βάζεις στην κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

1) Προσοχή για τις συγκεντωρτικές καταστάσεις . Εκτός είναι οι αποδείξεις προς ιδώτες φυσικά πρόσωπα , ενώ οι αποδείξεις προς φυσικά πρόσωπα-επιτηδευματίες είναι εντός όταν με η απόδειξη έχει να κάνει με την επαγγελματική ιδιότητα του φυσικού προσώπου .

 

) Σύλλογοι και σωματεία θα υποβάλλουν καταστάσεις άν έχουν κάτι να δηλώσουν (δηλ. συναλλαγές που πάνε στις καταστάσεις ΚΕΠΥΟ και έχουν καθαρή αξία πάνω από 300 ευρώ δηλ. 300,01 ευρώ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως σου δίνει την επιλογή να βάλεις τον κωδικό 0/1 ανάλογα με το αν ο άλλος έχι υποχρέωση υποβολής κατάστασης; Μήπως θα πρέπει να βάλεις και αποδείξεις σε ιδιώτες απλά με κωδικό 1;

Link to comment
Share on other sites

Απο εφορία παιδιά που ρώτησα μέσα στον Άυγουστο μου είπαν, ότι αν δεν έχω κανένα τιμολόγιο δε χρειάζεται να καταθέσω τίποτα. Το έχει διασταυρώσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Mηδενικές καταστάσεις δεν θα υποβληθούν. Οι συγκεντρωτικές καταστάσεις είναι για να διασταυρωθούν οι συναλλαγές. Οι πωλήσεις κάποιου είναι αγορές άλλου. Επομένως οι μηδενικές καταστάσεις δεν εξυπηρετούν σε τίποτε και δεν υποβάλλονται (υπάρχει και σχετική εγκύκλιος του υπουργείου οικονομικών)

 

Ο κωδικός 0 ή 1 εξυπηρετεί άλλες σκοπιμότητες πχ. ένας αγρότης του ειδικού καθεστώτος ΦΠΑ δεν έχει υποχρέωση υποβολής συγκεντρωτικής καταστάσεως προμηθευτών. Αν εσείς έχετε τιμολογήσει τέτοια περίπτωση, τότε στην κατάσταση πελατών θα σημειώσετε και τον κωδικό 1.

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση θα την βρείς στό άρθρο 20 παρ. 1α και στο άρθρο 2 παρ. 3 και 4 του ΠΔ 186/1992 (αυτού που στην τεχνική γλώσσα των λογιστών ονομάζεται κώδικας βιβλίων και στοιχείων) .

 

Αυτοί που αναφέρεις είναι υπόχρεοι σε υποβολή καταστάσεων, οπότε χρησιμοποιείς τον κωδ. 0.

Link to comment
Share on other sites

Ως ελεύθερος επαγγελματίας οφείλω να υποβάλω συγκεντρωτική κατάσταση πελατών και προμηθευτών. Γνωρίζω πως στην κατάσταση προμηθευτών πρέπει να συμπεριλάβω τα ασφάλιστρά μου (ΕΤΑΑ = ΤΣΜΕΔΕ) διότι από τις διατάξεις δεν προβλέπεται η εξαίρεσή τους. Η ερώτησή μου είναι:

 

- με ποιό τρόπο θα τα υποβάλλω στην κατάσταση,

- πως θα βρω το ΑΦΜ αφού δεν αναγράφεται στην απόδειξη πληρωμής,

- θεωρείται ο ασφαλιστικός φορέας υπόχρεος υποβολής των συγκεντρωτικών καταστάσεων (υπόχρεος 0 ή 1) και τέλος

- από το ποσό πληρωμής δεν προκείπτει σαφώς το ποσό προ ΦΠΑ τι πρέπει να καταχωρήσω σαν αξία;

 

Σας εκλιπαρώ για βοήθεια, είμαι σε αδιέξοδο….:|

Link to comment
Share on other sites

Ως ελεύθερος επαγγελματίας οφείλω να υποβάλω συγκεντρωτική κατάσταση πελατών και προμηθευτών. Γνωρίζω πως στην κατάσταση προμηθευτών πρέπει να συμπεριλάβω τα ασφάλιστρά μου (ΕΤΑΑ = ΤΣΜΕΔΕ) διότι από τις διατάξεις δεν προβλέπεται η εξαίρεσή τους.

 

Αυτό από πού προκύπτει? Και γιατί το λες με τόση σιγουριά?

 

Πες μου ότι πέρασες τις εισφορές σου στο ΤΣΜΕΔΕ στο βιβλίο Εσόδων-Εξόδων....8-)

 

 

Η ερώτησή μου είναι:

...

- πως θα βρω το ΑΦΜ αφού δεν αναγράφεται στην απόδειξη πληρωμής,

...

 

Από αυτό και μόνο καταλαβαίνει κανείς ότι η ασφαλιστικές συνδρομές ΔΕΝ υπόκεινται σε ΦΠΑ....

 

 

Σας εκλιπαρώ για βοήθεια, είμαι σε αδιέξοδο….:|

 

Η μεγαλύτερη βοήθεια που μπορώ να σου δώσω είναι: τρέξε σήμερα κιόλας να βρεις λογιστή, εκτός εάν έχεις ήδη οπότε, τρέξε σήμερα κιόλας να τον αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.