Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όρια χειμάρρου


Recommended Posts

Η οριοθέτηση καθορίζει απλά την οριογραμμή. Ακολουθεί η μελέτη έργων διευθέτησης. Η μελέτη οριοθέτησης με την μελέτη έργων διευθέτησης μπορεί να είναι διαφορετική, μπορεί και να συμπεριλαμβάνεται στο ίδιο τέυχος. Πάντως με προσεχτικό διάβασμα του άρθρου 6 βγαίνει κάποια άκρη αλλά άντε να πείσεις στο δια ταύτα και τον υπάλληλο... Δηλαδή, το αναλαμβάνει πλήρως ο ενδιαφερόμενος ιδιοκτήτης και στην οικοδομική άδεια περιλαμβάνεται και μελέτη έργων διευθέτησης τα οποία γίνονται παράλληλα με τις οικοδομικές εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την οριοθέτηση ή διευθέτηση χρειάζεται και υδραυλική μελέτη για παροχή 50ετιας

 

Προδιαγραφές για την μελέτη δες εδώ :

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=663

 

Στην οριοθετηση μονο κτιζεις στα 10 μ ενω στην διευθετηση κτιζεις συμφωνα με τους ορους δομησης της περιοχης εφόσον βεβαια κατασκευαστούν τα εργα που προβλεπονται απο την μελετη διευθετησης .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Είμαι Γεωλόγος και μου έχει ζητηθεί απο ένα τοπογράφο να κάνω την μελέτη για την οριοθέτηση ενός ρέματος. Δεν έχουν περάσει τα απαιτούμενα έτη για να αποκτήσω μελετητικό πτυχίο.. γνωρίζετε αν θα μπορούσα να αναλάβω την συγκεκριμένη μελέτη?

 

Περιμένω με ανυπομονησία οποιαδήποτε πληροφορία.

Ευχαριστώ πολύ :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Αν η μελέτη είναι ιδιωτική δεν έχεις πρόβλημα να την κάνεις.

Αν η μελέτη είναι δημόσια τότε απλώς πρέπει να βρεις κάποιον να την υπογράψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα..

μου ζητήθηκε να κάνω τοπογραφικό για μία ιδιοκτησία, η οποία συνορεύει με ρέμμα. Πήγα στο Δήμο και στη Νομαρχία και μου είπαν πως δεν έχει γίνει πράξη οριοθέτησης του ρέματος. Επίσης, κατά τη διάρκεια της τοπογραφικής αποτύπωσης αποτύπωσα κανονικά και το ρέμμα (φρύδι, πόδι, βαθειά γραμμή).

Ήθελα, να ρωτήσω το εξής:

Α) Το όριο της ιδιοκτησίας μου είναι έως το φρύδι του ρέματος? (για να υπολογίσω το εμβαδόν της ιδιοκτησίας)

 

Επίσης, για το Δήμο δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ πριν από λίγο καιρό το ΓΠΣ του Δήμου. Στο χάρτη που συνοδέυει το ΦΕΚ υπάρχει Ζώνη Προστασίας ρεμάτων - παρόχθιων οικοσυστημάτων - οικολογικών διαδρόμων (ΠΕΠ) εκατέρωθεν της βαθιάς γραμμής του ρέμματος που με ενδιαφέρει. Σύμφωνα με το ΦΕΚ του ΓΠΣ για το υπόψη ρέμα η ζώνη προστασίας ΠΕΠ ορίζεται στα 20μ. εκατέρωθεν της βαθιάς γραμμής του ρέμματος. Δηλαδή δημιουργείται μία ζώνη συνολικού πλάτους 40μ.

 

Συνεπώς, το Β) ερωτημά μου είναι:

Β) Δεδομένου ότι σύμφωνα με την αποτύπωση που έκανα το ρέμα έχει ένα πλάτος (από φρύδι σε απέναντι φρύδι) της τάξης των 14μ.ή ισοδύναμα 7μ. από τη βαθειά γραμμή, μήπως πρέπει το όριο της ιδιοκτησίας μου να περιοριστέι έως και τη ζώνη των 20μ. από τη βαθεία γραμμή σύμφωνα με τη ζώνη που ορίζεται στο ΓΠΣ?

Ουσιαστικά, δηλ. το ερωτημά μου είναι εαν περιοχή, η οποία έχει χαρακτηριστεί ως ΠΕΠ- Ζώνη Προστασίας ρεμάτων - παρόχθιων οικοσυστημάτων - οικολογικών διαδρόμων, μπορεί να ανήκει σε ιδιώτη ή είναι δημοσίου χαρακτήρα (όπως π.χ. το ρέμα και συνεπώς η ιδιοκτησία περιορίζεται στη όρια της ζώνης προστασίας της ΠΕΠ).

Αποψή μου είναι πως μπορέι τμήμα της περιοχής ΠΕΠ να ανήκει σε ιδιώτη, ωστόσο θα ήθελα και τις απόψεις σας...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η γραμμή ΠΕΠ δεν έχει σχέση με την ιδιοκτησία και μάλιστα σε ορισμένα Γ.Π.Σ έχει περαστει πολύ χονδρικά με αποτέλεσμα να δημιουργεί μεγάλα προβλήματα στην αξιοποίηση της ιδιοκτησίας.

Το θέμα αυτό θα λυθεί όταν γίνει η πολεοδομική μελέτη και καθοριστεί πλέον με συντεταγμένες το ρέμα. Σε παρόμοια περίπτωση που αντιμετώπισα και η οποία βρισκόταν εντός Γ.Π.Σ εκτος περιοχής επέκτασης έβαλα τα όρια όπως προέκυπταν από την διανομή, και μάλιστα η άδεια βγήκε χωρίς πρόβλημα, μετά από οριοθέτηση του ρέμματος από την αρμόδια Δ.Τ.Υ, παρόλο που η γραμή Π.Ε.Π κάλυπτε μεγάλο μέρος του κληροτεμαχίου. Η εξήγηση για την χονδρική τοποθέτηση της γραμμής από τον μελετητή ήταν ότι προσπάθησε να μην μπαίνει μια γραμμή πάνω στην άλλη για να είναι ευδιάκριτο το Γ.Π.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Σκέφτομαι να εμφανίσω και τη γραμμή - ζώνη της ΠΕΠ (20μ. εκατέρωθεν της βαθειάς γραμμής του ρέμματος) και να δηλώσω ότι τμήμα ιδιοκτησίας εμβαδού=ΧΧΧτ.μ. βρίσκεται εντός της ζώνης ΠΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

Μια σκέψη συνάδελφε όμως είναι, ποσό σοφό είναι να δείξεις μια γραμμή και με βάση αυτή να εμβαδόμετρήσεις, όταν αυτή η γραμμή προκύπτει από ενα Γ.Π.Σ. κλίμακας 1:10.000 (φαντάζομαι) και από το οποίο μόνο γραφική πληροφορία μπορείς να εξάγεις (με την αντίστοιχη προφανώς ακρίβεια..)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.