Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανομή δαπανών θέρμανσης


SAKI

Recommended Posts

Ετσι ακριβώς, το κομμάτι των απωλειών που έχει να κάνει με τους τοίχους -δάπεδα -οροφές κατανέμεται σε όλους με βάση τον όγκο τους.

 

Για αυτό το λόγο αν τα διαμερίσματα είναι ίδια ο 1ος θα έχει ίδιο εi με τον 2ο αλλά θα έχει μεγαλύτερα σώματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 6 months later...

Καλημέρα, σε διπλοκατοικία με κοινό λεβητοστάσιο, ο ιδιοκτήτης θέλει να τοποθετήσει 2 διαφορετικά boiler (3λης ενέργειας) στο λεβητοστάσιο. Για την κατανομή των δαπανών της θέρμανσης του είπα να βάλει θερμιδομετρητές μετα την ηλεκτροβάνα σε κάθε ιδιοκτησία. Το πρόβλημα μου είναι δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει η μέτρηση των καταναλώσεων του πετρελαίου για τα boiler. Μου ζήτησε ο ιδιοκτήτης να μπορεί να ελέγχει τη λειτουργία τους απο τον θερμοστάτη με ξεχωριστό διακόπτη.

Link to comment
Share on other sites

θερμιδομετρητές και στα boiler (οπότε +2 με ηλεκτροβάνα) και καινούργιες γραμμές (ηλεκτρικά) στον θερμοστάτη του για να δίνει την εντολή ξεχωριστά.....εκτός και αν υπάρχει ήδη πρόβλεψη)

Link to comment
Share on other sites

Η προτεραιότητα ηλίος - καύσιμο - ρεύμα πως θα ορίζεται?

 

Με διαφορικό θερμοστάτη ηλιακών ....ελεγκτή...όπου ελέγχει και καυστήρα...

Η εντολή όμως για καυστήρα θα πρέπει πρώτα να περάσει από τον διπλό θερμοστάτη χώρου και μετά στον πίνακα αυτονομίας.

Link to comment
Share on other sites

Η κατανομή δαπανών στα boiler πρέπει να γίνεται αναλογικά, και η κατανομή στα διαμερίσματα με βάση τον πίνκα της κατανομής δαπανών (αν υπάρχει και αν είναι σωστός).

 

Είναι απαραίτητο να μπουν δύο boiler?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να μπουν δύο boiler για να χρεώνεται σωστά η κατανάλωση του νερού από τον υδρομετρητή του κάθε διαμερίσματος.

Δεν προβλέπεται από την ΔΕΥΑΠ να κάνεις "πατέντες" με τους μετρητές και να καταναλώνει κάποιος νερό που χρεώνεται σε άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sdim μπορεί να μπει και ένα....

Αν και εγώ θεωρώ ότι είναι καλύτερα ο καθένας να έχει το δικό του για να μην τσακώνονται αλλά πλέον έχει αρχίσει και καθιερώνετε το κοινό μπόιλερ ακόμα και σε πολυκατοικίες.

Απλά μπαίνουν μετρητές στα ζεστά νερά χρήσεως.

Link to comment
Share on other sites

Το boiler σε ποιόν μετρητή συνδέεται; Στο κοινόχρηστο;

 

Επίσης μου φαίνεται εξαιρετικά ασύμφορο από άποψης κατανάλωσης, ιδιαίτερα για λίγες ιδιοκτησίες, να υπάρχει κοινόχρηστο boiler. Αν ο ένας λείπει διακοπές θα χρεώνεται το καύσιμο για την χρήση από τον δεύτερο.

 

Ακόμα και σε μεγάλες πολυκατοικίες όμως υπάρχει θέμα.

Σε μια πολυκατοικία με 20 διαμερίσματα την περίοδο των διακοπών ίσως να κατοικούνται μόνο 2-3. Όταν θα χρειάζονται ζεστό νερό θα πρέπει να θερμανθεί η ποσότητα που είναι υπολογισμένη για 20 διαμερίσματα.

 

Στην Αθήνα όπου υπάρχει φυσικό αέριο ίσως και να μην φαίνεται μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση, στην επαρχία όμως που ο καυστήρας λειτουργεί με πετρέλαιο θα "καούν" οι τσέπες των ιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.