Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θάνατος εργάτη σε νεοανεγειρόμενη οικοδομή


ilias

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ναι,εγώ είμαι αυτός τελικά.......

 

Είμαι ο Δρακουμελ και έχω και μια μεγάλη αλήθεια να πω:

 

Ο Κούλης δεν είναι γιος μου,είναι εγγονός μου!!!!(από τη Δωροθέα-Ντόρα).........:lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

 

BAS,δεν ξέρω αν σε έχω βάλει ήδη στους Θ-Ε-Ο-Υ-Σ,αλλά αν δεν σε έχω βάλει τότε μόλις μπήκες!!!

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται,απλά δεν γνωρίζετε τί λέει κατά λέξη η νομοθεσία.......αν διαβάσετε πιο προσεκτικά τα ποστς μου σε αντίστοιχα θρεντς,στα οποία έχω βάλει εγώ ο ίδιος tags λόγω της σπουδαιότητας του θέματος,θα βρείτε ότι τελικά τα πράγματα είναι πολύ πιό εύκολα.

ναι, έχεις δίκιο δεν το έχω μελετήσει καλά το θέμα

το ξέρουμε πως σε αυτα τα θέματα είσαι αυθεντία!!

 

Γράψτε ΚΑΘΕ μέρα τις συμβουλές σας στο ΗΜΑ σύμφωνα με τα άρθρα της Νομοθεσίας,και ΚΑΝΕΙΣ,ούτε καν ο ΠΙΟ ΨΑΡΩΤΙΚΟΣ επιθεωρητής δεν θα μπορεί να πει κουβέντα.

έχω την εντύπωση πως σε 2 ίδιες παραβάσεις πρέπει να παραιτηθείς

και είμαι βέβαιη πως όλες οι παρατυπίες γίνονται περισσότερες από 2 φορές τη μέρα

 

Είναι ασφάλεια αστικής ευθύνης. Κοινώς θα καλύψει τις αποζημιώσεις (περίπου 150k ανά περιστατικό). Είναι πολύ φθηνή (Η ασφάλιση κατασκευαστή + επιβλέποντα περίπου 1/m²). Φυσικά η ποινική ευθύνη δεν ...ασφαλίζεται.

σε ευχαριστώ πολύ AlexisPap θα το κοιτάξω

είχα την εντύπωση πως η ασφάλεια ισχύει μόνο αν τηρείτούνται ανελλιπώς όλοι οι κανόνες ασφαλέιας

άρα στο 99% είμαστε ακάλυπτοι

κάνω λάθος;

 

Τρόπος αποφυγής:............?Εγώ είχα προτείνει αλκοτέστ στην έναρξη της βάρδιας....:D

με βάζεις σε σκέψεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

είχα την εντύπωση πως η ασφάλεια ισχύει μόνο αν τηρείτούνται ανελλιπώς όλοι οι κανόνες ασφαλέιας

άρα στο 99% είμαστε ακάλυπτοι

κάνω λάθος;

 

Όχι δεν κάνεις λάθος. Υποτίθεται ότι ασφαλίζουμε την "κακιά ώρα" και όχι την αμέλειά μας... Προφανώς οι ασφαλιστικές θα προσπαθήσουν με κάθε τρόπο να επιρρίψουν την ευθύνη του ατυχήματος στον ασφαλισμένο. Ωστόσο αν κανείς είναι τυπικός το σύστημα δουλεύει, τουλάχιστον σε κάποιον βαθμό. Προσοχή στους όρους του ασφαλιστηρίου, και ένα δικηγόρο από δίπλα, όπως πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Η ασφάλεια δεν είναι άχρηστη.

 

Σε καλύπτει στις Αστικές Ευθύνες.Θυμηθείτε:ΠΑΝΤΑ ΖΗΤΑΤΕ ''ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥ''.Είναι λίγο πιό ακριβή,αλλά αξίζει τα λεφτά της.

 

Στο ποινικό κανείς δεν μπορεί να σε καλύψει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

O Zavi είπε: “Γράψτε ΚΑΘΕ μέρα τις συμβουλές σας στο ΗΜΑ σύμφωνα με τα άρθρα της Νομοθεσίας, και ΚΑΝΕΙΣ,ούτε καν ο ΠΙΟ ΨΑΡΩΤΙΚΟΣ επιθεωρητής δεν θα μπορεί να πει κουβέντα.”

 

Δεν αρκεί να γράψεις στο ΗΜΑ τα μέτρα που πρέπει να πάρουν. Οφείλεις και να επιβλέψεις αν λήφθηκαν. ΕΣΥ έχει την ευθύνη γι’ αυτό. Το ίδιο όπως και αν μπήκαν τα σωστά σίδερα στο μπετόν. Αν το πράγμα φτάσει στα δικαστήρια όλοι (εργολάβος και ιδιοκτήτης) θα κάνουν τον χαζό και θα λένε “Eμείς κάναμε ότι μας έλεγε ο μηχανικός μας. Αν δεν κάναμε ότι μας έλεγε γιατί δεν παραιτήθηκε;”.

 

O Zavi είπε: “Θάνατοι που έχω δει, χωρίς να εμπλέκομαι:”

 

Πως και δεν ενεπλάκης; Δεν ήσουν επιβλέπων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.