Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστο ύψος ορόφου


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δεν μου ζήτησαν σχέδιο αποτύπωσης, αλλά μια τεχνική έκθεση. Αν έκανα σχέδιο προφανώς δεν θα τον έκρυβα.

Παλιότερα σε αντίστοιχη περίπτωση που θα γινόταν αποδοχή κληρονομιάς το είχα περιγράψει αναλυτικά πχ χώρος τόσα τετραγωνικά με ύψος τάδε και η συμβολαιογράφος μου είπε ότι πρέπει να αποφασίσω εγώ αν θα το δηλώσει. Και είναι και καλή συμβολαιογράφος, οπότε δε νομίζω να μου δώσει τη λύση συμβολαιογράφος.

Ο χώρος πάντως χρησιμοποιείται. Είναι αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2021 at 9:37 ΜΜ, dimitris GM said:

δεν θα μετρησει στη δομηση

και θα εχεις κλεισει την πορτα, αφού.

Και τι υπολογισμο αντικειμενικης αξιας να κανεις σε ενα "κοτετσι" εστεγασμενο...???...

 

Δες  εάν μπορει να χρησιμοποιηθει αυτο το εντυπο [δες στις οδηγιες στο "3"

https://www.minfin.gr/documents/31361/465101/EΝΤΥΠΟ_4.pdf/caeb8a48-7ea1-48c2-a39b-ba98958fa787

Κανε μια συζητηση με τον συμβ/φο...

Ας μας πουνε την γνωμη τους και οι συναδελφοι.

 

 

 

 

Δεν είναι κοτέτσι. Είναι αποθήκη. Προσανατολίζομαι στο να το δηλώσω. Είναι χώρος που απλώς παραβιάζει τον κτιριοδομικό. Αν το δήλωνε στα αυθαίρετα, ως παράβαση κτιριοδομικού θα ήταν και νόμιμος. 

Ερώτημα που προκύπτει: Αν θελήσει κάποιος να διατηρήσει έναν τέτοιο χώρο θα μπορούσε να τον δηλώσει στον 4495/2017 ως παράβαση κτιριοδομικού παρότι το κτίριο είναι προ του 1955, άρα κατά τα άλλα νόμιμο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ΝΟΚ άρθρο 23,παρ.1δ)

Κτίριο ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο :.......................

δ) Αν προϋφίσταται του β.δ. της 9.8.1955 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του ν.1337/1983 ή εξαιρέθηκε οριστικά, σύμφωνα με διατάξεις ρύθμισης, τακτοποίησης ή αναστολής επιβολής κυρώσεων αυθαιρέτων.

ν.4495,άρθρο 82,παρ.2

2. Από τις διατάξεις της παραγράφου 1 εξαιρούνται τα ακίνητα στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις που :
α) υφίστανται πριν από τις 30.11.1955, ημερομηνία έναρξης ισχύος του από 9.8.1955 β.δ.,

*Συνεπώς,δεν απαιτείται να δηλωθεί πουθενά εφόσον δημιουργήθηκε πριν της 30-11-1955,και αποτελεί τμήμα του νομίμως υφισταμένου κτιρίου,άρα και νομίμως υφιστάμενο χώρο.

(Δεν σε απασχολεί στην παρούσα φάση ποιους κανονισμούς παραβιάζει,αυτό θα σε απασχολήσει μόνο σε περίπτωση νέας άδειας στο παραπάνω ακίνητο,όπου αν δεν ικανοποιούνται απαιτήσεις του κτιριοδομικού,δεν θα μπορούν να γίνουν αντίστοιχες παρεμβάσεις,αλλαγές χρήσης κλπ.κλπ.)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΚΤΙΡΙΟΔΟΜΙΚΟ

ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΥΨΗ
1.1. Τα επιτρεπόμενα ελάχιστα ελεύθερα ύψη των χώρων των κτιρίων
ορίζονται ως εξής:
1.1.1. Για κύρια χρήση 2,40 μ.
1.1.2. Για βοηθητική χρήση 2,20 μ. και
1.1.3. Ανεξάρτητα από χρήση κάτω από δοκούς η άλλα δομικά στοιχεία
πρου προεξέχουν κάτω από τις οροφές ή τις ψευδοροφές τους 2,00 μ.
1.2. Τα παραπάνω επιτρεπόμενα ελάχιστα ελεύθερη ύψη των χώρων των
κτιρίων μειώνονται σε 2,20 Μ, 2,ΟΟ Μ και 1,90Μ αντίστοιχα, εφόσον έχουν
διαμορφωθεί πριν από τις 30.9.55
(Ημέρα δημοσίευσης του από 9.8.1955
δ/τος "περί Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού του Κράτους").

 

Αν πάω να βγάλω νέα άδεια δεν θα με αφήσουν να τον διατηρήσω από το χώρο ακόμα και αν δεν τον επηρεάζω καθόλου. Μου έχει τύχει σε άλλη περίπτωση. Είναι λίγο μπέρδεμα, πως γίνεται να είναι νόμιμος ως προ του 1955 αλλά να υπάρχουν και απαιτήσεις από τον κτιριοδομικό. Άρα όχι και εντελώς νόμιμος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάρα πολύ,2,75 από όροφο σε όροφο -0,50 τα δοκάρια ,παμε στο 2,25 για υποστύλωμα,κοντά υποστυλώματα δεν είναι και ότι καλύτερο χωρίς να έχω στατικές γνώσεις,από την άλλη αν σκεφτείς ότι η πιλοτή σε μία πολυκατοικία πρέπει να είναι+-0,50 με το πεζοδρόμιό σε οποιαδήποτε σημείο του και αν έχει υψομετρικές διαφορές μεταξύ των επιπέδων της χρειάζονται ράμπες με βάση τις τεχνικές οδηγίες που έχουν εκδοθεί το 2,50 ως ελάχιστο ύψος βοηθάει αρκετά..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, για ένα κτήριο υφιστάμενο πριν την πρόσφατη (Δεκέμβριος 2020) αλλαγή τού ΝΟΚ, αν το ύψος είναι <2,65, θεωρείται ο χώρος κυρίας χρήσεως; Ή αυτό ισχύει για νέα κτήρια, αδειοδοτημένα μετά τον Δεκ.2020;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σας

Σε κτίριο του 83, νομίνως υφιστάμενο, με ύψος υπογείου 2,40 μπορεί να εγκατασταθεί σε αυτό κύρια χρήση; Θα πρέπει να βγει άδεια αλλαγής χρήσης και στην Υπηρεσία Δόμησης Λαμίας μου είπαν πως όχι, ενώ αναφερεται πως το "οι χώροι κύριας χρήσης έχουν για τα κτίρια ,που κατασκευάζονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος ελεύθερο ύψος 2,50μ. "

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.