Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημερομηνία δημιουργίας οικοπέδου και αρτιότητα


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για το παρακάτω ζήτημα:

 

Σε αγροτεμάχιο που κείται εντός ζώνης 500μ. ξέρουμε ότι αν προυπάρχει της 24-4-77 έχει ελάχιστο εμβαδόν αρτιότητας 2000μ2. Το θέμα μου είναι αν σε αυτή την ημερομηνία πρέπει απλά να προυπάρχει το αγροτεμάχιο ή πρέπει να έχει περιέλθει ήδη στα χέρια του ιδιοκτήτη.

Σημειωτέον ότι ο σημερινός ιδιοκτήτης το έχει σποκτήσει από αποδοχή κληρονομιάς που είναι κατά πολύ μεταγενέστερη του 1977.

Η απορία μου δημιουργήθηκε όταν κάπου διάβασα ότι σε περιπτώσεις κληρονομιάς, ημερομηνία δημιουργίας του οικοπέδου είναι η ημερομηνά θανάτου του κληρονομούμενου.

 

Κάθε βοήθεια πολύτιμη..

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτώσεις αρτιότητας κατά παρέκκλιση μας ενδιαφέρει μόνο το γεωτεμάχιο και όχι ο ιδιοκτήτης του. αν υπήρχε τίτλος πριν το 74 τότε όλα καλά δεν μας ενδιαφέρει ποιός και πότε το αγόρασε.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι παρόμοιο. Το 2001 αγοράζει ιδιοκτήτης 2 αγροτεμάχια με εμβαδό 2011τμ και 2004τμ με πρόσωπο 8,93μ σε λωρίδα δουλείας διόδου πλάτους 4μ. Μου έφερε το τοπογραφικό με το οποίο έγιναν τα 2 ξεχωριστά συμβόλαια όπου ανέφερε τα 2 αγροτεμάχια μη άρτια και οικοδομίσημα. Αν θελήσει σήμερα να εκδόσει άδεια έχει κάποιο πρόβλημα? Σε κάποιο σημείο της συζήτησης μου ανέφερε πως τους είπαν για κάποιο περσινό νόμο του Σουφλιά σύμφωνα με τον οποίο δεν θα μπορούσαν χτίσουν.

Link to comment
Share on other sites

dgt ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά το πρόβλημα δεν είναι το πρόσωπο των 25μ που δεν έχει (σύμφωνα με το νόμο του 2003) καθώς υπάρχει απόφαση του ΣΤΕ που θεωρεί πως αν 2 διπλανά αγροτεμάχια ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη τότε θεωρούνται αυτόματα και ως ένα. Αυτά προϋφίστανται του 2003 οπότε δεν νομίζω να μας έβγαζε πρόβλημα εκεί. Το θέμα είναι πως βρίσκεται εντός Ζώνης Οικιστικού Ελέγχου με ελάχιστο όριο αρτιότητας τα 10 στρέμματα.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι σχετικό.

Αγροτεμάχιο 4στρ εκτός σχεδίου εφαπτόμενο σε επαρχιακό δρόμο κάνει κάθετη το 1985 και πουλά το 1στρ πού πέρνει όλη την δόμηση των 400τ.μ.και βγάζει άδεια αποθηκων , καταστήματος κλπ ενώ ρίχνει και το σκελετό, το 1995 μπαίνει σε οικισμό και ο ιδιοκτήτης του 1στρέμματος αργότερα βγάζει μία άδεια αλλαγής χρήσης σε κατοικίες για το οικοπεδό του ώς ανεξάρτητο οικόπεδο εντός οικισμού με δόμηση 400τ.μ στα 1000τ.μ οικόπεδο.

Ερώτηση. Τό υπόλοιπο οικόπεδο τών 3στρ με μεγάλη πρόσοψη και αυτό στόν επαρχιακό δρόμο είναι οικοδομήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας σε ένα γήπεδο (όπως στην προκειμένη περίπτωση) αυτό παραμένει ενιαίο, πολεοδομικά. Στην περίπτωση που περιγράφεις, το τμήμα του 1 στρεμ. περιλήφθηκε, μετά τη σύσταση, στα όρια ενός οικισμού (πιθανά οικισμού <2000) και, επομένως, η οικοδομησιμότητα του συνολικού γηπέδου θα εξεταστεί με βάση τις αντίστοιχες διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

dgt ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά το πρόβλημα δεν είναι το πρόσωπο των 25μ που δεν έχει (σύμφωνα με το νόμο του 2003) καθώς υπάρχει απόφαση του ΣΤΕ που θεωρεί πως αν 2 διπλανά αγροτεμάχια ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη τότε θεωρούνται αυτόματα και ως ένα. Αυτά προϋφίστανται του 2003 οπότε δεν νομίζω να μας έβγαζε πρόβλημα εκεί. Το θέμα είναι πως βρίσκεται εντός Ζώνης Οικιστικού Ελέγχου με ελάχιστο όριο αρτιότητας τα 10 στρέμματα.

 

Δε νομιζω οτι ισχυει αυτο στην περιπτωση σου, γιατι ηταν μη αρτια και χωρις προσωπο. Ο κανονας σημερα απαιτει προσωπο. Η αποφαση του ΣτΕ (αν μιλαμε για την ιδια, 673/82 για συνεχομενες ιδιοκτησιες μη αρτιες) μας οδηγει παντα στον κανονα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.