Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρομαγνητικά πεδία απο φωτοβολταϊκά


Goga

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.Είναι πρωτή φορά που γραφώ μηνύμα.Είμαι φοιτητής μηχανικός και έχω ένα ερώτημα περί φωτοβολταικών.Οι εγκαταστάσεις φωτοβολταικών σε ένα κτίριο τι πεδία δημιουγούν; Δηλαδή θέλω να πω πως μπορώ να ξέρω πόσο επιβλαβής είναι το πεδίο που δημιουργείται στον κάτοικο απο την εγκατάστασή μου(10kwatt);Που μπορώ να απευθυνθώ για να μου επιβεβαιώση πως ειναι ασφαλές(ζητάει έγγραφω ο πελάτης).

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να το εχω μετρησει, το θεωρω απιθανο να δημιουργουνται αξιολογα η/μ πεδια απο μια τετοια εγκατασταση.

 

Το ηλεκτρικο πεδιο ειναι αναλογο του επιπεδου της τασης, και το μαγνητικο πεδιο αναλογο του ρευματος που διαρρεει τους αγωγους.

Μια τετοια εγκατασταση δεν ειναι κατι το αξιολογο.

 

Θα χρειαστει να παρετε μετρησεις με πεδιομετρο, μαλλον πρεπει να επικοινωνησετε εσυ και ο πελατης σου με καποια εταιρια που ασχολειται με τετοιες εργασιες, για να δειτε οτι ειστε χαμηλα, κατω απο τα προτεινομενα κατωφλια εκθεσης

 

Κανε μια αναζητηση στο φορουμ, εχει ξανασυζητηθει το θεμα, γενικα για επιδρασεις των η/μ πεδιων στον ανθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχές ρεύμα... Δηλαδή σταθερό ηλεκτρικό και μαγνητικό πεδίο... Δεν υπάρχει ηλεκτρομαγνητική μεταφορά ενέργειας... Σε τι να βλάψει;

Link to comment
Share on other sites

Πες του πελάτη οταν κάθεται μπροστά στο non-name φούρνο μικροκυμάτων και παρακολουθεί τον φαγήτο να ψήνεται λες και είναι ο τελικός του Mundial, δεν τον νοιάζει που ο εγκέφαλος του γίνετε φλαμπέ. Το ΦΒ στην ταράτσα θα τον αρρωστήσει...

 

All time classic: Μη ξεχνάμε πως κόβει και το γάλα στις αγελάδες...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδία.Θέλω να κάνω μια ερώτηση.Ποσο επιβλαβές είναι για τον κάτοικο πολυκατοικίας μια φωτοβολταική εγκατάστη σε αυτο;Αναφέρομαι βέβαια στα πεδία που δημιουργούνται.Πως μπορώ να ξέρω το μέγεθος τους σε μια εγκατάσταση τον 10kwatt.Ποιος ειναι ο αρμόδιος σε αυτά τα ζητήματα, που μπορώ να βρω όρια (τα επιτρεπτά)για τα πεδία αυτά και απο που μπορώ να βρω έγγραφο με εγγυήσεις για την ασφάλεια του κατοίκου;Πουθενά δεν εχω συναντήση σε φωτοβολταικά πάνελ(οδηγίες κτλ) αναφορά σε αυτό το θέμα.Δεν είναι ένα σημαντικό ζήτημα;

 

 

Ευχαριστώ

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μόλις το είδα.νόμιζα πως δεν δημοσιεύτηκε....Είμαι νέος έδω αν το πρόσεξες και δεν ξέρω να το χειρίζομαι το φόρουμ και πολύ καλά.Σε ευχαριστώ για τον κόπο ,χρόνο και την απάντηση σου.

 

 

θα μπορουσες να μου υποδειξεις το μερος που αναφερεται στην επιδραση των πεδιων στον ανθρωπο.....ευχαριστω για την απαντηση..(αναφερομαι στον chiriako)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Goga, τα σταθερά πεδία δεν έχουν όριο για την ασφάλεια της υγείας. Εντάσεις χιλιάδων βολτ ανά μέτρο ή πολλών gauss είναι ακίνδυνες (αρκεί να μην ξεπεραστεί η διηλεκτρική αντοχή του αέρα...). Μόνο τα υψήσυχνα (n>20kHz) πεδία έχουν όριο έντασης πεδίου ή ακτινοβολίας για λόγους προστασίας της υγείας. Επομένως κανείς δεν μπορεί να σου βρει σχετικούς περιορισμούς. Έχε υπόψη σου ότι το ατμοσφαιρικό δυναμικό σε μία συνηθισμένη μέρα ξεπερνάει το 1kV/m. Το ερώτημά σου αφορά το γνωστικό υπόβαθρο της σχολής σου. Σε παροτρύνω να απευθυνθείς στους διδάσκοντες για πρόταση βιβλιογραφίας σχετικής με τις επιδράσεις των Η/Μ ακτινοβολιών στον άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Τα inverter για την μετατροπή τάσης εσωτερικά μετατρέπουν το συνεχές ρεύμα σε εναλασσόμενο ρεύμα συχνότητας μεγαλύτερης από την επιθυμητή, το οποίο στην συνέχεια κάνουν ημιτονοειδές με την επιθυμητή συχνότητα.

 

Συνήθως έχουν την απαραίτητη σήμανση για προστασία από ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές.

Link to comment
Share on other sites

+1 στο συνάδελφο

 

Πες του πελάτη οταν κάθεται μπροστά στο non-name φούρνο μικροκυμάτων και παρακολουθεί τον φαγήτο να ψήνεται λες και είναι ο τελικός του Mundial, δεν τον νοιάζει που ο εγκέφαλος του γίνετε φλαμπέ. Το ΦΒ στην ταράτσα θα τον αρρωστήσει...

 

All time classic: Μη ξεχνάμε πως κόβει και το γάλα στις αγελάδες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.