Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή ΦΠΑ σε πιστωτικό τρίμηνο


Recommended Posts

Αυτό που θυμάμαι εγώ είναι οτι η πίστωση μου, μεταφερόταν μέχρι να καταθέσω χρεωστική και να γίνει τότε ο συμψηφισμός....Εξάλλου υπάρχει και το αντίστοιχο κελί στην περιοδική δήλωση, που καταχωρείς το πιστωτικό υπόλοιπο προηγούμενης περιόδου......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θες επιστροφή , κάνεις τη σχετική αίτηση για επιστροφή ΦΠΑ. Δεδομένου όμως οτι υπάρχει απόφαση μη καταβολής ΦΠΑ από το κράτος λόγω κρίσης, δεν θα το πάρεις ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη μία φορά πάντως που είχα πιστωτικό υπόλοιπο στην περιοδική το μετέφερα και το "εισέπραξα" μέσω μείωσης από την επόμενη η οποία ήταν χρεωστική (όπως είπε άλλωστε και ο Γιάννης στην αρχή αυτής της σελίδας). Ισχύει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες επιστροφή , κάνεις τη σχετική αίτηση για επιστροφή ΦΠΑ. Δεδομένου όμως οτι υπάρχει απόφαση μη καταβολής ΦΠΑ από το κράτος λόγω κρίσης, δεν θα το πάρεις ποτέ.

 

υπάρχει κάποιο έντυπο για την επιστροφή ΦΠΑ?

μακάρι να υπήρχε και άλλη δήλωση έτσι ώστε το πιστωτικό υπόλοιπο να συμψηφιστεί με κάποια χρεωστική δήλωση, αλλά πρόκειται για τον πατέρα μου που παίρνει σύνταξη και βάζει τέλος στο επάγγελμα... (μακάρι να μπορούσε να μεταφερθεί στη δική μου δήλωση... τι λέω τώρα ε??? :))

Link to comment
Share on other sites

Case study:

 

1ο τρίμηνο: Χρεωστικό ΦΠΑ €100, πληρωμένα.

2ο τρίμηνο: Χρεωστικό ΦΠΑ €100, πληρωμένα.

3ο τρίμηνο: Πιστωτικό ΦΠΑ €500.

4ο τρίμηνο: Χρεωστικό ΦΠΑ €100.

 

Ερώτηση 1: Πληρώνω τίποτα για ΦΠΑ το 4ο τρίμηνο;

Ερώτηση 2: Πόσο ΦΠΑ μεταφέρω στην επόμενη χρήση;

 

(ερώτηση για λογαριασμό του αδερφού μου RTouris)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αναμένω αύριο την απάντηση και από την λογίστρια μου με την οποία επί του συγκεκριμένου είχαμε μια μικρή διαφωνία...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιο έντυπο για την επιστροφή ΦΠΑ?

μακάρι να υπήρχε και άλλη δήλωση έτσι ώστε το πιστωτικό υπόλοιπο να συμψηφιστεί με κάποια χρεωστική δήλωση, αλλά πρόκειται για τον πατέρα μου που παίρνει σύνταξη και βάζει τέλος στο επάγγελμα... (μακάρι να μπορούσε να μεταφερθεί στη δική μου δήλωση... τι λέω τώρα ε??? :))

Πως και προέκυψε το πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ ?

Το πιθανότερο είναι στην περίπτωσή σας να μην σας το επιστρέψουν (δηλ. μπορεί να πάτε για μαλλί και να φύγετε κουρεμένοι )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.