Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή ΦΠΑ σε πιστωτικό τρίμηνο


Recommended Posts

Υπάρχει περίπτωση αν βγούμε πιστωτικοί σε κάποιο τρίμηνο λόγω κάποιας αγοράς παγίου, να πάρουμε κανένα φράγκο πίσω ως επιστροφή ΦΠΑ ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΧΙ!

 

Αλλά μπορείς να είσαι πιστωτικός για ένα χρόνο και να συμψηφίσεις το ΦΠΑ της αγοράς του παγίου σου με το ΦΠΑ το εσόδων σου. Μετα τον ενα χρόνο, το χάνεις το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όχι. Εκτός αν δεν υπάρχει καμία δυνατότητα για μεταφορά προς έκπτωση στην επόμενη διαχειριστική περίοδο. Διάβασε και εδώ ή καλύτερα ρώτα τη ΔΟΥ σου βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ο πιστωτικός ΦΠΑ δεν χάνεται ΠΟΤΕ.

 

Εγώ είμαι πιστωτικός 2 χρόνια λόγω διαρκούς επένδυσης.

 

Απλά όταν πάω στην Εφορεία για οτιδήποτε,μου λένε να πάρω την έγκριση του Εφόρου.Την πρώτη φορά που πήγε να με ψαρώσει,του απάντησα ''αν θες ΦΠΑ από μένα,ΤΟΤΕ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ'' κ του άφησα την κάρτα μου.....

 

Φυσικά δεν μου έστειλε,οπότε κ όταν με βλέπει μου σφραγίζει έγκριση χωρίς δεύτερη κουβέντα....

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ!

 

Αλλά μπορείς να είσαι πιστωτικός για ένα χρόνο και να συμψηφίσεις το ΦΠΑ της αγοράς του παγίου σου με το ΦΠΑ το εσόδων σου. Μετα τον ενα χρόνο, το χάνεις το ΦΠΑ.

 

Ακυρο και συγνώμη...

 

Το ΦΠΑ μπορεις να το μεταφέρεις στον επομενο χρόνο (πχ για αγορες του 2010) και να κανεις αιτηση για επιστροφή, αλλα δεν ξέρω ποιος ειναι ο κωδικός της αιτησης που πρεπει να συμπληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ μπορεις να το μεταφέρεις στον επομενο χρόνο (πχ για αγορες του 2010)

 

Όχι μόνο στην επόμενη χρήση. Και παραπάνω όπως λέει ο zavi. Δεν υπάρχει περιορισμός από όσο ξέρω, απλά συμβαίνουν τα ευτράπελα που αναφέρει καμιά φορά. Βέβαια καλό θα είναι να αρχίσουμε να γκαζώνουμε και λίγο γιατί σαν πολλά μας τα έκαναν!

Link to comment
Share on other sites

το μονο προβλημα με το πιστωτικο φπα ειναι οτι εισαι σε μοναδα υψηλου κινδυνου για ελεγχο....

φυσικα αν εισαι νομιμος δενε χεις κατι να φοβασαι..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

αν είσαι πιστωτικός στο ΦΠΑ και κάνεις παύση εργασιων, δικαιούσαι με κάποιο τρόπο να σου επιστρέψουν το ποσό?

ή απαραίτητα θα πρέπει να περάσεις από τακτικό έλεγχο πρίν??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.