Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό παρακράτησης φόρου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η τιμολόγηση με αιτιολογία "προμήθεια και εγκατάσταση φωτοβολταικού" είναι προβληματική από φορολογικής απόψεως. Εχετε συμφωνητικό ? Αν ναι πως είναι διατυπωμένο. Τι είδους εργασίες κάνατε ? Αν όλα όσα κάνατε εμπίπτουν στην ένοια του τεχνικού έργου θα τιμολογήσετε το τεχνικό έργο και είτε θα σας κάνουν παρακράτηση 1% στην προ ΦΠΑ αξία της τιμολόγησης είτε θα αποδόσετε εσείς το ποσό αυτό με δική σας δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει γινει ακομα τιποτα αλλα θα αναλαβω το εργο απο αρχη μεχρι τελους.Δηλαδη προμηθευομαι οτι χρειαζομαι και με το συνεργειο μου τα εγκαθιστω.Μπορεις να το πεις και εργολαβια.Θα εχω στο ονομα μου ολα τα τιμολογια των υλικων που θα χρειαστω και θα κοψω ενα τελικο εγω στον πελατη για το συνολο του εργου.Ετσι κανω στους ιδιωτες με την αιτιολογια που ειπα και πριν.Απλα η απορια μου ειναι οτι ο συγκεκριμενος πελατης ειναι Ο.Ε..Αλλαζει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση πάνω στο θέμα της παρακράτησης...

 

Φίλος μηχανολόγος ΤΕ δούλεψε σε εταιρεία που ασχολούνταν με μελέτες για Φ/Β για 5 μήνες...δεν τον πλήρωνε ο ιδιοκτήτης και όταν πήρε απόφαση πως δε θα πάρει λεφτά, έφυγε...

 

Εντωμεταξύ, τον πρώτο μήνα, δεν ξέρω πως προέκυψε-συννενοήθηκε με το τότε αφεντικό του να του κόψει την πρώτη απόδειξη (δούλευε με ΑΠΥ), ΧΩΡΙΣ να λάβει χρήματα!!!!!!!! Την έκοψε κανονικά, αλλά τότε όντας πρώτη του φορά που δούλευε με ΑΠΥ, έβαλε κανονικά στην απόδειξη το ΦΠΑ και τον κατέθεσε εμπρόθεσμα στην τράπεζα με την περιοδική δήλωση ΦΠΑ, αλλά δεν έβαλε την παρακράτηση ούτε σαν ποσό να φαίνεται στην απόδειξη, αλλά ούτε και φυσικά κατέθεσε λεφτά στην εφορία.

 

Επίσης, ο λογιστής που του είχε αναθέσει να διατηρεί τα βιβλία του δεν του ανέφερε κάτι, αλλά επειδή διέκοψαν τη συνεργασία τους δε μπορεί να μάθει κάτι από εκεί. Ο ίδιος λογιστής επίσης τον προέτρεψε τότε να ακούσει το αφεντικό του και να κόψει την πρώτη απόδειξη, έστω και αν δεν πληρωθεί εκείνη τη στιγμή, για να φαίνεται πως έχει εισόδημα και να πληρώσει το ΤΕΒΕ του...είναι δυνατόν να συνέβη όντως έτσι? Για ποιό λόγο να κόψει πρώτη απόδειξη? Δεν είναι βλακώδες αυτό?

 

Λεφτά δεν πήρε καθόλου, οπότε όπως καταλαβαίνετε ο ΦΠΑ μπήκε απ' την τσέπη του...τώρα σκέφτηκε για την παρακράτηση και μιας και έχουν περάσει 6 μήνες απ' την απόδειξη, αναρωτιέται τι γίνεται στην περίπτωση αυτή...

Τι κυρώσεις έχει λόγω της μη καταβολής της παρακράτησης και τι ποσοστό έπρεπε να είναι? 20% λογικά , έτσι?

 

Το θέμα δεν είναι το 20% αν του πουν να το καταθέσει τώρα, αλλά αν υπάρχουν κυρώσεις...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνετε συμφωνητικό-σύμβαση στην οποία θα περιγράφονται αναλυτικά οι εργασιίες που θα κάνεις καθώς και η αμοιβή σου για κάθε μια από αυτές. Τη σύμβαση αυτή την καταθέτετε στην ΔΟΥ και με βάση αυτή θα τιμολογήσεις δηλ. στο τιμολόγιο θα κάνεις σύντομη περιγραφή (όπως την έχεις αναφέρει) και θα παραπέμψεις στη συγκεκριμένη σύμβαση. Υπάρχει υποχρέση για απόδοση φόρου εργολάβων 1%.

 

Η παρακράτηση δεν είναι υποχρεωτικό να αναφέρεται στην ΑΠΥ. Υπόχεος στην απόδοσή της είναι ο λήπτης της ΑΠΥ και όχι ο εκδότης. Προκειμένου να φυσικά να συμψηφισθεί ο παρακρατηθείς φόρος απαραίτητη είναι η σχετική βεβαίωση από την εταιρεία και η απόδοσή του από αυτή (το τελευταίο το απαιτεί η ΔΟΥ του μηχανολόγου αλλά δεν είναι και απαραίτητο).

Το οικονομικό ζήτημα από όσο καταλαβαίνω είναι πλέον αρμοδιότητας δικηγόρου.

Link to comment
Share on other sites

arcthanos μιλάμε για λάθος...Έκοψε απόδειξη χωρίς να πάρει ούτε το ΦΠΑ; :shock: Κι από τον πρώτο μήνα; Με τι λαμόγια έμπλεξε...

 

Προσωπικά γράφω πάντα στις ΑΠΥ, ότι "Έγινε παρακράτηση τόσο %, ευρώ τόσα". Μπορεί και να μη χρειάζεται, αλλά καλό είναι για να κρατάς λογαριασμό...

 

SOTIRIS, Αν αυτός που έχει υποχρέωση να κάνει παρακράτηση (το αφεντικό) δεν σου δώσει βεβαίωση ότι έγινε η παρακράτηση, ή ακόμη χειρότερα, δεν την αποδώσει στην εφορία, τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά λάθος, εξαπάτηση θα την έλεγα...

Και εγώ γράφω την παρακράτηση στην ΑΠΥ ακριβώς για να ξέρω τι γίνεται...

Απ' την απάντηση του SOTHRIS, αν κατάλαβα καλά, προκύπτει πως το αφεντικό του θα έχει θέμα που δεν έβαλε την παρακράτηση και όχι ο ίδιος? Πως πρέπει να κινηθεί τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν σας παρακρατήθηκε τίποτε και κατά συνέπεια δεν σας δοθεί σχετική βεβαίωση δεν θα συμψηφίσετε κανένα ποσό στην ατομική σας δήλωση.Στον υπόχρεο σε παρακράτηση (στο αφεντικό ) σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου θα επιβληθεί η ποινή (το πρόστιμο) για την εκπρόθεσμη καταβολή του σχετικού ποσού.

 

Αν τώρα έγινε η παρακράτηση και δεν σας δίνει βεβαίωση τότε δυστυχώς θα ταλαιπωρηθείτε . Καταγγελία σε ΔΟΥ, εξώδικα κλπ είναι τα νόμιμα μέσα (φυσικά υπάρχουν και άλλα ....)

 

Αν πάλι έχετε βεβαίωση αλλά ο υπόχρεος δεν έχει αποδόσει το σχετικό ποσό δεν έχετε πρόβλημα. Πιθανόν στην ΔΟΥ να σας πουν διάφορα αλλά προκειμένου να συμωηφίσετε τον παρακρατηθέντα φόρο απαραίτητη και μόνη προυπόθεση είναι η κατοχή της βεβαίωσης παρακράτησης δόντως υπογεγραμμένη , για υπόλοιπα δηλ. την είσπραξη από τον υπόχρεο να τους παραπέμψετε στην αρμόδια ΔΟΥ (αυτή του αφεντικού)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.