Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μύθος ή πραγματικότητα - απαίτηση αμοιβής για τακτοποίηση


Skeptikos

Recommended Posts

http://troktiko.blogspot.com/2010/07/blog-post_4811.html

"Αναμεσα στα διαμερισματα εχω και 2 μικρες γκαρσονιερες. Η καθε μια εχει 4 τμ ημιυπαιθριους και ζηταει για την καθε μια 650 ευρω !!!

πιο πολλα απο το προστιμο που θα πληρωσω για αυτες τελικα !!!"

 

Τι παίζει; Μύθος ή πραγματικότητα;

Είναι δυνατόν να μπλέκουμε σε τέτοιες καταστάσεις; Θέλουμε να είμαστε με τον πολίτη κι όχι απένατι. Δεν πρέπει ο κόσμος να μας φοβάται, αλλά ούτε και να μας υποβαθμίζει. Τι δεν πάει καλά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Εντάξει και τι θέλει να μας πει ο τύπος τώρα; Ας πάει σε άλλον Μηχανικό που δε θα είναι 20ετίας και θα τον χρεώσει λιγότερα. Την ελεύθερη αγορά πως την εννοούν; Πιστεύουν ότι θα απελευθερωθούν τα πάντα και θα τους κάνουμε τα χατήρια να μας δίνουν "όσα έχουν ευχαρίστηση"; Ή μήπως ότι θα δουλεύουμε τσάμπα;

Ας βάλει έναν εργάτη με μια βαριά, να του γκρεμίσει τον τοίχο και να το ξανακάνει μπαλκόνι αν του φαίνονται πολλά...

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ;

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα ....εγραψα και μια απαντηση αλλα δεν βλεπω να το βαζουν....

 

χοντρικα τους ειπα ελευθερη αγορα ειαμστε η ελαχιστη ειναι 232+φπα απο εκι και περα ας βρει αλλον δεν ειμαστε και λιγοι στην ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Ας το κάνουν μόνοι τους. Τι προσπαθούν να πουν ότι μας βρίσκουν αντικείμενο, φέρνοντας μας απέναντι στους πολίτες;

Link to comment
Share on other sites

Δε μας φέρνουν απέναντι στους "πολίτες" Skeptikos ("πελάτες" μάλλον σωστότερα γιατί δεν είμαστε ούτε δημόσια υπηρεσία, ούτε κοινωνική πολιτική υποχρεούμαστε να ασκούμε όπως έχουμε ξαναπεί). Οι πελάτες στέκονται απεναντί μας, ορισμένες φορές με θράσος που δεν τολμούν να επιδείξουν στη μαστοράντζα ακόμα και όταν τους κοροϊδεύει κατάμουτρα. Και ξέρεις πως το δικαιολογώ; Ντρεπόμαστε! Παραέχουμε "επίπεδο" μάλλον λόγω μόρφωσης-εκπαίδευσης, που ο ψυκτικός π.χ. δεν έχει. Δεν χρειάζεται τόσο "επίπεδο" τελικά. Ας γίνουμε λιγάκι "του λιμανιού" όσοι δεν είμαστε...

 

 

Υ.Γ. Και λέω για τον ψυκτικό, γιατί μου ανέβασε το αίμα στο κεφάλι ένα 20χρονο τσουτσέκι, που μου έβαλε χθες ένα κλιματιστικό και με έφερε στο σημείο σχεδόν να το πιάσω από το λαιμό (όχι για το οικονομικό).

Link to comment
Share on other sites

ασε με ψυκτικους ταχω δει ολα....

 

σε ενα διαμερισμα πουχα επιβλεψει πηγε τωρα να τοποθετησει καποιος κλιματιστικο....

 

επειδη ποτε δεν ξερεις τι κλιματιστικο θα διαλέξει ο αλλος παντα εβαζα γραμμη 5*1,5 για να πιανω τις π[εριπτωσεις που αλλο εχει παροχη μεσα αλλο εξω...

 

πηγε ο 20 χρονςο αρχισε να κατηγορει οτι δεν εχει γινει σωστα η προεγκατασταση οτι ετσι θα λειτουργει μονο η ψυξη κτλ...

πηρα τηλ τον ψυκτικο μου του λεω πηγαινε γιατι δεν εχω ορεξη να τσακωνομαι ...

 

πηγε του εξηγησε πως γινεται ακι μετα ο μικρος δεν ειπε τιποτα...αστα αυτοι οι ψυκτικοι μιλαμε ειναι οι χειροτεροι της αγορας...

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα ....εγραψα και μια απαντηση αλλα δεν βλεπω να το βαζουν....

νομίζω πως έβαλαν την απάντησή σου

πως γράφουμε; συμπληρώνουμε κάτω δεξιά το κέιμενακι και το mail;

 

στο μεταξύ το παλικάρι έχει ένα μικρό συγκρότημακατοικιών

όπως ο κάθε Έλληνας πολίτης

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν αναλάβει κάποιος να απαντήσει σε αυτό:

http://troktiko.blogspot.com/2010/07/blog-post_4811.htm

Θα πρέπει ο λόγος του να είναι μεστός και να μη μας αδικεί σαν κλάδο. Να μας φέρνει κοντά στους πολίτες κι όχι απέναντι.

Αν ο μηχανικός-εργολάβος του, του έκανε εν γνώση του παρανομίες, τότε να τον πάει να του κάνει τη ρύθμιση τσάμπα και να μην ανακατεύει άλλους μηχανικούς ευσυνείδητους και βιοπαλεστές, λέγοντας ότι θα πρέπει να τους πληρώσει ένα σκασμό λεφτά.

Ήμαρτον για 230 ευρώ μιλάμε στο μηχανικό. Μη μας μπερδεύει με τα παράβολα. Ας πάει να τα πληρώσει ο ίδιος για να αντιληφθεί, ότι δε πάνε στη τσέπη μας.

Όποιος αναλάβει ανταπάντηση, ας είναι προσεχτικός!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.