Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανισμός διαστολής υγρού για βέλτιστη κλίση συλλεκτών


mechatr0n

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Nikmmech

 

Δεν θέλω να σκιάζω τους ηλιακούς συλλέκτες.Θέλω να αλλάζει η κλίση των ηλιακών συλλεκτών το μεσημέρι για μεγαλύτερη απόδοση τους.

 

CostasV

Το εύρος τιμών της πίεσης εξαρτάται καθαρά απο την θερμοκρασία στην οποία μπορώ να ανεβάσω την γλυκόλη. Η θερμοκρασία στην οποία μπορώ να ανεβάσω την γλυκόλη εξαρτάται καθαρά απο τα χαρακτηριστικά απόδοσης του ηλιακού συλλέκτη που πρόκειται να θερμάνω την γλυκόλη.

Αν είναι χειμώνας το έμβολο θα λειτουργεί ανάποδα, θα συστέλλεται η γλυκόλη δηλαδή, οπότε θα αυξάνεται η κλίση των ηλιακών συλλεκτών τα πρωινά, ενώ το μεσημέρι θα μειώνεται.

Η μέγιστη πίεση εξαρτάται απο την διαδρομή του εμβόλου, τον βαθμό ελευθερίας που έχει να κινηθεί.

 

ΥΓ.Άντε κάναμε και ένα καλό στην ανθρωπότητα..:D Βελτιστοποίηση απόδοσης ηλιακών εγκαταστάσεων, χωρίς κατανάλωση ενέργειας.

 

 

Φιλόδοξη η ιδέα, αλλά δύσκολη (έως πάρα πολύ δύσκολη) στην εφαρμογή της.

 

Οι διατάξεις βελτιστοποίησης δεν διακρίνονται ανάλογα με το ποσό της καταναλωθείσας ενέργειας αλλά ανάλογα με το κόστος που χρειάζεται να πληρώσει κάποιος για να πετύχει αυτή την βελτιστοποίηση.

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως, δηλαδή στην βελτιστοποίηση της κλίσης των ηλιακών συλλεκτών προκύπτει ένα ερώτημα. Ποιά είναι η ανάγκη μιάς τέτοιας διάταξης όταν είναι εκ των προτέρων γνωστή (με βάση την ημερομηνία και ώρα της ημέρας) η βέλτιστη κλίση;

 

Αυτό που είναι ακριβό και θα έπρεπε να δοθεί προσοχή είναι στο να απλοποιηθεί και να γίνει εφαρμόσιμος ο μηχανισμός κίνησης-παρακολούθησης.

Link to comment
Share on other sites

Οι διατάξεις βελτιστοποίησης δεν διακρίνονται ανάλογα με το ποσό της καταναλωθείσας ενέργειας αλλά ανάλογα με το κόστος που χρειάζεται να πληρώσει κάποιος για να πετύχει αυτή την βελτιστοποίηση.

Ακριβώς..Τι είναι φτηνότερο?Το πυρανόμετρο+ηλεκτρονικά μέρη+υδραυλικές διατάξεις? Ή το συστηματάκι που προτείνω?

 

 

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως, δηλαδή στην βελτιστοποίηση της κλίσης των ηλιακών συλλεκτών προκύπτει ένα ερώτημα. Ποιά είναι η ανάγκη μιάς τέτοιας διάταξης όταν είναι εκ των προτέρων γνωστή (με βάση την ημερομηνία και ώρα της ημέρας) η βέλτιστη κλίση;

 

Η γνώση της βέλτιστης κλίσης πως αυτοαναιρεί την ανάγκη παρακολούθησης της βέλτιστης κλίσης?Ίσα ίσα με δύο τέτοια έμβολα μπορείς να παρακολουθείς τον ήλιο με δύο βαθμούς ελευθερίας πλέον..Να παίζει ο συλλέκτης από 60 μοίρες αρχικά κοιτώντας Ανατολικά και όσο θερμαίνεται να αλλάζουν και οι μοίρες και ο προσανατολισμός..Ούτε κινητήρες, ούτε ηλεκτρονικά, ούτε τίποτα..Αγνή μορφή εκμετάλλευσης ηλιακής ενέργειας..Εκμετάλλευση ενέργειας αποθηκευμένη στην ύλη..Φαντάσου το σε Large Scale..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πιστεύεις ότι η θερμοκρασία της γλυκόλης είναι η κατάλληλη παράμετρος για να αντιστοιχηθεί με την βέλτιστη κλίση των ηλιακών συλλεκτών;

 

Η θερμοκρασία της γλυκόλης εξαρτάται ΚΑΙ από την θερμοκρασία του περιβάλλοντος αέρα. Εάν πάρουμε ως παράδειγμα δύο συνεχόμενες ημέρες: την ημέρα Δ και την ημέρα Δ+1 για τις οποίες ας υποθέσουμε ότι η διαφορά στην βέλτιστη κλίση είναι αμελητέα. Οι θερμοκρασίες όμως που επικρατούν την ημέρα Δ μπορεί να διαφέρουν σημαντικά από τις θερμοκρασίες που επικρατούν την ημέρα Δ+1.

Ο προσδιορισμός της βέλτιστης κλίσης με βάση την θερμοκρασία, όπως εάν κατάλαβα καλά προτείνεις, είναι ένας φωτοτροπικός μηχανισμός. Έχει το πλεονέκτημα της "αυτόματης" μετατροπής (μέσω του μηχανισμού διαστολής του ρευστού) της βέλτιστης θέσης σε κίνηση. Αλλά έχει πολλά μειονεκτήματα, και το κυριότερο είναι η έλλειψη στοιχειώδους ακρίβειας από την φάση της αρχής λειτουργίας.

 

Ωστόσο μπορεί να έχεις σκεφθεί κάτι που μας διαφεύγει.

 

ΥΓ. Ο τίτλος "Πιστόνι-έμβολο" δεν περιγράφει σωστά το θέμα. Ο τίτλος "Μηχανισμός διαστολής υγρού για βέλτιστη κλίση συλλεκτών" ίσως είναι καλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι ο CostasV έχει δίκιο. Ισημερινή στήριξη, ένας "μικροσκοπικός" σύγχρονος κινητήρας με την κατάλληλη μείωση (ή ένας απλός σερβομηχανισμός συνδεδεμένος με διπλό χρνονοδιακόπτη), ούτε ηλεκτρονικά, ούτε πολυπλοκότητα. Το πολύ - πολύ βάζεις από δίπλα και ένα Φ/Β για να είναι το σύστημα αυτόνομο...

 

Με την διαστολή της γλυκόλης δεν νομίζω να γίνεται διότι αν έχει -ας πούμε- συννεφιά ο προσανατολισμός θα είναι λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά υπέθεσα πως δεν πρόκειτε για μηχανισμό για να επιτευχθει η βέλτιστη κλίση, αλλά για να παίρνουν μεγάλη κλίση οι συλλέκτες όταν βρίσκονται σε στασιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο μπορεί να έχεις σκεφθεί κάτι που μας διαφεύγει.

 

Τον τίτλο, δεν ήξερα πως να τον αλλάξω..Δεν είχα πρόβλημα στο να επιλέξω κατάλληλο τίτλο..

 

Η κλίση στα ηλιακά θερμικά, θα ήθελα να μου πείτε ποσοστιαία ανα μοίρα απόκλισης απο την βέλτιστη κλιση πόσο επηρεάζει την απόδοση..

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε για το πόσο επηρεάζει το ΙΑΜ του συλλέκτη και πόσο αντανακλάει το τζάμι του συλλέκτη σε σχέση με την κλίση του συλλέκτη.

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποιές ώρες έχει την μέγιστη ηλιοφάνεια σε σχέση με την ηλιοφάνεια της ημέρας και ποιά είναι η ελάχιστη κλίση για την οποία λειτουργεί ένας ηλιακός συλλέκτης.

 

AlexisPap αν έχει συννεφιά, εξ ορισμού δεν μας ενδιαφερει η βέλτιστη κλιση..

 

Τέλοσπαντων, θα φανεί αν δουλευει..

 

Edit:

 

Το κλειδί?Stagnation temperature και η εξάρτηση της θερμοκρασίας αυτής, σε σχέση με την ακτινοβολία..Η διακύμανση της θερμοκρασίας περιβάλλοντος, δηλώνει εξ ορισμού αν έχουμε χειμώνα ή καλοκαίρι, οπότε και τις όποιες μικρότερες διακυμάνσεις κίνησης στην κλίση, μιας και ό ήλιος χαμηλότερα..

Link to comment
Share on other sites

Τον τίτλο, δεν ήξερα πως να τον αλλάξω..Δεν είχα πρόβλημα στο να επιλέξω κατάλληλο τίτλο..

 

Σκεψου ενα πιο καλο τιτλο, γραψτον πιο κατω ή στειλε μου πμ, και θα το αλλαξω.

Εβαλα αυτο που προτεινε ο Κωστας. Αν σκεφτεσαι κατι πιο επεξηγηματικο πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να πω το εξής. Πριν από τις λεπτομέρειες πχ. αντοχή εμβόλου σε πίεση και λυγισμό, είδος υγρού, ποσότητα, έυρος θερμοκρασιών υγρού κλπ. υπάρχει κάτι πολύ βασικό που πρέπει να ελεγθεί πρώτα, που έχει να κάνει με το βασικό στόχο του συστήματος, που είναι η παρακολούθηση της πορείας του ήλιου από το συλλέκτη.

Από αυτά που κατάλαβα θέλεις μέσω ενός εμβόλου να ρυθμίζεις την κλίση του συλλέκτη στην κατάλληλη γωνία. Το έμβολο θα είναι συνδεδεμένο με κάποια δεξαμενή η οποία θα είναι γεμάτη με γλυκόλη, και ανάλογα με τις μεταβολές της θερμοκρασίας της γλυκόλης θα αυξομειώνεται και ο όγκος της οπότε θα μετακινείται και το έμβολο σε διαφορετική θέση.

Η γλυκόλη θα θερμαίνεται μέσω του συλλέκτη, άρα όσο μεγαλύτερη ποσότητα ακτινοβολίας απορροφά ο συλλέκτης τόσο περισσότερο θα θερμαίνεται η γλυκόλη.

Το ερώτημα μου είναι το εξής: ποιος θα είναι εκείνος ο μηχανισμός που θα παρέμβει και θα εμποδίσει την περαιτέρω διαστολή της γλυκόλης έτσι ώστε ο συλλέκτης να σταματήσει στο σημείο που βρίσκεται ο ήλιος.

Για παράδειγμα ας υποθέσουμε ότι ο συλλέκτης βρίσκεται στην ακραία του θέση και ο ήλιος σε μια γωνία Α. Η γλυκόλη θα θερμανθεί σταδιακά και κάποια στιγμή ο συλλέκτης θα βρεθεί κάθετα στον ήλιο. Στη θέση αυτή η απορρόφηση θερμότητας θα γίνει μέγιστη με αποτέλεσμα η γλυκόλη να θερμανθεί ακόμα περισσότερο και να εκτρέψει το συλλέκτη από τη βέλτιστη θέση του. Κατά τη γνώμη μου ακόμα κι αν καταφέρουμε το συλλέκτη να παρακολουθεί τον ήλιο θα είναι με μόνιμη σημαντική απόκλιση από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.