Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανισμός διαστολής υγρού για βέλτιστη κλίση συλλεκτών


mechatr0n

Recommended Posts

Αλέξη μιλάμε για 10 λίτρα..

 

Έχει να κάνει με ηλιακή θερμική ενέργεια το θέμα..

 

Ο Μίλτος απλά έκανε (3,14/4) χ 0,5 χ 0,04^2=όγκος μετακίνησης=628mL..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Όχι..Θα φροντίσω η διαστολή ή συστολή του ρευστού να είναι εντός θερμοκρασιακών ορίων υπολογισμένων εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να επιλέξεις εύρος θερμοκρασιών λειτουργίας (όχι ακραίες τιμές) πχ, 70° ~ 85°.

Για την διαφορά αυτή θα πρέπει να δεις τι μεταβολή όγκου έχεις: ΔV=ΔΘ*ρ*V.

 

ΑΛΛΑ: απ' ότι καταλαβαίνω, δεν θα έχει όλο το ρευστό την ίδια θερμοκρασία, ούτε θα υπόκειται στο ίδιο ΔΘ ...ο υπολογισμός θα είναι λίγο πιο πολύπλοκος και αβέβαιος...

 

Έπειτα θα επιλέξεις μία μπουκάλα με εμβολισμό το ΔV.

 

Αφού έχεις χαμηλή πίεση, μπορείς να επιλέξεις έτοιμη μπουκάλα πεπιεσμένου αέρα: Μικρές τριβές και καλή στεγανότητα.

 

Θα χρειαστείς και δοχείο διαστολής που θα αναλαμβάνει δράση όταν κάτι πάει στραβά και φύγεις εκτός πλαισίων λειτουργίας. Ας πούμε συνδεδεμένο με ασφάλεια πιέσεως και βαλβίδα αντεπιστροφής εν παραλλήλω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοματισμός για σκίαστρο συλλεκτών..?

 

[εδιτ] ρίξε μια ματιά εδώ. Θα σου δώσει μια αρχική εικόνα για τις διαστάσεις που παίζουν στο εμπόριο. Υπάρχουν και κατασκευαστές στη Σίνδο που μπορούν να σου κατασκευάσουν custom διάστασης κατασκευή.

 

http://www.boschrexroth.com/country_units/america/united_states/sub_websites/brus_brh_i/en/products_ss/02_cylinders/a_downloads/RA17000_0709.pdf

Link to comment
Share on other sites

...

Θέλω λόγω της θερμικής διαστολής της γλυκόλης, ανάλογαμε την θερμοκρασία στην οποία βρίσκεται,να μου μετακινεί το έμβολο.

 

Εάν αυτό είναι όντως το σκεπτικό σου, τότε μπορείς να διορθώσεις τον τίτλο για να κατατοπίζει καλύτερα τα μέλη που το διαβάζουν;

 

Οι δυνάμεις που μπορεί η θερμική διαστολή (των υγρών και στερεών, αλλά όχι των αερίων) να προκαλέσει είναι τεράστιες και σίγουρα ξεφεύγουν κατά πολύ από τα συνήθη ( ; ) μεγέθη των 200-500 bar. Ο κυριότερος παράγοντας που περιορίζει την μέγιστη δυνατή πίεση που μπορεί να εμφανιστεί είναι η ελαστικότητα των σωληνώσεων.

Link to comment
Share on other sites

@fraafr

Σε κάθε βιβλίο αντοχής υλικών υπάρχει ένα κεφάλαιο για τον λυγισμό. Αν η θλιπτική δύναμη υπερβεί ένα όριο τότε το υλικό λυγίζει, η αντοχή του μειώνεται κατακόρυφα (καθώς λόγω γωνίας εξαιτίας του λυγισμού δεν είναι μόνο ορθή η δύναμη αλλά έχει και διατμητική πλέον καταπόνηση) και στην συνέχεια αστοχεί. Πάντα κάνουμε έλεγχο λυγισμού όταν έχουμε θλίψη.

 

Έτσι κι αλλιώς ήμουν off topic στην 1η απάντηση γιατί νόμιζα ότι μιλούσαμε για ΜΕΚ. Δίκιο έχεις γι αυτό που λες και το γνωρίζω πολύ καλά όταν μιλάμε για καταπονήσεις, αλλά στην περίπτωση που έλεγα υπάρχει διαφορά από την θεωρία στην πράξη, Έχεις δει ποτέ έμβολο ΜΕΚ λυγισμένο ???

Ούτε και συμπιεσμένο καλά-καλά θα δεις. Ο λόγος βέβαια είναι ότι αντέχει περισσότερο από την μπιέλλα, οπότε στραβώνει αυτή ή σπάει.

Στο έμβολο που αναφέρει ο συνάδελφος λόγω του μήκους του, εξυπακούεται ότι θα έχουμε και λυγισμό μετά από την θλίψη και πρέπει να το υπολογίσει γιατί μπορεί να του κάνει ζημιά και στην στεγανοποίηση του υγρού και στον κύλινδρο (διαδρομή) του εμβόλου.

Οσο προχωράει η κουβέντα, "απλώνετε" η πατέντα του...:o

 

edit: ήδη ο CostasV βάζει "τάξη"...

Link to comment
Share on other sites

έκανα κάποιους υπολογισμούς και βρήκα αυτό που θέλω.

 

Γλυκόλη το ρευστό μου.8 bar μέγιστη πίεση.4 εκατοστά διάμετρος εμβόλου.

Θέλω λόγω της θερμικής διαστολής της γλυκόλης, ανάλογαμε την θερμοκρασία στην οποία βρίσκεται,να μου μετακινεί το έμβολο.

 

 

Τι απόκλιση θέλεις στην θέση του εμβόλου;

Η παραμικρή διαφορά θεμοκρασίας του ρευστού ή του βάρους που θα σηκώνεις θα έχει ως αποτέλεσμα κάποια απόκλιση.

Επίσης αν οι σωλήνες είναι εύκαμπτοι πιθανόν να "φουσκώνουν" λίγο μεν αλλά αρκετά ώστε να χάσεις κάποια mm.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν οι σωλήνες είναι εύκαμπτοι πιθανόν να "φουσκώνουν" λίγο μεν αλλά αρκετά ώστε να χάσεις κάποια mm.

 

Με ελαστικούς σωλήνες πίεσης (μαρκούτσια) εξαλείφεται αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Nikmmech

 

Δεν θέλω να σκιάζω τους ηλιακούς συλλέκτες.Θέλω να αλλάζει η κλίση των ηλιακών συλλεκτών το μεσημέρι για μεγαλύτερη απόδοση τους.

 

CostasV

Το εύρος τιμών της πίεσης εξαρτάται καθαρά απο την θερμοκρασία στην οποία μπορώ να ανεβάσω την γλυκόλη. Η θερμοκρασία στην οποία μπορώ να ανεβάσω την γλυκόλη εξαρτάται καθαρά απο τα χαρακτηριστικά απόδοσης του ηλιακού συλλέκτη που πρόκειται να θερμάνω την γλυκόλη.

Αν είναι χειμώνας το έμβολο θα λειτουργεί ανάποδα, θα συστέλλεται η γλυκόλη δηλαδή, οπότε θα αυξάνεται η κλίση των ηλιακών συλλεκτών τα πρωινά, ενώ το μεσημέρι θα μειώνεται.

Η μέγιστη πίεση εξαρτάται απο την διαδρομή του εμβόλου, τον βαθμό ελευθερίας που έχει να κινηθεί.

 

ΥΓ.Άντε κάναμε και ένα καλό στην ανθρωπότητα..:D Βελτιστοποίηση απόδοσης ηλιακών εγκαταστάσεων, χωρίς κατανάλωση ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.