Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορές συντεταγμένων ΕΓΣΑ & Κτηματολογίου


Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι.

Ήθελα την γνώμη σας στο εξής :

Πρόσφατα έγινε μια αποτύπωση ενός οικοπέδου (Μελίσσια Αττικής) με rtk σε ΕΓΣΑ χρησιμοποιώντας τους σταθμούς αναφοράς της εταιρείας όπου νοικιάσαμε τον σταθμό rtk.

Διαπίστωσα λοιπόν ότι σε μερικές κορυφές οι συντεταγμένες που πήραμε σε ΕΓΣΑ διαφέρουν από αυτές του κτηματογραφικού διαγράμματος και μάλιστα μέχρι και 0,50μ.

 

Αυτό σε τι θα μπορούσε να οφείλεται :

α)μήπως θα έπρεπε να είχαμε χρησιμοποιήσει τους σταθμούς HEPOS

αντί της εταιρείας η οποία είναι πολύ γνωστή

(δεν γράφω το όνομα μη τυχόν θεωρηθεί διαφήμιση)

β)μήπως κι άλλος συνάδελφος έχει διαπιστώσει τέτοιες αποκλίσεις?

 

να επισημάνω ότι η διαφορά αυτή βρέθηκε σε σταθερά σημεία δηλ.γωνίες μανδροτοίχων, δηλ.δεν είχα αμφιβολία ότι μια κορυφή θα μπορούσε καθ'υπόδειξη να ήταν σε διαφορετική θέση ή το κτηματολόγιο να την είχε θεωρήσει ότι βρίσκεται σε κάποια κοντινή θέση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Εάν η σύνταξη των διαγραμμάτων έχει γίνει με υπόβαθρο ορθοφωτοχάρτες, ίσως να μην είναι τόσο παραξενο που συναντάς τέτοιες διαφορές συνάδελφε. Εάν έχει γίνει με αποτύπωση τότε μου φαίνεται κι εμένα περίεργο, δεδομένου πως δεν έχω ακούσει για τόσο μεγάλες αποκλίσεις μεταξυ αποτελεσμάτων HEPOS και μόνιμων σταθμών αναφοράς των διάφορων εταιριών.

Ισως αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει να μας ενημερώσει πως γίνονται οι αποτυπώσεις του κτηματολογίου.

Εάν είσαι σίγουρος για την εργασία σου πάντως, μπορείς να προβείς σε διόρθωση γεωμετρικών χαρακτηριστικών στο Κτηματολόγιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

σπάνια και μόνο απο πρωτοβουλία μελετητών έγιναν επίγειες αποτυπώσεις και ενημερώσεις

κυρίως τα διαγράμματα προέρχονται απο φωτογραμμετρικές αποδόσεις

πολλές φορές σε 'σταθερά' σημεία επεπεδομετρικών λεπτομερειών οι αποκλίσεις είναι δυστυχώς μεγαλύτερες

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

το δύσκολο στην υπόθεση είναι το γεγονός ότι αν προβώ σε διόρθωση γεωμετρικών χαρακτηριστικών στο Κτηματολόγιο αλλάζουν και οι όμοροι & οι όμοροι των ομόρων κ.ο.κ....

Επίσης στο κτηματογραφικό διάγραμμα επικαλούνται κάποια κοντινά "τριγωνομετρικά" (ορειχαλκινα καρφια σε πεζοδρόμια , ταράτσες , άλλοτε τα γνωστά τριγωνομετρικά της ΓΥΣ)

σημεία από τα οποία εξαρτήθηκαν. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι έγινε και επίγεια αποτύπωση ή είναι άσχετο ?

δηλ πάλι να έγινε φωτογραμμετρική απόδοση

Link to comment
Share on other sites

Και η φωτογραμμετρία φίλε μου χρησιμοποιεί σταθερά επίγεια σημεία για τις ορθοαναγωγές.

 

Μπορεί όμως να κλήθηκαν να δημιουργήσουν και κάποιο τριγ. δίκτυο για να το χρησιμοποίουμε εμείς σήμερα για να διορθώνουμε τις ψηφιοποιήσεις τους.

 

Τα σημεία αυτά μπορεί να μπήκαν με gps και να μην έχουν καν αμοιβαία ορατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε axoul ισχύουν όσα έγραψε και ο συνάδελφος Θεοχάρης προηγουμένως περί φωτογραμμετρικών μεθόδων στη παραγωγή των διαγραμμάτων της κτηματολόγιο. Οπότε πολλές κορυφές ιδιοκτησιών, ανάλογα με το πόσο καθαρά φαίνονταν στα στερεοζεύγη απόδοσης, μπορούν κάλλιστα να φεύγουν 0.5μ ή περισσότερο από την επίγεια αποτύπωση. Προχώρα με την αποτύπωση σου, εφόσον είσαι σίγουρος για την εξάρτηση σου, αλλά βέβαια για την εξάρτηση καλό είναι να χρησιμοποιήσεις και τα τριγ/κα του ΟΚΧΕ (πχ μπουλόνια) και να κάνεις και έλεγχο συμβατότητας εμβαδού και σχήματος. Η διαδικασία και οι αποδεκτές ανοχές, περιγράφονται λεπτομερώς στην ιστοσελίδα της κτηματολόγιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σε τι θα μπορούσε να οφείλεται :

α)μήπως θα έπρεπε να είχαμε χρησιμοποιήσει τους σταθμούς HEPOS

αντί της εταιρείας η οποία είναι πολύ γνωστή

(δεν γράφω το όνομα μη τυχόν θεωρηθεί διαφήμιση)

β)μήπως κι άλλος συνάδελφος έχει διαπιστώσει τέτοιες αποκλίσεις?

 

Κατ' αρχάς ΠΟΤΕ του το Κτηματολόγιο δεν βγήκε έξω να αποτυπώσει.Και επειδή γνωστή μου εργαζόταν με σύμβαση,έχω να σου πώ ότι στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ των περιπτώσεων άντε να κάνουν ένα καλό ζουμ στις κορυφές.

 

Οπότε απαντώ στις ερωτήσεις σου:

 

α) όχι.

 

β) Είσαι ΜΑΚΡΑΝ σε καταπληκτικότερη ακρίβεια σε σχέση με τις δικές μου μετρήσεις.Κ επειδή αυτή η ''Υπηρεσία'' (το ''Κτηματολόγιο'') θα τελειοποιηθεί όταν τα εγγόνια μου θα γίνουν μηχανικοί (στην καλύτερη),ΑΠΛΑ ΑΓΝΟΩ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ.

 

Τέλος,έχω να πώ,ότι αν ο κολλητός μου καλυτερότερος φίλος ο parist43 σχολιάσει το μήνυμά μου,στη συνέχεια είμαι διατεθιμένος να αντιπαραβάλλω -μετρήσεις Κτηματολογίου-GPS χειρός-GPS διπλής συχνότητας- σε πραγματικές καταστάσεις,πόσο μάλλον να αντιπαραβάλλω κ τις σχετικές τους ακρίβειες-για άλλη μια φορά-μέχρι να δικαιωθώ από το φανταστικότερο επιστήμονα που περπάτησε στο μάταιο τούτο κόσμο.

 

Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα ή καταστάσεις στην τελευταία μου φράση είναι καθαρά συμπτωματική κ τυχούσα παρερμηνεία της καταδεικνύει το ποιόν του σχολιαστή της!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχεις βάλει το δεύτερο link στην υπογραφή σου zavi αδικούνται τα posts σου, γιατί όλοι αυτό θα θυμούνται!! Απίθανο!! Συγγώμη για το off topic!

 

Εν ολίγοις συνάδελφε axoul μάλλον καταλήγουμε πως δεδομένου πως σχεδόν παντού το κτηματολόγιο έχει συνταχθεί με τέτοιες μεθόδους καλώς ή κακώς, καλούμαστε εμείς να το επανασυντάξουμε κομματάκι κομματάκι με τις διορθώσεις στις οποίες θα προβούμε.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχή axoul, ποτέ δεν έγιναν επίγειες μετρήσεις για το κτηματολόγιο. Εγώ όταν είχα δουλέψει κτηματολόγιο σε μια σοβαρή μελετητική εταιρεία αυτό που κάναμε ήταν (και το θεωρώ υπερβολή σε σύγκριση με τους άλλους τότε μελετητές) να κάνουμε επίγειες μετρήσεις στις κορυφές των Ο.Τ σε αστικό περιβάλλον και όπου το φωτογραμμετρικό δεν έδινε σαφή εικόνα άντε να μετράγαμε και κανένα οικόπεδο!

ήταν το σωστό αλλά δυστυχώς το 90% των μελετητών ... ΔΕΝ το ακολούθησε.

Το σφάλμα είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ!!

Επειδή είμαι σίγουρος πως η εταιρεία που σου παρείχε τα δεδομένα RTK είναι σίγουρο πως είναι σωστή!!

Επειδή και με HEPOS να μετρήσεις διαφορές ΠΑΛΙ θα βρείς.....

Που είναι το λάθος σου??? Ότι ΠΡΕΠΕΙ να μετρήσεις στο σύστημα συντεταγμένων της μελέτης. Αν αυτό είναι λάθος ως προς την απόλυτη θέση του ..... εσύ ΔΕΝ πας να μετρήσεις σε λάθος κάναβο... με σωστές απόλυτες συντεταγμένες....

Δηλαδή : αν ο γυαλός είναι στραβός .... ΣΤΡΑΒΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν' ΑΡΜΕΝΙΣΕΙΣ!!

Εξαρτήσου από τα πολυγωνικά και τα τριγωνομετρικά που σου δίνει το κτηματογραφικό διάγραμμα και τότε θα δεις αν έχεις διαφορές. Καλώς ή κακώς πρέπει να πάρεις τα σφάλματα (μικρά ή μεγάλα) της μελέτης για να είσαι "ΣΥΜΒΑΤΟΣ"!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

ως μέλος ομάδας μελέτης κτηματολογίου πριν 12 χρόνια προχωρήσαμε σε εκτεταμένες επίγειες αποτυπώσεις

η ομάδα μελέτης ήταν σύμπραξη επαρχιακών μελετητικών γραφείων και κυριολεκτικά μας ζήτησαν "τον ουρανό με τ'άστρα"

τόσο σε αστικές περιοχές (κλ 1/1000) όσο και σε μη αστικές (κλ 1/5000) οι αποκλίσεις σε σχέση με τα φωτογραμμετρικά διαγράμματα ήταν σημαντικές

οι εργασίες των επίγειων αποτυπώσεων δεν πληρώθηκαν ποτέ

συμβατική υποχρέωση ήταν η υποβολή φωτογραμμετρικών διαγραμμάτων

η πύκνωση των τριγωνομετρικών δικτύων έγινε με χρήση πολλών (8 στην περίπτωση μας) τριγωνομετρικών της ΓΥΣ,περιμετρικά της περιοχής μελέτης, έτσι ήθελαν

με εφαρμογή μεθόδων στατικού εντοπισμού

στατικό εντοπισμό εφαρμόσαμε και για την μέτρηση των αστικών δικτύων (ζεύγη-μπουλονιών) ενώ όπου απαιτήθηκε πολυγωνομετρικό δίκτυο έγινε εφαρμογή κινηματικής μεθόδου

ό προσδιορισμός των φωτοσταθερών έγινε με επίγειες η κινηματικές μεθόδους

λίγο-πολύ έτσι γινόταν απο όλους τους μελετητές

αυτά απλά για ενημέρωση

 

Υ.Γ η μελέτη αποπληρώθηκε και επεστράφησαν εγγυητικές πριν 2 χρόνια

(12-2=10 χρόνια)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.