Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια πέργκολας


Recommended Posts

Η εν λόγω πέργκολα,off the record,θα στεγαστεί αργότερα?Αν ναι,επειδη ειναι και σε εξώστη δεν θα πρέπει να δούμε και τη στατικότητα του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

Ναί είναι μικρής κλίμακας-και η έκπληξη μου όταν διάβασα το φύλλο ελέγχου δεν περιγράφεται.

Τελικά νομιζω 1500 είναι καλά και για τις δύο πλευρές.

 

τεχνική έκθεση κάποιος;

 

Τι εννοείς; οτι η πέργκολα ειναι εργασία μικρης κλιμακας;(αλλα δεν το περιλαμβάνει) Και αν ειναι ετσι πώς μπορω εγω να το αποδείξω στον υπαλληλο της πολεοδομίας αν μου πει οτι δεν αναφέρετε;

Link to comment
Share on other sites

@ΓΙΑΝΝΗΣ Γ

 

Ναί η πέργκολα θα γίνει στέγη τελικά (κλασικά)

Αλλά μιλάμε για διαστάσεις 7 χ 1,30

 

Η πέργκολα αναφέρετε στις εργασίες μικρής κλίμακας

 

 

@pk10gr

 

Ευχαριστώ πολύ.

(αν υπάρχει και κάποιο αρχείο word να μου στείλεις; )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Είμαι καινούρια μηχανικός και θα ήθελα τη συμβουλή σας. Σε ένα οικόπεδο υπάρχουν ήδη δύο υφιστάμενα κτίρια που ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Υπάρχουν οι οικοδομικές άδειες και των δύο κτιρίων.Οι συντελεστές έχουν εξαντληθεί και ο ιδιοκτήτης θέλει ενοποίηση αυτών των δύο κτιρίων, είτε με ημιυπαίθριο χώρο είτε με πέργκολα. Καταλαβαίνω ότι ημιυπαίθριος χώρος δεν μπορεί να κατασκευαστέι αφού δεν έχουμε κάλυψη.

1.Για να κατασκευαστεί η πέργκολα, η οποία θα δημιουργηθεί ανάμεσα στα κτίρια, χρειάζεται οικοδομική άδεια ή άδεια μικρής κλίμακας;Και αν ναι, τι περιλαμβάνει η εν λόγω άδεια;

2. Υπάρχει διαφορά αν το υλικό της πέργκολας είναι ξύλο ή μπετόν;

3.Για αλλαγή εξωτερικών κουφωμάτων, διάνοιξη επιπλέον εξωτερικής πόρτας,αλλαγή χρώματος,επισκευή στέγης και αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης χωρίς να επηρεαστέι ο φέροντας οργανισμός τι απαιτείται; Με καλύπτει η άδεια μικρής κλίμακας;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

για εσωτερικές διαρρυθμίσεις θες οικοδομική άδεια

τα υπόλοιπα μπορείς με μικρης κλιμακας

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=354

 

για το υλικό της πέργκολας δεν είμαι σίγουρη τι συμβαίνει όταν είναι από μπετόν

Link to comment
Share on other sites

εαν η περγκολα ειναι απο μπετον χρειαζεσαι οικοδ. αδεια.

Για το συνολο των εργασιων που περιγραφεις χρειαζεσαι οπωσδηποτε οικ. αδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

φιλοι μου με τι μπορω να επικαλυψω-στεγασω την περγκολα ώστε να ειναι νομιμη. τεντα, πλεξιγλας, σκιαστρα(που ανοιγουν και κλεινουν οπως οι περσιδες), καλαμωτη....;

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα σε προσθήκη ορόφου που έκανα και υπήρχε και μεγάλη πέργκολα όπου στηριζόταν σε δοκάρι από μπετό, όχι μόνο πέρασα από ΕΠΑΕ, αλλά έπρεπε να υπολογιστεί στην δόμηση και η προβολή του δοκαριού αυτού μιας και θεωρήται φέρον στοιχείο.

 

Σε άλλη εξ'ολοκλήρου μεταλλική πέργκολα, δεν υπήρξε θέμα καταμέτρισης της δόμησης καμία προβολής του. Και σε αυτήν την περίπτωση όμως πέρασα από ΕΠΑΕ.

Link to comment
Share on other sites

για τις πέργολες ισχύουν τα εξής

Αν η πέργολα κατασκευαστεί από ελαφρά συναρμολογούμενα υλικά (ξύλο, σιδηροσωλήνες) τότε παει με έγκριση μικρής κλίμακας εργασιών.

Αν είναι μόνιμη κατασκευή (μεταλλική, η άπό μπετόν), τότε χρειάζεται κανονική άδεια της πολεοδομίας.

Αν είναι μεταλλική ή ξύλινη δεν πληρώνεις τίποτα στο ΙΚΑ. Αν είναι από μπετόν, τότε πληρώνεις.

Για οικοδομική άδεια θέλει, φωτογραφίες, τεχνική έκθεση, υπεύθυνη δήλωση όλων των συνιδιοκτητών της οικοδομης, ότι εγκρίνουν την κατασκευή πέργολας, με το γνήσιο της υπογραφής απο ΚΕΠ ή αστυνομία. Από σχέδια θέλει κάτοψη, διάγραμμα κάλυψης, τομή, όψεις. Στο διάγραμμα προσοχή να μην εξέχει από το στερεό.

Επίσης θέλει τοπογραφικά. Στα στατικά θέλει τουλάχιστον τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.