Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ΗΧ και υπόλοιπο ΣΔ


JTB

Θεωρείτε σωστό οι ιδιοκτησίες με υπόλοιπο ΣΔ να μπορού  

467 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θεωρείτε σωστό οι ιδιοκτησίες με υπόλοιπο ΣΔ να μπορού

    • Ναι, είναι σωστό
      171
    • Οχι, είναι λάθος
      165
    • Είναι λάθος, αλλά γίνεται αναγκαστικά για τεχνικούς και οικονομικούς λόγους
      131


Recommended Posts

οριζόντια ; αφού είναι δύο κατοικίες και γκαράζ; πάντως αν μέσα στην επόμενη τετραετία φτιάξω τον σκελετό είμαι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

εγώ συμφωνώ.

Είναι θέμα του μηχανικού..

Φαίνεται λίγο και από το φύλλο της άδειας σε σχέση με το τοπογραφικό

παιδιά αυτό χωρις έλεγχο ΔΚ και μη σας πω και νεό τοπογραφικό πχ μπορεί να γίνεται ρυμοτόμηση ή να έχουν τροποποιηθεί οι όροι δόμησης

είναι αδύνατο να γίνει

κατα συνέπεια ειναι αδύνατον μηχανικός (είτε ελεγκτής είτε ιδιώτης) να ελένξουν τη εξάντληση της δόμησης

 

.... Τώρα όμως εγώ θα εκτυπώσω το χαρτί αυτό και θα το πάω στον πελάτη, θα τον ενημερώσω και θα του δείξω και την ημερομηνία της απόφασης και θα ευχόμαστε να μην έχει αναδρομική ισχύ ή να μην αποτελέσει πρόβλημα κατά τον υπολογισμό του προστίμου... .

1. Καταρχάς να μην ενημερώσετε ακόμη τους πελάτες.

 

2. Ας το βγάλουν σε εγκύκλιο πρώτα

 

3. Ο νόμος και οι εγκύκλιοι είναι σε αντίφαση σε πολλά σημεία.

Οι κύριοι και οι κυρίες, ας ξαναδιαβάσουν τον νόμο επιτέλους και ας μας πούνε τι θα γινει αν όλοι οι θιγόμενοι κατφύγουν στο ΣτΕ για να βρουν το δίκιο τους.

 

4. Πάρτε οι θιγόμενοι κανένα τηλέφωνο στη ΔΟΚΚ και αρχίστε τα βρισιδια

Link to comment
Share on other sites

@myri: Ο άνθρωπος που αναφέρω, έχει τακτοποιήσει 75 τετραγωνικά υπόγειο, 40 τετραγωνικά πυλωτής και 2 τετραγωνικά φωταγωγό... δεν πλήρωσε λίγα!

Εν τω μεταξύ, υπόλ. ΣΔ = 50τ.μ. !!!

Οπότε, αν έπρεπε να νομιμοποιήσει, ίσως δεν δήλωνε το υπόγειο... και επειδή δεν έχει πληρώσει ακόμη πρόστιμα, ίσως πρέπει να τον ειδοποιήσω... βέβαια τί θα του πώ, αφού δεν ξέρουμε τελικά αν θα έχει κάποια ισχύ το έγγραφο...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι στην παραπάνω περίπτωση πού αναφέρω είναι προτιμότερο να πάρω πρώτα Δευτέρα την παράταση γιά 4 χρόνια της κατοικίας πού δεν έχει γίνει και μετά τίς τακτοποιήσεις; ή το αντίθετο ή δεν θα έχει σημασία ;

η σύσταση οριζοντίου μπορεί να γίνει και στο μέλλον αν πάρω τίς τακτοποιήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Να το έγγραφο. Έσβησα τα ονόματα

 

Γιατί τα έσβησες; Πού κοινοποιήθηκε; Δεν κατάλαβα! Είναι απόρρητο; Μυστικό; Ειλικρινά θέλω να ξέρω πού κοινοποιήθηκε....

Link to comment
Share on other sites

αυτή είναι και εμένα η απορία μου όπως και η άσχετη αναφορά στη 15/10 και 17/10 προσπαθώντας άν είναι έγκυρο να πούν ότι το είχαμε διευκρινήσει.

1.με τήν τελευταία μου παρατήρηση καμιά γνώμη;

2.όταν λέμε υπόλοιπο συντελεστή δόμησης στήν δική μου περίπτωση πού προανέφερα όπου η άδεια έχει πληρωθεί γιά όλο το συντελεστή απλώς η δεύτερη μικρή κατοικία παίρνει τωρα παράταση ισχύος γιά άλλα 4 χρόνια , θεωρείται ότι αντιμετωπίζει πρόβλημα (η 5/10 έλεγε ότι αναθεώρηση γιά παράταση δεν επηρεάζει) ή θα αντιμετωπίσει αν και την δεύτερη τετραετία πού ξεκινά τώρα δέν γίνει καμία εργασία και χαθεί πλέον η άδεια;

συνάδελφοι είναι πολύ σημαντική η γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι τακτοποιείς, αφού η εξάντληση αναφέρεται στην άδεια και δεν απαιτείται αυτοψία για να τακτοποιήσεις. Αλλά τι σημασία έχει η γνώμη μου, αφού ο καθένας γνωμοδοτεί κατά το ΔΟΚΚούν

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φιλαράκο. Στο στέλεχος πράγματι φαίνονται 198τ.μ (max 200). Αν τακτοποιήσω και πάρω τον υπολογισμό προστίμου θεωρείς κατά την προσωπική σού γνώμη ότι αν αλλάξει κάτι μπορεί παρόλαυτα να επηρεάσει ;

πάντως δεν είναι πιό σόφρων οι συνάδελφοι να μην το σκαλίσουν αφού δεν υπάρχει κάποια εγκύκλιος ενώ δεν γνωρίζουμε και τούς παραλήπτες τού εγγράφου;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα έσβησες; Πού κοινοποιήθηκε; Δεν κατάλαβα! Είναι απόρρητο; Μυστικό; Ειλικρινά θέλω να ξέρω πού κοινοποιήθηκε....

 

Καταρχάς όταν έλεγα το τι ανέφερε η ΔΟΚΚ σε επικοινωνίες με πολεοδομίες βρήκα τον μπελά μου εδώ μέσα.

Τώρα παλι που ανέβασα το σχετικό έγγραφο, και επειδή έσβησα τηλέφωνα και παραλήπτες, πολύ απλά γιατί στο ΝΕΤ κυκλοφορούν ενα σωρό κουζουλοι, είστε έτοιμοι να αρχισετε πάλι τα ίδια.

Παραληπτες είναι η ΠΕΧΩ στο Ηράκλειο και η Πολεοδομια Χανιων.

Έχει αυτό κάποια σημασία. ;

Ασχοληθείτε με την ουσία και πιεστε να βγει εγκύκλιος ή ΦΕΚ που να τροποποιεί τον νομό γιατί αυτό που λέει το έγγραφο το υποστηρίζει πολύς κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.