Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ΗΧ και υπόλοιπο ΣΔ


JTB

Θεωρείτε σωστό οι ιδιοκτησίες με υπόλοιπο ΣΔ να μπορού  

467 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θεωρείτε σωστό οι ιδιοκτησίες με υπόλοιπο ΣΔ να μπορού

    • Ναι, είναι σωστό
      171
    • Οχι, είναι λάθος
      165
    • Είναι λάθος, αλλά γίνεται αναγκαστικά για τεχνικούς και οικονομικούς λόγους
      131


Recommended Posts

Το έγγραφο είναι εντελώς άσχετο με τις εγκυκλίους που αναφέρονται, όπως πολύ σωστά λέτε....

 

Οσο για το αν πρέπει να ενημερώσουμε πελάτες, σας μεταφέρω προσωπική μου εμπειρία, όπου ο δντής πολεοδομίας Νομ. Πειραιά, επειδή υποστήριζε ότι έπρεπε να νομιμοποιήσω μια πυλωτή και όχι να τη τακτοποιήσω, πήρε μπροστά μου τη ΔΟΚΚ και ρώτησε και του είπαν ότι δεν υπάρχει διευκρίνηση σχετική.... και έκανε δεκτό το φάκελό μου... μάλιστα επειδή ήταν και πονηρός, δεν το υπέγραψε αυτός ως δεκτό, όπως με άλλους εκείνη την ώρα αλλά με έστειλε με ανυπόγραφο το φύλλο στην υπάλληλο... να βγάλει την ουρά του απ'εξω... Αυτά, αρχές ΔΕΚ 2010

Τώρα όμως εγώ θα εκτυπώσω το χαρτί αυτό και θα το πάω στον πελάτη, θα τον ενημερώσω και θα του δείξω και την ημερομηνία της απόφασης και θα ευχόμαστε να μην έχει αναδρομική ισχύ ή να μην αποτελέσει πρόβλημα κατά τον υπολογισμό του προστίμου...

 

Πάντως είναι αξιοσημείωτη η διαχρονική ανικανότητα αυτού του υπουργείου... Ακόμη και ο/η ικανότερος/η υπουργός, θα περιστοιχίζεται από ηλίθιους... και παρακαλώ να μη σβηστεί η λέξη, είναι ιδιαιτέρως επιεικής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το μόνο στο οποίο μπορώ να ελπίζω είναι να γίνει ΧΑΜΟΣ και να τροποποιήσουν το ΦΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι εγκύκλιοι 15 κ 17 μπήκαν στην απάντηση της ΔΟΚΚ λόγω των:

 

παρ.6/ΕΓΚ 15 - Όταν επί οικοπέδου έχει ή έχουν ανεγερθεί οικοδομές, οι οποίες αποτελούν διηρημένες-κάθετες ιδιοκτησίες (κατά το ν. 3741/1929 και το ν.δ.1024/1971) με ποσοστό συνιδιοκτησίας στο οικόπεδο, η υπέρβαση των όρων και περιορισμών

δόμησης του ακινήτου σύμφωνα με ειδικότερα οριζόμενα στο ν.38432010, νοείται

στην κάθετη ιδιοκτησία.

 

και

 

παρ.5/ΕΓΚ 17 – Συμπληρώνοντας την παρ. 6, της Εγκυκλίου 15/9-8-2010 διευκρινίζουμε οτι η υπέρβαση των όρων και περιορισμών δόμησης του ακινήτου σύμφωνα με ειδικότερα οριζόμενα στο ν.3843/2010, νοείται και στις περιπτώσεις οριζοντίων ιδιοκτησιών.

 

Μόνο αυτές οι παράγραφοι αναφέρονται στο ίδιο θέμα, χωρίς φυσικά να έχουν σχέση με αυτό στο οποίο "δήθεν" απαντάνε...

Link to comment
Share on other sites

με απλά λόγια η 15/10 και 17/10 λένε ότι άν έχεις ιδιοκτησία από κάθετη ή οριζόντια το πρόστιμο αφορά την ιδιοκτησία σου και όχι τούς συνιδιοκτήτες τού οικοπέδου (δέν την πληρώνουν και αυτοί γιά την αυθαιρεσία σου)

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις στο ακίνητο σύσταση οριζοντίου ή καθέτου(χωρίς υπόλοιπο δόμησης) τότε ακόμα και αν το ακίνητο έχει υπόλοιπο δόμησης μπορείς να υπαχθείς στην ρύθμιση

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, μόνο αν δεν υπάρχουν "συνιδιοκτήτες", όπως τους εννοεί η ΔΟΚΚ, και υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, δεν τακτοποιείται...Όλα τα άλλα τακτοποιούνται !!

Link to comment
Share on other sites

1.αν έχεις άδεια με όλο το συντελεστή δόμησης εξαντλημένο ενός ιδιοκτήτη σε γήπεδο δύο κατοικιών έχεις κατασκευάσει το ένα (στό οποίο θές να κάνεις τακτοποιήσεις π.χ 50 τετραγωνικών), και στό άλλο 35 τετραγωνικών πάς γιά άλλα 4 χρόνια παράταση ισχύος αφού δεν το έχεις ξεκινήσει (η 5/10 λέει ότι η αναθεώρηση γιά παράταση ισχύος δεν επηρεάζει τίς τακτοποιήσεις ) τι γίνεται ;

2.αφού ή άδεια περιλαμβάνει 2 κατοικίες και ανεξάρτητο κλειστό γκαράζ δεν θεωρείται ότι μπορείς να κάνεις κάθετη; έχει σχέση ότι η άδεια έχει περάσει ΕΠΑΕ;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα..

Έχεις 2 κατοικίες - έναν ιδιοκτήτη.

Έχεις κατασκευάσει την μια κατοικία.

Σε αυτήν μόνο μπορείς να ρυθμίσεις.

Στην άλλη όχι γιατί απλά δεν υπάρχει.

Θα κάνεις παράταση ισχύος μετά την ρύθμιση αν θέλεις αυτοψία και θα χτίσεις μετά το 2ο κτίριο (στην επόμενη 4ετια)

Αν δεν το χτίσεις την επόμενη 4ετια τότε θα χάσεις τα 50 τετραγωνικά που ρύθμισες όταν θα πας πλέον για νέα Ο.Α

Διαφορετικά αν δεν είσαι εκτός σχεδίου, κάνε μια σύσταση καθέτου και οκ

Αυτά καταλαβαίνω εγώ

Link to comment
Share on other sites

Και εκτος σχεδιου να ειναι..

Ας κανει μια οριζοντια...

Ρε μπελα μου βρηκατε εσεις που ασχοληστε με Ημιυπαιθριους και λοιπους χωρους...

Link to comment
Share on other sites

είναι εκτός σχεδίου. Η παράταση ισχύος συμπίπτει χρονικά τώρα μαζί με τίς τακτοποιήσεις.

.αφού ή άδεια περιλαμβάνει 2 κατοικίες και ανεξάρτητο κλειστό γκαράζ δεν θεωρείται ότι μπορείς να κάνεις κάθετη; έχει σχέση ότι η άδεια έχει περάσει ΕΠΑΕ;

 

καλύτερα οριζόντια δεν είναι ; αυτή δεν μπορεί να γίνει και στο μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.