Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοβάντισμα οριζόντιας επιφάνειας από καλάμια


giannis_ie

Recommended Posts

Στέγη (8x4), παλιάς πετροχτιστης κατοικίας διαμορφώνεται ως εξής (από μέσα προς τα έξω):

  • ξύλινα δοκάρια (αφήνουν καινά περίπου 70cm)
  • Καλάμια χοντρά (κάθετα στα δοκάρια)
  • Στρώση από χόρτα
  • Στρώση από χώμα
  • Πλάκα από μπετόν

 

Θέλω να κάνω συντήρηση στο κτίσμα και όπου χιαστεί αποκατάσταση. Λόγο παλαιότητας αιωρούνται στον αέρα σκόνες από το χώμα και τα διάφορα χόρτα που πέφτουν από το εσωτερικό της στέγης. Παίζει θέμα υγιεινής. Επειδή όμως η στέγη κραταει γερά ακόμα, για αντιμετωπίσω το πρόβλημα σκέπτομαι να σοβαντίσω το κενό ανάμεσα στα δοκάρια(δηλαδή τα καλάμια). Και εδώ θέλω την γνώμη σας. Γίνεται να πιάσει ο σοβάς πάνω στα καλάμια? Εγώ νομίζω ότι θα πιάσει, αν απλώσω κοτετσόσυρμα στα κενά και το πιάσω με δυο ξύλινους πήχεις καρφωτούς κατά μήκος των δοκαριών. Θα ήταν καλό να πιάσω το πλέγμα και στην μέση του ανοίγματος αλλά κατασκευαστικά δεν μου έρχεται κάποια ιδέα…. Τι λέτε? Θα πιάσει ο σοβάς με αυτήν την τεχνική? Αν ναι, τι πάχος και πλάτος πρέπει να έχουν τα πηχάκια? Έχετε να προτείνεται κάποια άλλη τεχνική η πρέπει να ξεχάσω τελείως το σοβάντισμα?

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε σοβατίζαν συστηματικά πάνω σε καλάμια. Λογικά δεν χρειάζεται τίποτα ενισχυτικό, αν και λίγο κοτετσόστρμα δεν βλάπτει ποτέ. Προτίμησε πάντως θα έλεγα τις ίνες πολυπροπυλενίου. Στο κονίαμα βάλε περισσότερο ασβέστη και λιγότερο τσιμέντο απ' όσο βάζουμε στα συνηθισμένα επιχρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

1. Μιλάμε για σοφάτισμα τύπου "μπαγδατί". Παλιότερα χρησιμοποιούσαν είτε πηχάκια είτε καλάμια σαν επένδυση του τοίχου και σοφάτιζαν πάνω τους, γενικά χωρίς πλέγμα. Σήμερα είναι αρκετά συνήθες να χρησιμοποιούμε νευρομετάλ. Για το σοφάτισμα υδροροών, ντύνουμε το σωλήμα με νευρομετάλ και σοφατίζουμε πάνω του. Για το σοφάτισμα πιο δύσκολων καταστάσεων, πχ έστω ότι θέλεις να κατεβάσεις ένα δοκάρι 50 εκ πιο κάτω, φτιάχνουμε μια μεταλλική κατασκευή, τη στερεώνουμε καλά στο υφιστάμενο δοκάρι, την ντύνουμε με νευρομετάλ και τη σοφατίζουμε. Το σοφάτισμα είναι γενικά χρονοβόρο, γιατί γίνεται σε πολλές φάσεις...έχει πολλά ασταρώματα...αν πάς να το κάνεις μια κι έξω θα σκάσει.

 

2. Υποθέτω ότι σοφατίζοντας στα ξύλα, αν τα ξύλα βρίσκονται σε καλή κατάσταση, δεν θα έχεις πρόβλημα. Έχε υπόψη όμως ότι στο ταβάνι βάζουμε το μικρότερο δυνατό πάχος σοβά...για να μη σου έρθει στο κεφάλι. Αντί για κοτετσόσυρμα, προσωπικά προτιμώ νευρομετάλ. Σκέψου και τη δυνατότητα κατασκευής μιας μεταλλικής κατασκευής κάτω από τα ξύλα για να δέσει καλύτερα το νευρομετάλ.

 

3. Για συστήματα ξηράς δόμησης...γυψοσανίδα κτλ...το σκέφτηκες;

Link to comment
Share on other sites

Για σας, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας! Είμαι σχεδόν τελειόφοιτος πολίτικος μηχανικός (5 μαθήματα ακόμα) οπότε καταλαβαίνετε ότι δεν έχω εμπειρία. Το εν λόγο κτίσμα ήταν του παππού μου και τώρα πια δικό μου.

 

Για συστήματα ξηράς δόμησης...γυψοσανίδα κτλ...το σκέφτηκες;

Έχω σκεφτεί να κλίσω όλο το ταβάνι με ραμποτε η γυψοσανίδα αλλά για λογούς καλαισθησίας προτιμώ να σοβαντίσω τα διάκενα. Τα ξύλινα δοκάρια να μείνουν ασοβάτιστα, θέλω να φαίνονται.

Σκέψου και τη δυνατότητα κατασκευής μιας μεταλλικής κατασκευής κάτω από τα ξύλα για να δέσει καλύτερα το νευρομετάλ.

Θα ήθελα να αποφύγω μεταλλική κατασκευή καθώς θα φάει αρκετά από το ύψος του δοκαριού. Άσε που θα ανεβάσει το κόστος οπότε θα συμφέρει το ραμποτε (που τοποθετείτε στο μπαμ μπαμ και γλιτώνω και τα εργατικά γιατί θα τα βάλουμε εμείς)

 

Το θέμα είναι πώς να στερεώσω το πλέγμα πάνω στα καλάμια. Υπενθυμίζω ότι μιλάμε για ταβάνι, και ότι πάνω από τα καλάμια έχει χόρτα και χώμα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πώς να στερεώσω το πλέγμα πάνω στα καλάμια. Υπενθυμίζω ότι μιλάμε για ταβάνι, και ότι πάνω από τα καλάμια έχει χόρτα και χώμα.

 

Προσωπικά θα έβαζα νευρομετάλ και θα το έδενα με σύρμα στα καλάμια. Αν το δέσιμο δεν γίνεται, γιατί δεν περνάει το σύρμα από την άλλη πλευρά του καλαμιού, θα δοκίμαζα ούπα.

 

Πάντως, μιας και το σοβάτισμα είναι δύσκολο να το κάνεις μόνος σου, ρώτα και το μάστορά σου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν βάζω νευρομετάλ, προτιμώ τις ίνες πολυπροπυλενίου (αν μπορείς να βρεις κατσικότριχα, ακόμη καλύτερα). Το πρώτο χέρι δεν γίνεται πεταχτό, γίνεται με λεπτή άμμο, πολύ ασβέστη και αρκετή τρίχα (περισσότερη από όση λένε οι οδηγίες για σοβά, πρέπει να την νιώθεις στο μυστρί) και περνιέται "πατητό" ώστε να κάνει μία στρώση γύρω στα 5mm που θα εισχωρεί βαθιά στα διάκενα μεταξύ των καλαμιών. Μετά κάνεις το δεύτερο (και τελευταίο προκειμένου περί οροφής) χέρι με λιγότερη τρίχα. Τελική διαμόρφωση τριπτή - τριβιδιστή ή πατητή, ανάλογα με τα "γούστα".

 

Κοινώς, απόφυγε τα μέσα όπλισης που δεν κατανέμονται σε όλη την μάζα του κονιάματος και επιδίωξε την μέγιστη εισχώρηση στην καλαμιά...

 

Ορολογία:

Μπαγδαντί η όλη κατασκευή.

Μπαγδαντοπήχεις ή καλαμωτή (ανάλογα με το υλικό κατασκευής) τα σώματα στα οποία θα εμπλακεί/στηριχθεί το επίχρισμα

Γιαγλί το είδος του επιχρίσματος (ο παλιός ΑΤΟΕ είχε άρθρο στα επιχρίσματα για γιαγλί)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν βάζω νευρομετάλ, προτιμώ τις ίνες πολυπροπυλενίου (αν μπορείς να βρεις κατσικότριχα, ακόμη καλύτερα). Το πρώτο χέρι δεν γίνεται πεταχτό, γίνεται με λεπτή άμμο, πολύ ασβέστη και αρκετή τρίχα (περισσότερη από όση λένε οι οδηγίες για σοβά, πρέπει να την νιώθεις στο μυστρί) και περνιέται "πατητό" ώστε να κάνει μία στρώση γύρω στα 5mm που θα εισχωρεί βαθιά στα διάκενα μεταξύ των καλαμιών. Μετά κάνεις το δεύτερο (και τελευταίο προκειμένου περί οροφής) χέρι με λιγότερη τρίχα. Τελική διαμόρφωση τριπτή - τριβιδιστή ή πατητή, ανάλογα με τα "γούστα".

 

Κοινώς, απόφυγε τα μέσα όπλισης που δεν κατανέμονται σε όλη την μάζα του κονιάματος και επιδίωξε την μέγιστη εισχώρηση στην καλαμιά...

 

Ορολογία:

Μπαγδαντί η όλη κατασκευή.

Μπαγδαντοπήχεις ή καλαμωτή (ανάλογα με το υλικό κατασκευής) τα σώματα στα οποία θα εμπλακεί/στηριχθεί το επίχρισμα

Γιαγλί το είδος του επιχρίσματος (ο παλιός ΑΤΟΕ είχε άρθρο στα επιχρίσματα για γιαγλί)

 

Όλα καλά και τεχνικά σωστά. Γιαγλί που θα βρεις σήμερα δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Άμα θες βρίσκεις και γιαγλί και γιδότριχα :) Το πρόβλημα είναι ότι σε καμία σχολή δεν διδάσκονται αυτές οι τεχνικές ...εδώ δεν διδάσκεται ο κοινός σοβάς... από που θα τα μάθει ο μηχανικός;

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως...πριν από χρόνια ήμουνα στη βιβλιοθήκη του ΕΜΠ...Ζωγράφου. Αν θυμάμαι καλά στον πρώτο όροφο...πάντως εκεί που είναι τα βιβλία του μπετού...εκεί βρήκα το μοναδικό βιβλίο για σοφατίσματα που έχω δει...δεν μιλάω για την πλευρά της αρχιτεκτονικής, εμφάνισης κτλ...μιλάω για πρακτική εφαρμογή. Ήταν ένα μικρό βιβλιαράκι μεταφρασμένο στα Αγγλικά από τα Ρώσικα...

 

Alex είσαι υπερβολικός...δεν είναι δυνατό να τα μαθαίνεις όλα στη σχολή...Τι να μάθεις από το σοβά με την τρίχα; Πώς τον πετάς στον τοίχο; ;)

 

Σίγουρα βρίσκεις και τρίχα και ίνες και ότι θες...αλλά τι να τα κάνεις; Το σοφάτισμα είναι τέχνη...θέλει τον τεχνίτη. Το μόνο που μπορεί να πει ένας μηχανικός είναι: εδώ βάλε πλέγμα, εδώ ίνες, εδώ το θέλω χωριάτικο κτλ. Όσον αφορά την κατασκευή...αν ο τεχνίτης δεν μπορεί να αλφαδιάσει μια γωνία...χάλια θα κάνει και το μίγμα σοφά-τρίχας...

 

Υ.Γ. Συγχωρέστε το φ...είναι θέμα συνήθειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.