Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοβάντισμα οριζόντιας επιφάνειας από καλάμια


giannis_ie

Recommended Posts

Αφού ξέρεις Δημήτρη, θα αρχίσουμε πάλι, ποιος θα πιστοποιεί, με τι προσόντα, γιατί αυτός και όχι εγώ, και ποιος είναι αυτός που θα με κρίνει, πόσο "κάνει" το πιστοποιητικό κλπ... :)

 

Κι όμως έχουμε απόλυτη ανάγκη και την πιστοποίηση και τις σχολές. Αν καταλάβαινε ο κόσμος ότι τα σπίτια του είναι σχολεία επίδοξων μαστόρων...

 

Υ.Γ: Τελευταία έχω πάθει πλάκα με τα πεζοδρόμια... μα κανείς δεν ξέρει να περνάει πλάκες που να μην ξεκολλάνε σε ένα μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή myri, καλησπέρα.

Αναφέρομαι στην πιστοποίηση όλων των τεχνιτών. Εάν δεν κάνω λάθος υπάρχει (?) σχολείο στα Λαγκάδια Αρκαδίας, το οποίο μαθαίνει και επιμορφώνει πετράδες και δίνει και κάποιο χαρτί. Δεν έχω υπ΄ όψιν μου κάτι άλλο στον Ελλαδικό χώρο.

 

Αλέξη, καλησπέρα.

Έχω δει να τοποθετούν τσιμεντόπλακες πεζοδρομίου (50x50) επάνω σε νωπό σκυρόδεμα, σε έργο πλακόστρωσης πεζοδρομίων στο Δήμο μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, μπορεί να ανφερόσουν στους τεχνίτες (που είναι και το προφανές)

 

το ΤΕΕ όμως αναφέρεται στο σχετικό ΜΗΚΙΕ ξεκινώντας από τους μηχανικούς :shock:

 

Αυτο με τη σχολή για "πετράδες" δεν το ήξερα

ξέρω μόνο πως στην Τήνο υπάρχει σχολή μαρμαρογλυπτικής για τεχνίτες μαρμάρου

 

υγ παιδιά αυτό με τις πλάκες μπορεί να το κάνουν επίτηδες για να έχουν δουειά και του χρόνου :D

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έχω πάθει πλάκα με τα πεζοδρόμια... μα κανείς δεν ξέρει να περνάει πλάκες που να μην ξεκολλάνε σε ένα μήνα;

 

Και που να δεις τι γίνεται στο Αίγιο που αντικατέστησαν ασφάλτινο οδόστρωμα με κυβόλιθους...Δύο πραγματογνωμοσύνες και έπεται συνέχεια...

 

Πέραν απ' αυτό:

 

1. Η πιστοποίηση για να γίνει πρέπει να έχει ξεκάθαρους στόχους και να πραγματοποιηθεί με το δέον σχεδιασμό...δεν το βλέπω...

 

2. Για τη σχολή στα Λαγκάδια δεν το ξέρω. Πάντως πράγματι φτιάχνουν πολλά πέτρινα σπίτια στην ευρύτερη περιοχή.

 

3. offtopic: Τα Λαγκάδια είναι μακράν το ομορφότερο χωριό της περιοχής. Συνιστώ ένα πέρασμα για το καλοκαιράκι...

 

4. Παιδιά δεν μπορούν όλοι οι μαστόροι να μπαίνουν στo ίδιο καζάνι. Προφανώς όταν το μαστορικό μεροκάματο είναι διπλάσιο από αυτό του εργάτη, ο καθένας θέλει να ονομάζεται μάστορας...από κει και πέρα η πράξη δείχνει. Ειδικά σε μικρές κοινωνίες, είναι να μη σου βγει το όνομα...μετά δουλειά γιοκ.

Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως δε μιλάμε για όλους,

 

και περιλαμβάνει και αυτούς που έχουν όρεξη για δουλειά και αυτούς που δεν έχουν

Link to comment
Share on other sites

ο ΤΕΕ όμως αναφέρεται στο σχετικό ΜΗΚΙΕ ξεκινώντας από τους μηχανικούς

Και τι θα πει πιστοποίηση? Δεν καταλαβαίνω ….ο ορος είναι προσβλητικός από μονός του. Τι είμαστε και θα μας πιστοποιήσουν, προϊόντα? Το κράτος θα πιστοποίηση την επάρκεια των γνώσεων και ικανοτήτων μας, τις οποίες τις αποκτήσαμε μέσα από τα κρατικά εκπαιδευτικά ιδρύματα. Και το πτυχία-διπλώματα τι κάνουν? Στην ουσία το κράτος ομολογεί (πιστοποιεί) την ανικανότητα των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων του. Για μένα δεν υπάρχει η πιστοποίηση, μόνο εκπαίδευση. και η μηχανική πρέπει να εκπαιδεύονται και η σοβατζήδες και χτίστες ….όλοι! (άσχετο αλλά οπωσδήποτε οι αγρότες!!! Εδώ οι χασάπηδες περναν από εκπαίδευση δεν θα πρέπει να περάσουν αυτοί? )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.