Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.3843/10 - Υπολογισμός προστίμου


Spiderman

Recommended Posts

Στις περισσότερες των περιπτώσεων η λογική μας λέει το αν θα χαρακτηρίσουμε μία κατοικία ως Α' ή ως άλλη.

 

Ας μην μπερδεύουμε το δικαίωμα απαλλαγής Α' κατοικίας με το αν είναι πρώτη κατοικία.

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα νομίζω βρίσκεται εδώ.

 

Τώρα υπάρχουν περιπτώσεις όπου το ζευγάρι έχει ένα σπίτι στην πόλη Α, αλλά λόγω επαγγέλματος ζει στην πόλη Β, όπου και νοικιάζει. Στο Ε1 δηλώνει το σπίτι της πόλης Β.

Άμα μπει στη διαδικασία ρύθμισης των σπιτιού της πόλης Α, προφανώς θα πάει με τα πρόστιμα της κατηγορίας Α' κατοικίας.

Για αυτό δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος κανόνας να κοιτάμε κάπου και να λύνουμε το θέμα αυτό.

Μόνο η λογική.

 

Ρωτάς τον ιδιοκτήτη, αυτό που θα σου απαντήσει αυτό και βάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάς τον ιδιοκτήτη, αυτό που θα σου απαντήσει αυτό και βάζεις.

 

erling τώρα το ρωτάω αυτό για μένα. Για τη μοναδική μου κατοικία, δεν έχω πάρει απαλλαγή Α' κατοικίας (κατηγορηματικά και σίγουρα-μόνο απαλλαγή "πόθεν έσχες"). Αγοράσαμε οικόπεδο οικογενειακώς (με ποσοστά εξ'αδιαιρέτου ο καθένας) και χτίσαμε μόνοι μας. Στο 3όροφο που προέκυψε, κάναμε σύσταση οριζόντιας και πήραμε από ένα διαμέρισμα ο καθένας. Σαν συμβαλλόμενοι όλοι και οι 4 (ούτε γονικές παροχές ούτε τίποτα!). Δηλώνω λοιπόν έκτοτε, ένα διαμέρισμα στο Ε1 μου. Θα το θεωρήσω Α' κατοικία ή όχι όταν ρυθμίσω τον Η/Χ;

Αν με ρώταγε οποιασδήποτε άλλος Μηχανικός αναλάμβανε τη ρύθμιση, η απάντησή μου θα ήταν "δεν ξέρω".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα το έβαζα με τους συντελεστές Α' κατοικίας.

 

Είναι το ένα και μοναδικό σου σπίτι, το δηλώνεις στο Ε1 (άρα λογικά μένεις εκεί), οπότε θα το έβαζα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη ερώτηση κι από εμένα, αν και παρακολουθώ καιρό το φόρουμ. Τα πόσα έχω μάθει από την κοινότητα του michanikos.gr δεν ξεπληρώνονται με ένα ευχαριστώ!

 

Δυό αδέρφια, το ένα με διαμέρισμα στο ισόγειο και το άλλο με διαμέρισμα στον 1ο όροφο (1ες κατοικιες), έχουν συνιδιοκτησία στο υπόγειο, το οποίο έχει γίνει και αυτό ξεχωριστό διαμέρισμα(μένουν οι γονείς). Τακτοποιώ τους 2 ημιυπαίθριους των δύο διαμερισμάτων για κάθε αδερφό ξεχωριστά, και σε ένα τρίτο φάκελο το υπόγειο (συνιδιοκτησία). Το πρόστιμο για αυτό τα υπόγειο θα υπολογιστεί με τους συντελεστές πρώτης κατοικίας, άλλης κατοικίας ή άλλης χρήσης? Από απαντήσεις που έχω δει στο φόρουμ συμπεραίνω σαν άλλη κατοικία. Από την πολεοδομία που ρώτησα σαν πρώτη κατοικία. Δώστε μου τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 15

Αθήνα 9 / 8 / 2010

Αρ. πρωτ. οικ. : 35101

 

ΘΕΜΑ: Διαδικασία είσπραξης ειδικού προστίμου και διευκρινίσεις για την

εφαρμογή των διατάξεων ρύθμισης αλλαγής χρήσης χώρων του

ν.3843/10 (ΦΕΚ 62 Α’/28-4-10).

 

........................................

 

3. Το δηλούμενο ακίνητο ως πρώτη κατοικία είναι αυτό που έχει δηλωθεί ως πρώτη κατοικία στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. του Υπουργείου Οικονομικών.

.........................................

Link to comment
Share on other sites

Μετά από συζήτηση με νομικό για το θέμα της πρώτης κατοικίας έλαβα την εξής απάντηση: πρώτη κατοικία είναι όταν ο ιδιοκτήτης έχει μόνο αυτό το ακίνητο κατοικίας στο όνομά του, άσχετα αν το νοικιάζει ή ιδιοκατοικεί. Επίσης, δεν έχει σημασία αν ο εν λόγω ιδιοκτήτης έχει στο όνομά του άλλο ακίνητο απαγγελματικής χρήσης.

 

Πάντως, η απάντηση που πήρα στις πολεοδομίες είναι ότι δεν το διασταυρώνουν, αργότερα πάντως τι θα γίνει δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης όταν ακούσει ότι το πρόστιμο της άλλης κατοικίας είναι ανεβασμένο περίπου κατα 30% περίπου, σίγουρα θα επιμείνει να το "περάσουμε" ως 1η κατοικία.

Εμείς οφείλουμε να τον ενημερώσουμε, αυτός οφείλει να υπογράψει την Υ.Δ. (αφήστε του ένα αντίγραφο ώστε να ξέρει τι υπόγραψε) και η πολεοδομία οφείλει να μην το ελέγξει.

 

Η λογική δεν ισχύει στην Ελληνική νομοθεσία. Πόσο μάλλον σε νόμους γραμμένους πρόχειρα.

redshift εαν το υπόγειο συμβολαιογραφικά αποτελεί παρακολούθημα 1ης κατοικίας τότε αντίθετα με τη λογική, νομικά στέκει ως 1η κατοικία.

Βέβαια η λύση με τους 3 φακέλους πάλι δεν είναι λάθος! Ίσως μάλιστα να συμφέρει περισσότερο τους ιδιοκτήτες (και τον μηχανικό ;) )

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων του Υπουργείου Οικονομικών

 

Εαν δεν υπάρχει τιμή ζώνης βάζεις την ελάχιστη του Δήμου που θές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.