Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.3843/10 - Υπολογισμός προστίμου


Spiderman

Recommended Posts

Μα ο νόμος λέει καθαρά πως μπορεί να γίνει μεταβίβαση ή σύσταση επί ακινήτων με χώρους που διατηρούνται.

 

Άρα θα πρέπει για να μεταβιβασθεί ο χώρος, να είναι παρακολούθημα ή ότι άλλο νομίζει ο συμβολαιογράφος, σε άλλο ακίνητο. Όχι αυτόνομος.

 

 

υ.γ. Αλλά το ότι έχουν ξεχάσει να γράφουν οι συντάκτες, είναι για ακόμα μία φορά πασιφανές.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα το εξής

Μέχρι πότε θα πάρει παράταση η διαδικασία? Κάτι ακούστηκε μέχρι 2°/2011

Αλλά από 1/1/2011 αλλάζει ο χάρτης λόγω Καλλικράτη.

Έτσι περιοχές που σήμερα δεν είχαν τιμή ζώνης έπαιρναν την ελάχιστη του δήμου και αν δεν είχε ο δήμος την ελάχιστη του νομού.

Με την αλλαγή όμως, θα υπάρχουν περιοχές που ενώ πριν χρησιμοποιούσαν την ελάχιστη του νομού, μετά τον Καλλικράτη θα έχουν μεγαλύτερη ΤΖ, γιατί ο δήμος που θα υπαχθούν θα έχει ΤΖ μεγαλύτερη από την ελάχιστη του νομού.

 

θα μου πείτε πως μάλλον μετά την 1/1/2011 θα αλλάξουν και οι αντικειμενικές......

 

υ.γ. Δεν έχουν φτάσει ούτε τις 80000 οι δηλώσεις και μικρό ποσοστό αυτών έχει πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

erling για να καταλάβω αν δηλαδή εγώ έχω σε ένα 4τράστρεμμο 1κτίριο στην ιδιοκτησία μου, τα άλλα όμοια 2 κτίρια ανήκουν στα αδέρφια μου και έχει γίνει σύσταση κάθετης και οριζόντιας θα έπρεπε να πάω με 3 φακέλους ξεχωριστούς για ΄τακτοποίηση' σοφίτας και 2 ημιυπογείων σε κάθε ένα κτίριο. Αν όμως η σοφίτα, που είναι ιδιοκτήσία μου, αποτελεί πλεόν αυτόνομη κατοικία όπως και τα 2 ημιυπόγεια, επίσης ιδιοκτησίες μου, (2 ξεχωριστές κατοικίες) πάω με 3 φακέλους για κάθε κτίριο? Η πολεοδομία εδώ λέει με 3 αλλά πιστεύω ότι κάνουν λάθος....Αν εγώ θέλω να τα νοικιάσω μετά μπορώ ή όχι?

 

Επίσης ξέρει κανείς πως γίνεται να πάρω απαλλαγή από την αμοιβή μου? Δεν θα πάρω από τα αδέρφια μου και εννοείται είναι ανόητο να πληρώσω τον εαυτό μου.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η εδώ πολεοδομία λέει με 1 φάκελο για κάθε κτίριο για να είμαι σαφής όχι 3 φακέλους για κάθε ένα...φοβάμαι μην βγει το πρόστιμο και μετά τα λένε αλλιώς....

Link to comment
Share on other sites

Να τα νοικιάσεις θα μπορείς, εκτός αν έχεις άλλο πρόβλημα από ΕΟΤ, αλλά να τα πουλήσεις δεν θα μπορείς ούτε με τον έναν ούτε με τον άλλο τρόπο αφού δεν θα έχουν χιλιοστά αυτά που έγιναν αυτόνομες κατοικίες (εκτός αν έχουν ήδη που μάλλον είναι απίθανο).

 

Πάντως πιστεύω πως μπορείς και με 1 για κάθε μονοκατοικία, άλλοι όμως έχουν διαφορετική άποψη.

 

Για το άλλο θέμα δες το σχετικό με απαλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συνάδελφοι τί συμβαίνει στην περίπτωση που το πρόστιμο είναι πολύ μικρότερο απο το παράβολο που πρέπει να πληρώσει ο πελάτης?

 

Μου έχει τύχει περίπτωση που το πρόστιμο είναι 170 και το παράβολο 250. Τα χρήματα που πληρώνει για το παράβολο ο πελάτης μπορεί να τα πάρει ποτέ πίσω?

 

(Κάτι μου λέει οτι η απάντηση είναι όχι! :P)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον sundance ως προς αυτοτελή ιδιοκτησία. Συμβολαιογραφικά αν δεν έχει γίνει σύσταση διαίρεσης (οριζόντια-κάθετη) η ιδιοκτησία είναι αυτοτελής. Δηλ ένας έχτισε μία οικοδομή με 3 διαμερίσματα όπου στο υπόγειο υπάρχουν 3 αποθήκες. Εφόσον δεν έχει κάνει κάποια σύσταση τα τυχόν 3 διαμερίσματα του υπογείου που θα πρέπει να δηλωθούν πάνε με μία αίτηση διότι η ιδιοκτησία είναι αυτοτελής δηλ μη διαιρεμένη, ασχέτως αν οι χώροι είναι ''αυτοτελής-ανεξάρτητοι θα έλεγα καλύτερα λειτουργικά''

Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιογραφικά αν δεν έχει γίνει σύσταση διαίρεσης (οριζόντια-κάθετη) η ιδιοκτησία είναι αυτοτελής.

 

Μία απο τις μαύρες τρύπες του Ν.3843/10

Χωρίς έλεγχο συμβολαίων από την πολεοδομία ο κάθε ιδιοκτήτης μπορεί να δηλώσει ότι θέλει.

 

Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να πληρώσουν λιγότερα και όχι:

"Όποιος εν γνώσει του δηλώνει ψευδή γεγονότα ή αρνείται ή αποκρύπτει τα αληθινά με έγγραφη υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών. Εάν ο υπαίτιος αυτών των πράξεων σκόπευε να προσπορίσει στον εαυτόν του ή σε άλλον περιουσιακό όφελος βλάπτοντας τρίτον ή σκόπευε να βλάψει άλλον, τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι 10 ετών."

Τουλάχιστον εμείς δε φέρουμε ευθύνη. Πρωτοφανές!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.