Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή ξένης γλώσσας


Recommended Posts

Ρουμάνικα και βουλγάρικα μετράνε πολύ θετικά. Σε πολλά συνεργεία χρειάζεται.

Υπάρχουν και συνεργεία με Αιγυπτίους, Αφγανούς και Πακιστανούς. Τα Αραβικά είναι πλεονέκτημα.

 

Βλέπετε οι μεγάλες κατασκευαστικές συχνά έχουν ξένα συνεργεία, και ψάχνουν για μηχανικούς που να μπορούν να συνεννοηθούν με τους εργάτες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

απο τότε που πέρασα Πολυτεχνείο όλοι μου έλεγαν οτι μηχανικός που δε ξέρει γερμανικά δε είναι μηχανικός... εγώ δε μου άρεσαν ποτέ, γι αυτό και δε τα έμαθα (άρα μάλλον δεν είμαι μηχανικός, χαχαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλευεις σε εργοταξιο, καλο θα ειναι ρουμανικα, αλβανικα, ρωσικα. Μου ειχε τυχει αρκετα παλαιοτερα να ρωτησω για ενα υλικο και να μου απαντανε οτι ονομαζεται Μουτ ! Παλι καλα που εχω αρβανιτικες ριζες και καταλαβαινω ορισμενα αλβανικα. Την συνεχεια δεν θες να μαθεις, γιατι ξεφυγε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα σχολια... στις αγγελιες οντως απο οτι εχω προσεξει μονο απταιστα αγλλικα ζητουν. και σε αυτο για τα αλβανικα κτλ για να συννενοουμαι με τους εργατες πολυ σωστο!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια, καλυτερα να μην γνωριζει κανεις το αν μιλας μια "δικια" τους γλωσσα. Απλα δινεις οδηγιες, καθεσαι στην ακρη πινωντας το καφεδακι σου και απλα παρατηρεις τις συζητησεις τους, για να ξερεις παντα τι γινεται πισω απο την πλατη σου ! :)

Link to comment
Share on other sites

''Οτι μάθεις πάντως μάθε το σε άριστο επίπεδο η ημιμάθεια είναι ότι χειρότερο (εκτός από την περίπτωση των αλβανο ρουμανο πακιστανο πομάκικων που αρκει να ξέρεις τις βρισιές)

Link to comment
Share on other sites

πολιτικός μηχανικός χωρίς γερμανικά δε γίνεται

 

Δεν το κατάλαβα...γιατί;

 

Για να μπορεί κανείς να διαβάζει τις σαχλαμάρες των DIN στην αυθεντική έκδοση;

 

Ή για να μάθει αντισεισμικά;

 

Για τους γερμανούς γεωτεχνικούς-πολιτικούς μηχανικούς έχω σχολιάσει κι αλλού...

 

Όσον αφορά τα συνεργεία...μια χαρά συνεννοείσαι και στα ελληνικά. Δουλειά κάνεις, δεν πιάνεις κουβεντούλα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα...γιατί;

 

γιατί πολύ απλά η βιβλιογραφία σε κολλάει στον τοίχο.έχεις ασχοληθεί με μηχανήματα έργου πχ (πέρα από τη βιβλιογραφία για αυτό καθέ αυτό το αντικέιμενο?)

για κινέζικα ξέρω ότι χρησιμεύουν πολύ σε όσους ασχολούνται με ναυτιλιακά. για τα συνεργεία δεν το συζητώ..άν κάνεις ότι έρχεσαι εσύ στα νερά τους την πάτησες.τα ελληνικά τα ξέρουν πολύ καλά αυτοί..κάποιοι κάνουν το κορόιδο.απόδειξη είναι όταν πάνε να πληρωθούν.γλώσσα δε βάζουν μέσα τους.

Link to comment
Share on other sites

Τα γερμανικά για μηχανικούς είναι μάλλον ένας μύθος τώρα πια.

Ίσχυε πριν από δεκαετίες, όχι τώρα. Μάλιστα κάποτε έφυγαν πολλοί για σπουδές στη Γερμανία.

Σήμερα έχουν επικράτησει οι αγγλοσάξονες.

Δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω ποτέ για όσα χρόνια σπούδασα, σπουδάζω και εργάζομαι τα γερμανικά μου.

 

Αν επέλεγα τέταρτη γλώσσα για καθαρά επαγγελματικούς λόγους, θα διάλεγα μάλλον ρώσικα, μίας και έχω βλέψεις για Βαλκάνια και ανατολικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.