Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

ακου εκει , να μενεις σε κοντεινερ , να δουλευεις 10 ωρες , σε θερμοκρασιες 50 βαθμους ,για 1600 ευρω.......................

 

 

 

μου αρεσει ομως που σου προτειναν και μεταφορα με ΄΄΄λεωφορειο΄΄΄. εγω αν ημουν ,θα το εριχνα στην πλακα και θα ζητουσα για λογους οικονομιας να παω με τα ποδια , ή να μου παραχωρησουν καμηλα..........

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά η κατάσταση που βιώνουμε ευνοεί τέτοιες συμπεριφορές και προτάσεις από εργοδότες.

"Ο λύκος στην αντάρα χαίρεται" λέει μία παροιμία.

 

(Υ.Γ. αντάρα=ομίχλη.........................για τους μη μυημένους η επισήμανση).

Link to comment
Share on other sites

οι ινδοι μηχανικοι ετσι μενουν. η προσφορα υπαρχει. ολα πια εξαρτωνται απο το ποσο απελπισμενος ειναι καποιος.

 

επισης με 1600 ευρω, και ολα να τα στελνει πχ καποιος στην ελλαδα, δεν φτανουν για να περναει μια τετραμελης οικογενεια, ή φτανουν πολυ οριακα. ενω στην ινδια με 700 ευρω περναει 2 μηνες η οικογενεια των 10-12 ατομων (παππουδες-γιαγιαδες-θειοι κλπ οπως μενουν στο ιδιο σπιτι οι ινδοι) ΑΝΕΤΑ. Τα νουμερα τα γνωριζω εκ πειρας.

 

Η ζωη στην ελλαδα ειναι πανακριβη κ η ξενιτια ειναι συνδυασμενη στο μυαλο μας με μακροπροθεσμο "φτιαξιμο". με 1600 ευρω το μηνα δεν φτιαχνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Πόντος και από μένα για την ενημέρωση συνάδελφε

Η μεταφορά με λεωφορείο μου άρεσε.....τι έπρεπε να πας με τα πόδια????

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγο να πω ψέμματα, οσα ανεφερα περιληπτικα ήταν το ρεζουμε της συνεντευξης. Πήγα για την εμπειρια, εξαλλου ηταν πρωτη φορα που με καλουσαν για συνεντευξη που αφορα τα ΗΑΕ οπότε ήθελα να δω τι θα ακουσω. Ξεκάθαρα σας λεω πως γέλασα με τα χρηματα αυτα και του εξηγησα πως δεν υπάρχει λόγος για αυτα τα χρηματα να φυγω απο την Ελλαδα. Δεν το λεω υπεροπτικά, με αυτό που κανω αυτη τη στιγμη, έχω την δυνατοτητα τουλαχιστον να ζω ανθρωπινα. Δε βρισκω το λογο να φυγω για αυτα τα λεφτα, και προφανως δε κρυβομαι - πρωτα θα σκεφτω τα χρηματα και μετα την εμπειρια - .

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι λίγα, ειδικά σε σύγκριση με αυτά που ακούγαμε μέχρι πριν λίγα χρόνια...

Πόσα θεωρείτε συνάδελφοι πως θα ήταν ικανοποιητικά χρήματα; Με πόσα δηλαδή θα λέγατε το "ναι"..;;;

Link to comment
Share on other sites

19200 eyrv ετησίως?

 

1600 ευρω μηνιαιως

 

408 ευρω εβδομαδιαιως (7 μερες στανταρετο)

 

58 ευρω ημερησιως

 

5.8 ευρω / ωρα?

 

ααααααααααααααααααααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχχααχα

 

ελλλααα αλεκοοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

Και τα χειρότερα δεν ήρθαν ακόμα!

 

Γιατί όταν δεν θα μπαίνει ούτε γιαουρτάκι στο ψυγείο του σπιτιού θα πάμε και με λιγότερα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.