Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Κολλητος μου ξεκινησε πριν 2 βδομαδες Ουαλλια με 40K λιρες και ενοικιο 600 λιρες,μονος του χωρις συγκατοικο, ως project manager σε διυλιστηριο.Καντε τους υπολογισμους να δειτε αν αξιζει ή αν τα βγαζεις περα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Ο εργοταξιαρχης με την κλασσικη ελληνικη εννοια τι πιθανοτητες εχει

 

να βρει δουλεια στο νησι;

 

Εγω ειμαι αρχιτεκτονας (1990) αλλα ειμαι σε οικοδομικα εργοταξια 15 χρονια

 

σε πολλα μικρα και μεγαλα εργα.

 

Εχω possibilities;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

η Γερμανία έχει τα χάλια της τα μαύρα σε δουλειές... Εχω μάθει απο έγκυρη πηγή ότι πολλές απο τις αγγελίες που έχουν οι γερμανικές πολυεθνικές είναι μούφα.. ψευτικες για τα μάτια δηλαδή.. και καλά..

 

Ρε παιδιά,με αφορμή αυτό το σχόλιο...

Ακούω σ'αυτό το θέμα όλους να περιγράφουν τα "χάλια" της αγοράς εργασίας για τους μηχανικούς στη Γερμανία και μου κάνει τρομερή εντύπωση!

 

Δε νομίζω ότι τα 2 χρόνια που έχουν περάσει από τότε άλλαξε πολύ το σκηνικό κι έχουν βελτιωθεί τόσο τα πράγματα,αλλά εμένα όλοι μου σχεδόν οι συμφοιτητές που τελείωσαν τη σχολή και μεγαλύτεροι από μένα μηχανολόγοι γνωστοί και φίλοι που έφυγαν εξωτερικό πήγαν Γερμανία και βγάζουν μια χαρά λεφτά!

Κι όλοι μου γενικά οι φίλοι και φίλες που σπουδάζουν μηχανικοί κάθε ειδικότητας Γερμανικά μαθαίνουν και για εκεί ετοιμάζονται,ο κολλητός μου δε (ηλεκτρολόγος στο Α.Π.Θ.) μ'έχει φάει να πάμε μαζί για πρακτική του χρόνου και να ψάξουμε και σπίτι από τώρα γιατί υπάρχει μεγάλη αναμονή για ενοικίαση! :shock:

Πιο πρόσφατο παράδειγμα 26χρονος αδερφός φίλου απ'τη σχολή μου χωρίς ιδιαίτερη προϋπηρεσία ή επιπλέον προσόντα παίρνει 3 χιλιάρικα σε εταιρεία που ασχολείται με ανελκυστήρες (δε συγκράτησα όνομα) με πληρωμένες βενζίνες,αυτοκίνητο και άλλα πολλά!Dafuck?! :P

Μήπως του παίρνει τα μισά η εφορία και δε μας το λέει για να φαίνεται μάγκας; 8-)

 

Πραγματικά θα ήθελα κάποιος να ξεκαθαρίσει λίγο τι παίζει εκεί πάνω!

 

http://teiserron.gr/...ic,11407.0.html

Εδώ ένα θέμα στο οποίο ο χρήστης "riffmaster" περιγράφει τις συνθήκες στις οποίες κάνει την πρακτική του μέσω erasmus...λέει μάλιστα ότι εργάζεται εκεί χωρίς να μιλά Γερμανικά!

Λίγο ουτοπικά τα παρουσιάζει τα πράγματα ή είναι ιδέα μου;

 

οι συνθήκες έγιναν χειρότερες κι απ τα καράβια, δεν τα στέλνουμε τα παιδιά κατευθείαν στο εμπορικό ναυτικό που θα παίρνουν και τα διπλά λεφτά ;

 

Αν δεν κάνω λάθος,τουλάχιστον οι μηχανολόγοι μπορούν να απασχοληθούν και στο Ε.Ν. αν γουστάρουν...

Edited by Jack of Spades
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μας διαφωτίσει για το που θα μάθουμε πληροφορίες για την δουλειά του μηχανικού στην Γερμανία; (Εμπειρίες συναδέλφων που δουλεύουν εκεί). Ακούμε συνέχεια ότι ζητάνε οι Γερμανοί μηχανικούς αλλά δεν έχουμε πληροφόρηση για το πόσοι συνάδελφοι πήγαν τελικά και πως είναι τα πράγματα εκεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολους,

 

Επειδη εχω μια προσφορα δουλεια για Κυπρο μπορει καποιος συναδελφος απο Κυπρο να μου πει εμπειρίες και τι γινεται με τις εισφορες του ΤΣΜΕΔΕ

 

Επισης τι μισθος θεωρειται ικανοποιητικος για Μηχανικο στην Κυπρο

 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολους,

 

Επειδη εχω μια προσφορα δουλεια για Κυπρο μπορει καποιος συναδελφος απο Κυπρο να μου πει εμπειρίες και τι γινεται με τις εισφορες του ΤΣΜΕΔΕ

 

Επισης τι μισθος θεωρειται ικανοποιητικος για Μηχανικο στην Κυπρο

 

 

Ευχαριστω

 

Καλησπέρα, όσον αφορά τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ, έχω κάνει αίτηση από το προηγούμενο Πάσχα για πάγωμα των εισφορών μου στο ΤΣΜΕΔΕ μιας και ο εργοδότης μου καταβάλλει, από κοινού μαζί μου, εισφορές στις Κοινωνικές Ασφαλίσεις Κύπρου. Γνωρίζω οτι ισχύει οτι εφόσον ασφαλίζεσαι σε κράτος ΕΕ που εργάζεσαι, απαλλάσσεσαι για το διαστημα αυτό από τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ.

Όσον αφορά το μισθολογικό. Στον τομέα των Πολιτικών Μηχανικών είμαι σε θέση να γνωρίζω οτι η κατάσταση είναι άσχημη. Μεγάλη ανεργία, απολύσεις σωρηδόν και αποκοπές κάθε είδους. Οι νέοι μηχανικοί ξεκινούν με ένα μισθό καθαρό γύρω στα 1100€ μηνιαία + 13ο +14ο. Περιλαμβάνει ταμείο προνοιας και καποια άλλα μικροδικαιώματα. Εμπειρότεροι υπολόγισε +/- 3000€ χοντρικά. (Αυτά αφορούν εταιρίες σχετικά μεγάλες που δεσμεύονται από τη συλλογική σύμβαση και όσα προβλέπει).

Είμαστε πάντως στη φάση όπου ο 14ος συνήθως είναι υποδιαπραγματευση καθώς και το ταμείο προνοιας. Κάπως ρευστή η κατάσταση.

 

Είδα μόλις οτι είσαι ΗΜΜΥ οπου πιθανόν να διαφέρουν τα πράγματα...

Edited by nikostr
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλημέρα σε όλους,

 

μου έγινε προσφορά για δουλειά στο Ιράκ. Στο συμβόλαιο αναφέρει για 20 moths contract with 3 months probation period.

Γνωρίζει κανείς τί αφορά η probation period? (πχ, σε διώχνουν χωρίς αποζημίωση, δεν μπορείς να φύγεις, κτλ τκλ)

 

Ευχαριστώ!

ΕΠΕΙΓΟΝ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

μου έγινε προσφορά για δουλειά στο Ιράκ. Στο συμβόλαιο αναφέρει για 20 moths contract with 3 months probation period.

Γνωρίζει κανείς τί αφορά η probation period? (πχ, σε διώχνουν χωρίς αποζημίωση, δεν μπορείς να φύγεις, κτλ τκλ)

 

Ευχαριστώ!

ΕΠΕΙΓΟΝ

 

ΙΡΑΚ;;;;

 

Ενταξει ρε παιδια ειπαμε εχουμε αναγκες, αφραγκιες, ψαχνουμε να βρουμε δουλεια σαν μηχανικοι, αλλα ιρακ:;;;

 

εκει ακομα σκοτωνονται..Τεσπα ο καθενας ο,τι νομιζει κανει καλυτερο για τον εαυτο του..

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

 

μου έγινε προσφορά για δουλειά στο Ιράκ. Στο συμβόλαιο αναφέρει για 20 moths contract with 3 months probation period.

Γνωρίζει κανείς τί αφορά η probation period? (πχ, σε διώχνουν χωρίς αποζημίωση, δεν μπορείς να φύγεις, κτλ τκλ)

 

Ευχαριστώ!

ΕΠΕΙΓΟΝ

Probation period σε αυτά τα συμβόλαια σημαίνει ότι μπορείς να απολυθείς χώρις η εταιρεία να είναι υποχρεωμένη να καταβάλει αποζημιώσεις κτλ. (σε κάποιες περιπτώσεις πληρώνεις και το εισητήριο επιστροφής μόνος..). Γενικά πρέπει να είσαι πολύ τραγικός για να κάνει η εταιρεία χρήση αυτού του δικαιώματος...περισσοτερο αφορά τις περιπτώσεις που που δεν την παλεύουν τελικά...

 

 

Αν δεν είναι στο βόρειο Ιράκ ΔΕΝ θα σου το πρότεινα. Καλό κουράγιο αν το αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.