Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Καλημέρα.

Τι μεταπτυχιακο θα μου προτεινε καποιος σε περιπτωση που ηθελα να δουλεψω στο εξωτερικο;

Ειμαι Αρχιτεκτονας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Τι μεταπτυχιακο θα μου προτεινε καποιος σε περιπτωση που ηθελα να δουλεψω στο εξωτερικο;

Ειμαι Αρχιτεκτονας.

 

Το μεταπτυχιακό θα το κάνεις εδώ ή έξω?

Και πάνω σε τι θες να κάνεις το μεταπτυχιακό (urban planning, building restoration, engineering management κλπ). Από την ερώτησή σου καταλαβαίνω ότι δεν σε νοιάζει και τόσο το τι μεταπτυχιακό θα κάνεις οπότε η ερώτησή μου είναι, θα έκανες ένα μεταπτυχιακό που ίσως δεν σε ενδιαφέρει για να βρεις μετά μια δουλειά με άμεση σχέση με το μεταπτυχιακό σου που και αυτή με τη σειρά της ίσως να μην σε ενδιαφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν έδωσα πολλες πληροφορίες πράγματι.

Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι την περίπτωση του μεταπτυχιακου ειναι η επιπλεον βοήθεια στην εύρεση εργασίας.

Οπότε η Χώρα όπως και το αντικείμενο των σπουδών ειναι σε σχετικά δεύτερη μοίρα.

Βλέπω οτι στα παραπάνω που ανέφερες, δεν έβαλες τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Κάτι τέτοιο είχα σκεφτεί.

Edited by John5
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, το έχεις πάρει λάθος. Τα μεταπτυχιακά δεν είναι για να σου δίνουν θέση εργασίας, σε όποια χώρα και να το κάνεις.

Εκεί που το μεταπτυχιακό θα σε βοηθήσει είναι στο να σου δώσει ένα ατού στο γεγονός ότι θα προέρχεσαι από μια άλλη χώρα και δεν έχεις σχέση με τον τρόπο που δουλεύουν στη χώρα που θα το κάνεις. Το μεταπτυχιακό δηλαδή θα σε βοηθήσει να μπεις στη νοοτροπία και τη συμπεριφορά μιας χώρας.

 

Το να ρωτάς όμως εδώ πέρα τι μεταπτυχιακό να κάνεις, χωρίς να αναφέρεις καν σε ποια χώρα, είναι άστοχο.

Σαν να ρωτήσω εγώ: συνάδελφοι, έχω κάποια λεφτά και θέλω να αγοράσω αυτοκίνητο, ποιο να πάρω? Πόσα λεφτά έχω, για ποια χρήση το θέλω, πόσες θέσεις θέλω να έχει, ποιες εταιρίες προτιμώ, τι καύσιμο θέλω να καίει, είναι ερωτήσεις που θα έρθουν πρώτες-πρώτες σε όσους θέλουν να μου απαντήσουν.

Edited by Topap
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Topap.

Αυτο εννοουσα και εγω γραφοντας "επιπλεον βοήθεια".

Για Αγγλια σκεφτομουν.

Ο μονος λογος που δεν το εγραψα ειναι στο οτι δεν εχω κατι συγκεκριμένο ακομα στο μυαλο μου και ήθελα μερικες γνωμες συναδέλφων στο θεμα του πτυχιακού και της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

http://www.findamasters.com/search/courses.aspx?CID=GB

 

Κάνε αναζήτηση βάση αντικειμένου στο παραπάνω site. Αποτελέσματα θα σου βγάλει πολλά οπότε μετά θα πρέπει να πας σε κάθε ίδρυμα και να δεις entry requirements, πρόγραμμα σπουδών κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

της μόδας είναι τα σχετικά με περιβαλλοντικά...σε βαθμό κορεσμού. εμένα αυτό με έκανε να τα εξαιρέσω από τις πρώτες προτιμήσεις μου αλλά κι επειδή δεν ήμουν τόσο 'φαν'. επέλεξα κάτι πιο 'κλασικ' και διαχρονικό στον τομέα του πολεοδομικού σχεδιασμού και της ανάπτυξης...δεν το μετάνιωσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πρόκειται να εργαστώ σαν ερευνητής σε Hochschule στη Γερμανία. 

 

Τελικά αυτά τι είναι ακριβώς?  Σαν τα ΤΕΙ?  Αν και λίγο πρόκειται να εμπλακώ στη διδασκαλία των προπτυχιακών, κοίταξα τον οδηγό σπουδών τους.  To Μechanical engineering κλπ διαρκούν 6-7 εξάμηνα το πολύ και παίρνουν bachelor.  Συγνώμη, αλλά εμείς τι κάνουμε και σπουδάζουμε 5 χρόνια -το λιγότερο- στο πολυτεχνείο?  Πρέπει να έμειναν όταν είδαν το cv μου, πως έχω τελειώσει 5ετές πρόγραμμα σπουδών.

 

Επίσης, λέει 'Employers gross for this post will be paid in Euro € 58,500 per annum' και είναι Marie Curie FELLOW IAPP (4875 Ε το μήνα δηλαδή).  Τελικά πόσα σου μένουν καθαρά μετά από κρατήσεις?  Aν κάποιος συνάδελφος έχει εμπειρία, ας απαντήσει σχετικά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι Fachhochscule είναι ΤΕΙ. Αλλά πιο αναβαθμισμένα από τα δικά μας.

 

Λογικά θα σου μένουν 2200 - 3000 Ε καθαρά με ασφάλιση αν στην πληρώνουν, ειδάλλως θα στα βάζουν στο μισθό.

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι Fachhochscule είναι ΤΕΙ. Αλλά πιο αναβαθμισμένα από τα δικά μας.

 

Λογικά θα σου μένουν 2200 - 3000 Ε καθαρά με ασφάλιση αν στην πληρώνουν, ειδάλλως θα στα βάζουν στο μισθό.

 

Όχι είναι Ηochscule.  Ποιά η διαφορά με τα Fachhochscule τελικά και το Universitaet?

Επίσης, λέει 'there will be a monthly mobility allowance of € 700 (without family)'.  Δηλαλή στο μηναίο μισθό θα προστίθενται 700 Ε για ταξίδια, ή μόνο όταν ταξιδεύω?

Ένα ποσό 3000 Ε δεν είναι καλά να ζεις σε πρωτεύουσα κρατιδίου της Γερμανίας -όχι Βερολίνο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.