Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Για να βρεις δουλειά στις ελληνικές εταιρείες που δραστηριοποιούνται στη Μ. Ανατολή, απλώς στέλνεις βιογραφικό και περιμένεις αυτοι να σου προσφέρουν κάποιο πακέτο?Θέλω να καταλάβω κατα πόσο μπορείς να μη βρεθείς προ εκπλήξεως εκεί όσο αφορά τις συνθήκες εργασίας....να σε πετάξουν σε καμια ερημιά όπου ναναι.

Απο τη στιγμή που σου κάνουν μια πρόταση έχεις το περιθώριο να τη διαπραγμετευτείς?

 

Επειδή πάντα με ενδιέφερε να δουλέψω σε κάποια ελληνική εταιρία που δραστηριοποιείται εκεί, δεν είχα μείνει μόνο στην αποστολή CV, αλλά σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους, μου είχαν πει οτι λαμβάνουν πάρα πολλά βιογραφικά και τα άτομα που τα αξιολογούν είναι μηχανικοί που δουλεύουν στη μ. Ανατολή. Η αξιολόγηση των CV γίνεται τις λίγες μέρες του χρόνου που αυτοί οι μηχανικοί επιστρέφουν για λίγο Ελλάδα. 'Αρα τρέχα γύρευε, πρέπει να πέσεις στο σωστό timing. Και ναι, το πιθανότερο είναι να καταλήξεις σε κάποια ερημιά, τι νομίζεις, οτι θα μένεις Dubai στο πεντάστερο? Για διαπραγμάτευση μισθού κλπ, δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

άλλωστε είναι γνωστό ότι υπάρχει στο φόρουμ άτομο που βρέθηκε στη χώρα που προσπαθώ εδώ και 2 χρόνια να βάλω πόδι με δύο μόνο βιογραφικά......

 

φιλάκια ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Η περιγραφή του lowryder είναι πολύ καλή, καλύπτει σχεδόν τα πάντα οπότε σε γενικές γραμμές συμφωνώ.

1-2 θέματα που δεν καλύφθηκαν είναι:

Όσοι φύγατε νωρίς απο Αγγλία, χάσατε το μεγάλο πακέτο, μιας και εδώ δεν συμβιβάζεσε με μια στάνταρτ αύξηση το μήνα, και παρόλο που καθε περίπτωση διαφέρει, ενδεικτικά θα πώ ότι μόλις γίνεις chartered engineer, απο τα 22-26000 ανεβένεις ευκολότατα στα 32000+ (λίρες ναι...)

Θα ήταν καλύτερο για όσους σκέφτεστε την Αγγλία, αντί να ρωτάτε πώς είναι εδώ (Αγγλία) να ρωτήσετε όσους γύρισαν (Ελλάδα), πώς περνάνε τώρα, τί πληρώνονται, πώς επιζούν και αν σκέφτονται να επιστρέψουν (Αγγλία). Όσοι τυχεροί, συμφοιτητές και συνάδελφοι μου γύρισαν σε "έτοιμες δουλείες", προς το παρόν αντέχουν... οι υπόλοιποι πάνε για εισητήρια.

Αν φτάσετε σε σημείο να σας ενοχλεί που είστε Έλληνες (όπως εγώ), τότε θα αντέξετε το εξωτερικό, ειδάλλως άπλα θα κάνετε ένα διάλλειμα 2-3 χρόνια και μετά πίσω στην ψαροκώσταινα...

Αυτά, ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κανείς, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.

 

Φιλε πολύτιμες οι εμπειρίες σου.Θα ήθελα να ρωτήσω πως θα μπορούσα να βρώ κάποια εργασία στην Αγγλία σαν Ηλεκτρολόγος Μηχανικός.Εχω στείλει βιογραφικά πολλά ακόμη όμως τίποτα.το mail μου ειναι:[email protected] Κάθε βοήθεια δεκτή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όταν στείλεις βιογραφικό στο εξωτερικό στην εταιρία , μετά πως είναι η διαδικασία και όταν πας για συνέντευξη στο εξωτερικό ποιος πληρώνει τα εισιτήρια και το ξενοδοχείο ?

Link to comment
Share on other sites

ο/η συνάδελφος στο 1ο ποστ αυτού του θέματος ανέφερε μισθό αρχιτέκτονα μηχ. στο ντουμπάι 5.000 ευρώ, το 2008. είναι κάτι που ισχύει και τώρα αυτό, 3 χρόνια μετά και με τα όσα έχουν συμβεί?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είμαι μηχανικός δομικών έργων με τριετή εμπειρία.

Γνωρίζει κανείς να με ενημερώσει σχετικά με το Χονγκ Κονγκ:

 

-ως προς τις εργασιακές συνθήκες (ωράρια, μισθοί, ασφάλιση, θέση για τεχνολόγο μηχανικό, πιθανώς πληρωμένη διαμονή εκ μέρους της εταιρείας αν είναι ελληνική) ;

-ως προς το είδος και το μέγεθος των έργων;

-ως προς τις προοπτικές σε περίπτωση επιστροφής μετά από μια θητεία πχ τριετίας (θεωρώντας βέβαια οτι η οικονομία θα έχει αισίως ξεπεράσει τα προβλήματά της) ;

Link to comment
Share on other sites

Παντως για interview οσο αφορα ξενες εταιριες, δεν χρειαζεται να πας, εγω προσωπικα εχω κανει 8 μεσω Skype, αλλα υποψιν ο ανταγωνισμος ειναι απιστευτος..και συν της αλλης τωρα τελευταια ακουνε Ελληνα κ γελανε ολοι μου λενε θελετε να φυγετε οσο πιο γρηγορα μπορειτε ε!! τετοια γνωμη εχουν!!χαχα τραγικο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος εμπειρία απο συνέντευξη ή ακόμα και εργασία στην J&P AΒΑΞκαι της θυγατρικής της ΑΘΗΝΑ ΑΤΕ για τα εργοτάξια της εταιρίας στα Εμιράτα?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος εμπειρία απο συνέντευξη ή ακόμα και εργασία στην J&P AΒΑΞκαι της θυγατρικής της ΑΘΗΝΑ ΑΤΕ για τα εργοτάξια της εταιρίας στα Εμιράτα?

 

File mou apo to Argos,

 

Tha mplexeis..! An proketai gia tin Athina, exo gnostous pou einai aplirotoi sta emirata.. Ergo sovaro exoun na doun arketo kairo kai ap' oti xero stelnoun kosmo stin Ellada me long leave.

 

Esena tora pos sou ekatse to interview einai aporias aksio!!

 

An exeis douleia stin Ellada, min tin afiseis gia na pas me tin Athina. Prosekse, allo Athina ... kai allo J&P sta Emirata... H mia den plironei(Athina) kai i alli plironei(J&P)... Na exeis upopsin sou oti einai duskoli periodos gia mikres etairies opos i Athina auti ti stigmi ekei kato.. kai malista xoris erga tis prokopis...

 

Tora gia to interview pou rotas.. se sxesi me auta pou exo kanei genikotera einai tis plakas.. Eimai periergos na matho ti lefta sou proteinane. Tha se parakalousa na mou steileis ena pm. Poso xronon eisai kai ti empeiria kouvalas?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.