Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανάλωση ενέργειας από το ανθρώπινο σώμα


aginor

Recommended Posts

Δεν κυκλωροφω συχνα στο φορουμ γιατι φυλαω τα συνορα στην Ορεστιαδα μεχρι τον Νοεμβριο.

Μια λογικη απορια: η μεση διαιτα λενε οτι πρεπει να ειναι 2000 Kcal (θερμιδες) δλδ αυτο ισουτε με 2,32kWh ή 8,37Mj.

ειμαι 98kg(ακομα και ετσι ειμαι μαχημος!) για να ανεβω μεχρι τον τριτο οροφο πρεπει να δαπανισω ενεργεια το λιγοτερο Ε=mgh=98*9.81*3*3= 8,65kJ θεωροντας οτι εχω μια αποδοση του 20% (http://en.wikipedia.org/wiki/Muscle) αρα απαιτητε ενεργεια περιπου 43,25kJ.

υποθετουμε οτι κατεβαινω και απο την σκαλα. αλλα θελω λιγοτερη ενεργεια, κυριος για της εσωτερικες τριβες. οποτε ενα πανω κατω στην σκαλα το βαζω 50kJ.

μια μπυρα 250mL εχει 107kCal (http://www.vita.gr/html/ent/075/ent.1075.asp) ή 447kJ.

ΔΛΔ για να πιω ενα μπουκαλι μπυρα AMSTEL (την κοκινη την οικοδομισια που λενε), χωρις να αποθηκευτει η ενεργεια στο "μπυροκοιλη", πρεπει να παω πανω-κατω τους οροφους 18 φορες??? (2Χ447/50=17,88)

ενεργειακα ετσι βγαινει. αντε με καποιες εξτρα απωλειες το 18 να γινει 15 αλλα παλι πολυ δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν κυκλωροφω συχνα στο φορουμ γιατι φυλαω τα συνορα στην Ορεστιαδα μεχρι τον Νοεμβριο.

Μια λογικη απορια: η μεση διαιτα λενε οτι πρεπει να ειναι 2000 Kcal (θερμιδες) δλδ αυτο ισουτε με 2,32kWh ή 8,37Mj.

ειμαι 98kg(ακομα και ετσι ειμαι μαχημος!) για να ανεβω μεχρι τον τριτο οροφο πρεπει να δαπανισω ενεργεια το λιγοτερο Ε=mgh=98*9.81*3*3= 8,65kJ θεωροντας οτι εχω μια αποδοση του 20% (http://en.wikipedia.org/wiki/Muscle) αρα απαιτητε ενεργεια περιπου 43,25kJ.

 

Γι'αυτό μ'αρέσει ο στρατός.

Έχεις όλο το χρόνο να σκεφτείς οτιδήποτε.

 

aginor, ωραία η ανάλυση σου, αλλά αν είναι σωστή δεν πρόκειται ποτέ να πέσει το μπυρόκοιλο...

 

Επιπλέον, για να αποφύγεις καταθλιπτικά περιστατικά, και για να μην συμβεί τίποτα μοιραίο στην σκοπιά, σταμάτα να ψάχνεις πόσες φορές πρέπει να ανεβοκατέβεις τις σκάλες γιατί η μπύρα απλά δεν κόβεται!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και τις θεμίδες που καίει το σώμα π.χ. σε ελαφριά εργασία 80 κcal/h , άρα σε 1,5 ώρες θα έχει φύγει το μπυρόνι :) :)

Link to comment
Share on other sites

Η θερμιδική αξία των τροφίμων είναι ένα νούμερο που βγαίνει εάν καεί μία ποσότητα τροφίμου μέσα σε θερμιδόμετρο. Μέσα στο σώμα μας δεν είναι σίγουρο ότι πάντοτε γίνεται πλήρης καύση όλης της ποσότητας τροφής. Μπορεί η "μηχανή" να βγάζει άκαυτο μίγμα...

 

Υπάρχει πολύ μεγάλη αβεβαιότητα

1. στη αρχική μέτρηση της τιμής της θερμιδικής αξίας ενός τροφίμου στο θερμιδόμετρο

2. στην γενίκευση της τιμής αυτής σε όλη την κατηγορία αυτού του τροφίμου

3. στην ποσότητα της τροφής που καταναλώνουμε

4. στην ποσότητα της τροφής που μεταβολίζεται (καίγεται) στο σώμα μας

5. στην ποσότητα ενέργειας που απαιτεί το σώμα μας

 

 

Συμπέρασμα: Πιες τα μπυρόνια άφοβα και μάλιστα όχι ξεροσφύρι... (έτσι προτείνουν οι διαιτολόγοι)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Συμπέρασμα: Πιες τα μπυρόνια άφοβα και μάλιστα όχι ξεροσφύρι... (έτσι προτείνουν οι διαιτολόγοι)

 

To πιο ενδιαφέρον (και ευχάριστο) συμπέρασμα τους τελευταίους μήνες :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τέτοιες μέρες γιορτινές, όλοι μας τρώμε και πίνουμε κάπως παραπάνω. Και μετά έχουμε τις ενοχές μας με τα παραπάνω κιλά που θα βάλουμε. Συνήθως μετράμε τις ποσότητες των φαγητών με τις θερμίδες που έχει το κάθε φαγητό που έχουμε καταναλώσει (να μην πω χλαπακιάσει :smile: ).

 

Μερικοί λένε ότι βάζουμε ένα κιλό όταν έχουμε φάει περίπου 7000 θερμίδες.

 

Αυτό, μόνο σε μένα φαίνεται περίεργο;

 

Ερώτηση1: Για τα κιλά που βάζουμε (και χάνουμε), δεν παίζει ρόλο ΜΟΝΟ η ποσότητα μάζας που προσλαμβάνουμε (και αποβάλλουμε) και ΚΑΘΟΛΟΥ η θερμιδική αξία του;

 

Ερώτηση2: Αν με σωματική άσκηση κάψουμε 1000 θερμίδες, αυτό σημαίνει ότι έχουμε σίγουρα αποβάλλει 1/7 κιλού;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..

 

1γρ λιπους ειναι 9 θερμιδες...Δλδ 1κιλο ειναι 9000θερμιδες.. Αυτο βεβαια ΔΕΝ σημαινει οτι αν καταφερεις να καψεις 9000θερμιδες σε μια μερα (μιλαμε για 2 μαραθωνιους) θα χασεις 1κιλο...

 

Και για να ξερουμε και τι τρωμε:

1γρ πρωτεινης= 4θερμιδες

1γρ υδατανθρακα = 4 θερμιδες

1γρ λιπους = 9θερμιδες

 

 

Ναι περιπου 7000θερμιδες ΠΑΡΑΠΑΝΩ αποσες χρεiαζομαστε για να βαλλουμε ενα κιλο....

Αλλα για να φαντασεις 7000θερμιδες ειναι 5-6 μεγαλες σοκολατες με ξηρουε καρπους (αυτες που πουλανε στα duty free)

Αυτα τα λιγα

Οτι αλλο θελετε ρωτατε...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση 1:

Παιζει ρολο ΜΟΝΟ η θερμιδικη αξια...αλλα κ απο που προερχονται αυτες οι θερμιδες. Δλδ αλλο να φας 2 κιλα κρεας κ να παρεις 2000θερμιδες και αλλο να φας 2 σοκολατες και να παρεις 2000θερμιδες

 

Ερωτηση 2:

1. Ειναι πολυ δυσκολο να μετρησεις ποσες θερμιδες καις, αδυνατο θα ελεγα..

2. Οχι αν καψεις 1000 θερμιδες δεν θα καψεις 1/7 του λιπους...

 

 

Συνεχισε τις ερωτησεις για να απαντησω...

Link to comment
Share on other sites

Χμ, έχω κι εγώ μια αμφιβολία, δεν μπορώ να θυμηθώ αν οι 2000 θερμίδες που καταναλώνω ημερησίως είναι cal ή kcal... μάλλον το δεύτερο...

 

Κώστα, σε βεβαιώ ότι αν με 7000 θερμίδες (επί πλέον φαντάζομαι) έβαζες ένα κιλό, εγώ θα έπρεπε να έχω ξεπεράσει τον τόνο...

 

Γενικά η ημερήσια ποσότητα ενέργειας που απαιτείται για την διατήρηση της σωματικής μάζας μεταβάλλεται αντίστοιχα με το βάρος. Αυτός είναι και ο λόγος που κάθε άνθρωπος, ανάλογα με το πόσο τρώει, ισορροπεί σε κάποιο συγκεκριμένο βάρος.

 

Όσο για το πόσο ελαφραίνουμε όταν καίμε 1000 θερμίδες, τώρα με τον ΚΕΝΑΚ μπορούμε να κάνουμε αναγωγή σε "πρωτογενή ενέργεια" και να έχουμε ένα αξιόπιστο κριτήριο για όλα τα τρόφημα κι όλες τις ασκήσεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.