Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεσοπάτωμα / Πατάρι (βεβαίωση κυρίας χρήσης)


Recommended Posts

Έαν το πατάρι δε φαίνεται στα σχέδια της άδειας, όμως βρίσκεται εντός του όγκου του καταστήματος (δηλ το κατάστημα φαίνεται να έχει ύψος πχ 2.65 + 0.15 + 2.20 = 5.00μ) τότε το πατάρι είναι μεν παράνομο αλλά τακτοποιείται με τον Ν.3843 και ανήκει στον ιδιοκτήτη του καταστήματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οκ.....μη με μαλωνεις!!!

Τα σχεδια θα τα εχω σημερα στα χερια μου. Ο πελατης μου μου ειπε οτι ο χωρος υπαρχει κλειστος αλλα δεν αναφερεται πουθενα ως τι ειναι. Αρα πιστευω ειναι κοινοχρηστος. θα το δω και θα επανελθω.

Link to comment
Share on other sites

δε σε μαλώνουμε :)

απλά μην κάνεις κανένα σχόλιο στον πελάτη πριν δεις εγκεκριμένα σχέδια

ισογειου, παταριού , αν υπάρχει και καμμία τομή δε βλάπτει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

διαπίστωση: βεβαίωση κύριας χρήσης για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος του 2005, δείχνει παράνομη σκάλα. Εννοώ ότι στα σχέδια της ο.α. η σκάλα και η τρύπα είναι αλλιώς. Αυτό σημαίνει πως είναι παράνομη φαντάζομαι..Δείχνει επίσης λιγότερα σκαλιά δηλαδή 11 πατήματα για ύψος 3,70 και υπάρχει τομή στο σχέδιο που δείχνει το ύψος.

Τώρα θέλει να κάνει αλλαγή χρήσης πάλι σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Ερώτηση: η σκάλα πλάτους 0,90μ. επιτρέπεται να έχει έστω μια σφηνοειδή στροφή; Η σκάλα οδηγεί στον εσωτερικό εξώστη, που είναι βοηθητικός χώρος αλλά έχει τουαλέτες, τις οποίες θα ρυθμίσει με τον 3843.:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το πατάρι δεν είναι χώρος κύριας χρήσης.

Ούτε το 1972 (βοηθητικός χώρος αποθήκης), ούτε σήμερα (λόγω ύψους)

 

Τη βεβαίωση μπορεί να την πάρει για τον υπόλοιπο χώρο.

 

 

Εφ'όσον το ύψος είναι 2.40, μπορεί να θεωρηθεί χώρος κύριας χρήσης? Προσπαθώ να βρω πού αναφέρεται ότι δεν γίνεται...

Έχω μία παρόμοια περίπτωση για κτίριο του '76 με μεσοπάτωμα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ Myri, το ζήτημα είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το πατάρι ως κύρια χρήση εφ΄όσον φαίνεται κανονικά στην άδεια του '76 (χαρακτηρισμένο ως ημιόροφος καταστήματος). Δεν αναφέρεται πουθενά ως βοηθητικός χώρος και έχει και αποδεκτό ύψος (2.40), αερισμό-φωτισμό κ.ο.κ.

Προφανώς δεν προσμετρήθη στο συντελεστή δ. καθώς έχει το 50% της επιφάνειας ισογείου.

Εδώ τίθεται το ερώτημα που δεν αναφέρει ο νόμος:

Το γεγονός ότι δεν μπήκε στο συντελεστή καθιστά αυτομάτως τον χώρο βοηθητικής χρήσεως?

γιατί από αλλού δεν προκύπτει αυτό. Ούτε από άρθρα 11,12 του ΓΟΚ73, ούτε από Εγκύκλιο 113/86 (άρθρο7/παρ.1Αβ) επί του ΓΟΚ85, ούτε από άρθρο 8 Κτιριοδομικού (το αντίθετο μάλιστα).

 

Η όλη προσπάθεια είναι να επιχειρηματολογήσω ώστε γίνει νόμιμος χώρος κύριας χρήσης για εστιατόριο σε άδεια αλλαγής χρήσης (και θεωρώ ότι ο νόμος έχει 'παραθυράκι' σε αυτό το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Έχω σχετικό με το θέμα ερώτημα. Οικ. άδεια του 86' με 4 οροφοδιαμερίσματα και 2 καταστήματα με αντίστοιχα πατάρια. Το επίπεδο των παταριών αντιστοιχεί στο κλιμακοστάσιο με ημιώροφο χωρίς είσοδο από τον ημιώροφο στα πατάρια. Ο ιδιοκτήτης ένωσε τα πατάρια και έκανε ένα διαμέρισμα ανοίγοντας είσοδο στον ημιώροφο. Όσον αφορά στην αλλαγή χρήσης των παταριών ρυθμίζεται με τον 3843 και δεν υπάρχει πρόβλημα. Το ερώτημα κι η ένσταση των υπολοίπων ιδιοκτητών είναι αν έχει δικαίωμα να ανοίξει είσοδο σε κοινόχρηστο χώρο (κλιμακοστάσιο) ενώ αυτό δεν προβλέπεται στην άδεια. Μπορούν να αξιώσουν κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ο τοίχος μεταξύ του διαμερίσματος και του διαδρόμου, στον οποίο γίνεται η οπή για να ανοίξει η πόρτα, ανήκει στο διαμέρισμα, οπότε οι υπόλοιποι ένοικοι ούτε εμπλέκονται στη διαδικασία της τακτοποίησης με συνυπογραφές ούτε μπορούν να αξιώσουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά είναι μεσοτοιχία

οπότε ανήκει κατά το ήμισυ στο διαμέρισμα και κατά το υπόλοιπο ήμισυ είναι κοινόχρηστο

 

τώρα πως πρέπει να αντιμετωπιστεί, ο θεός βοηθός

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.