Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινόχρηστο ηλεκτρικό ρεύμα ενοικιαζόμενου διαμερίσματος


Horhem

Recommended Posts

Γεια σας

 

πρόσφατα νοίκιασα ενα διαμέρισμα. Στην ερώτηση πώς θα πληρώνω το λογαριασμό του ηλεκτρικού και νερού, η ιδιοκτήτρια μου είπε, ότι από τον λογαριασμό θα αφαιρεί τις κιλοβατώρες που αναλογούν στη χρήση μου και θα πληρώνω ανάλογο ποσό. Από όσο ξέρω δεν υπάρχει ενδιάμεσος μετρητής ούτε για το ηλεκτρικό ούτε για το νερό. Οπότε πώς μπορεί να υπολογιστεί με ακρίβεια η δική μου και η δική της κατανάλωση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί, θα το υπολογίζει με το μάτι, ή θα θεωρεί ότι οι λογαριασμοί της ανά τα έτη είναι σταθεροί οπότε όποια αύξηση οφείλεται σε εσένα.

Link to comment
Share on other sites

πες στην ιδιοκτήτρια να βρει έναν ηλεκτρολόγο για να βάλει ένα μετρητή ενέργειας στον πίνακα σου, γιατί με τετραγωνικά επιμερισμός ενέργειας δεν γίνεται. Βάσει τετραγωνικών θα πρέπει να γίνει ο επιμερισμός των δημοτικών δαπανών.

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε ξεχωριστός μετρητής. Το κόστος είναι σχετικά μικρό και το αποτέλεσμα δίκαιο για όλους. Κάθε άλλη λύση ανήκει στην κατηγορία του "ότι να ναι" .

Link to comment
Share on other sites

Μια " ότι να ναι " λύση είναι και η πληρωμή κατά αναλογία ατόμων .

Πιστεύω πως έτσι θα είναι η χρέωση , είναι κάτι που συνηθίζονταν παλιότερα .

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ξεχωριστό μετρητή θα πληρώσεις όσο θέλει η ιδιοκτήτρια.Υπάρχουν μετρητές ράγας που τοποθετούνται στο πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.