Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λίστα εργασιών για αποκατάσταση πέτρινου παραδοσιακού αγροτικού κτίσματος


 
rou24gr

Recommended Posts

Terry έχεις απόλυτο δίκιο και καταλαβαίνω την ανάγκη πολιτικού μηχανικού αλλά μπορώ εγώ να υποχρεώσω τον ιδιοκτήτη να βγάλει ολοκληρωμένη οικ. άδεια στην παρούσα φάση?? Δεν μπορώ! Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να συμβουλευτώ συναδέλφους (εξού και το post)!!!

 

Αλέξη αυτό ακριβώς θα κάνω! Ότι εργασία θεωρώ απαραίτητη σε γενικό επίπεδο καταγράφεται από τους πίνακες του ΑΤΟΕ και μετά εξειδικεύω και πάλι με βάση αυτούς! Για τις Η/Μ υπάρχει Μηχανολόγος να ανησυχεί! ¨) Οι τιμές ούτε καν συμβουλευτικές δεν είναι αλλά τελικά θα χρησιμοποιήσω αυτές που δίνει ο φορέας χρηματοδότησης και έπειτα θα προσαυξηθούν με ένα σεβαστό ποσοστό που θα δικαιολογηθεί από παλαιότερα έργα που έχουν υπόψην τους! Ελπίζω να ακούγεται λογικό!

 

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

rou24gr

 

έχεις δίκιο για τον ιδιοκτήτη αλλα προσοχή. Στα ιδιωτικά η τιμή που δίνεις δένεται σαν τον γάιδαρο. Εαν μετα ζητήσεις παραπάνω τότε χάνεις αξιοπιστία. Επισκευές σε πέτρινα είναι ενας χώρος που κρύβει πολλά προβλήματα και χρήματα. Το γεωρανταρ δεν το ειπα τυχαία. Μόνο ετσι μπορείς να κρίνεις (με πολιτικό μηχανικό) το κόστος. Εχω δει κοστολόγηση για ενέματα να διπλασιάζεται στο εργο. Ειναι τραγικά δύσκολο με το μάτι να υπολογίσεις κατανάλωση και εργατικά. Κατα δεύτερο λόγο θα πρέπει να κάνεις και μια επιλογή υλικών επισκευής/συντήρησης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως ηθελα να πω..

Οτι μπορεις να ξεφυγεις παρα πολυ και πολυ ευκολα...

 

Τονισε τουλαχιστον στον ιδιοκτητη οτι προκειται για αναλυτικο προυπολογισμο αλλα κατ'εκτιμηση. ΤΟΝΙΣΕ ΤΟΥ ΤΟ!!!!

 

Βαλλε και ενα 10% απροβλεπτα να εισαι μεσα..

 

Μην ξεχασεις ωρες μηχανηματων και κοστος μεταφορας μπαζων, υλικων κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που αντί για απάντηση θα γράψω ερώτηση, και με συγχωρείς αν γίνομαι αδιάκριτη, αλλά επειδή μου έχει ζητηθεί να αναλάβω κάτι παρόμοιο (αποκατάσταση παραδοσιακού στο Πήλιο, ιδιωτικό) (αρχιτέκτων είμαι), υπάρχει κάποιο πρόγραμμα χρηματοδότησης? Τι φορέας είναι αυτός, μπορεί να ενταχθεί ίσως και αυτό που έχω αναλάβει? (από το 1815, πετρόχτιστο)

Link to comment
Share on other sites

Rou24gr, τώρα είδα την συνέχεια των μηνυμάτων και κατάλαβα ότι δεν υπάρχει μελέτη. Ο Tery έχει απόλυτο δίκιο, είναι απολύτως αδύνατον να κάνεις αναλυτικό προϋπολογισμό εφόσον δεν υπάρχει μελέτη και εφόσον τα σχέδια που κρατάς στα χέρια σου δεν είναι αποτέλεσμα μελέτης. Μην μπεις καν στην διαδικασία να κάνεις όσα σου είπα. Η μόνη δυνατή εκτίμηση κόστους στην φάση αυτή είναι με ογκομετρικό προΰπολογισμό. Τώρα, αν για την χρηματοδότηση θέλει "αναλυτικό", μην σκας, ο,τι και να κάνεις θα είναι μπαλαμούτι.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή STIVI τα προγραμματα είναι τα γνωστά LEADER και ΟΠΑΑΧ (το δεύτερο είναι η δική μου περίπτωση) του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης. Λογικά θα έχει αναλάβει το έργο αυτό κάποια Αναπτυξιακή της περιοχής σου! Το Πήλιο πρέπει να είναι χαρακτηρισμένος παραδοσιακός οικισμός και εδώ δεν ισχύουν όλα τα μέτρα! Επίσης έχει αρκετές δεσμεύσεις για τη χρήση που θα πάρει το κτίριο με τη νέα πρόταση και πολλά άλλα. Οπότε ενημερώσου εδώ ή καλύτερα στην Αναπτυξιακή εταιρεία της περιοχής σου (αν υπέγραψε σύμβαση φυσικά για φέτος...).

 

Συνάδελφοι νομίζω ότι απλά θα ενημερώσω τους ιδιοκτήτες για τα "σφάλματα" που μπορεί να προκύψουν και την ανάγκη αυτοψίας από πολιτικό και αποφασίζουν εκείνοι... Αν είναι να ξεφύγω πάνω από 30% ουσιαστικά το ποσοστό που καλύπτει η χρηματοδότηση θα πέσει πολύ και δεν έχει νόημα...

 

Ευχαριστώ όλους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.