Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανομή δαπάνης κοινόχρηστου ρεύματος θέρμανσης


Daron

Recommended Posts

Αν ο ιδιοκτήτης δεν είναι πολύ πρόθυμος να βάλει θερμιδομετρητές σκέφτηκα να προσεγγίσω την ισχύ των boiler αλλά χρειάζομαι μια κάπως σωστή παραδοχή για το ΔΤ ανάμεσα σε τελική και αρχική θερμοκρασία του ζεστού νερού χρήσης και στο χρόνο που χρειάζεται για να ζεσταθεί το νερό μέσα στο boiler (νομίζω είναι είτε 80 είτε 100 lt η χωρητικότητα, πρέπει να το ξαναδώ). Με βάση αυτή την ισχύ, την ένδειξη ωρομετρητή και την Κ.Θ.Δ πετρελαίου να βρώ την κατανάλωση πετρελαίου σε λίτρα. Μπακάλικο, αλλά δεν έχω σκεφτεί κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θυμίζω ότι το θέμα είναι "Κατανομή δαπάνης κοινόχρηστου ρεύματος θέρμανσης"

 

Για τα boiler σε συνδυσμό με τους ωρομετρητές, υπάρχουν αλλού συζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Daron μιλώντας για τρία Boiler είναι εντελώς σπατάλη αυτό το σύστημα. Καλύτερα να ανάβει ο λέβητας και να θερμαίνει ταυτόχρονα και τα τρία boiler παρά να θερμαίνει το ένα, μετά να κρυώνει, μετά ξανά να ζεσταίνεται και ούτω καθεξής.

 

Πιο οικονομικό είναι να παίρνει ο λέβητας για μισή ώρα και να τα θερμαίνει όλα, παρά να δουλέψει μισή ώρα για το καθένα.

 

Λες ο ιδιοκτήτης να μην καταλάβει την αναγκαιότητα των 3 θερμιδομετρητών?

 

ΥΓ. Οι κυκλοφορητές σου που ζεσταίνουν τα boiler, πρόσεχε μην τα κρυώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα του συστήματος θέρμανσης δεν μοιράζεται στα διαμερίσματα σύμφωνα με τον κανονισμό κατανομής δαπανών θέρμανσης αλλά σύμφωνα με τον πίνακα κατανομής κοινοχρήστων (τα χιλιοστά που λέμε), δηλαδή με τους στυντελεστές που μοιράζονται και τα υπόλοιπα κοινόχρηστα.

 

Το ρεύμα του συστήματος θέρμανσης καταναλώνεται από την ίδια σύνδεση που τροφοδοτεί τον ανελκυστήρα, τον φωτισμό, της γκαραζόπορτες (αν είναι αυτόματες και κοινόχρηστες), κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου sdim; Πού διαφωνείς με τα λεγόμενά μου στο #2 και #4 ; Γιατί να μην θεωρήσουμε το ρεύμα της κεντρικής θέρμανσης ως δαπάνη λειτουργίας της κεντρικής θέρμανσης;

Link to comment
Share on other sites

το σκεπτικό μου είναι ότι το ρεύμα δεν θερμαίνει τον χώρο, γι'αυτό δεν το λαμβάνω υπόψιν ως έξοδο θέρμανσης.

 

Έχω ακούσει, αλλά δεν το έχω επαληθεύσει, ότι δεν επιτρέπεται η σύνδεση άλλου ρολογιού/μετρητή στο δίκτυο.

 

Δεν διαφωνώ με όσα λες. Έμμεσα είναι έξοδο. Αν θες οπωσδήποτε να το λάβεις υπ'όψιν στους υπολογισμούς πρέπει να βάλεις έναν μετρητή ρεύματος στην γραμμή που πηγαίνει στο λεβητοστάσιο για το σύστημα θέρμανσης.

Με την μέτρηση θα υπολογίζεις το κόστος του ρεύματος (αν θα το μετρήσεις με τιμή κιλοβατώρας στην χαμηλή κατηγορία ή στην υψηλή είναι ένα ζήτημα) το οποίο κόστος θα το μοιράσεις στις ιδιοκτησίες όπως ακριβώς μοιράζεις και το κόστος του καυσίμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας

Σε μια πολυκατοικια με κεντρικο λεβητα πετρελαιου

εγω δεν εχω λεφτα να συνδεσω ηλιακο με μποιλερ

Θα πρεπει να εχω καποια εκπτωση σε σχεση με τους αλλους ιδιοκτητες οι οποιοι χησιμοποιουν μποιλερ για τα μπανια τους

Διοτι μεχρι στιγμης χρεωνομαι σαν να κανω χρηση μποιλερ

Σημιωνω οτι δεν υπαρχουν θερμιδομετρητες μονο ωρομετρητες για τα σωματα θερμανσης

Ευχαριστω

 

Θυμίζω ότι το θέμα είναι "Κατανομή δαπάνης κοινόχρηστου ρεύματος θέρμανσης"

 

Για τα boiler σε συνδυσμό με τους ωρομετρητές, υπάρχουν αλλού συζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επειδή δεν είναι δυνατόν να υπολογιστεί η έκπτωση όχι δεν μπορείς να έχεις :(.

 

Οι λύσεις:

 

1) Πας δικαστικά και απαιτείς να μπουν θερμιδομετρητές στα boiler αφού ο νόμος απαγορεύει ωρομέτρηση στα boiler. (θες πραγματικά να μην σου ξαναμιλίσει κανείς στην πολυκατοικία;)

2) Βάζεις και εσύ boiler (έτσι θα είστε όλοι παράνομοι :P ). To κόστος του οποίου θα το κάνεις πολύ σύντομα απόσβεση.

 

Σημείωση: αν δεν έχεις ηλιακό (που έχει και μεγάλο κόστος) μπορείς να βάλεις ένα απλό boiler (ρεύμα - πετρέλαιο) που είναι σημαντικά πιο οικονομικό ως συσκευή (και πιο αντιοικολογικό)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Σε πολυκατοικία (θεσ/νικη) γίνεται επιμερισμός του λογαριασμού κοινόχρηστου ρευματος σε "ΔΕΗ κοινοχρήστων", "ΔΕΗ Καυστήρα" και "ΔΕΗ ανελκυστήρα".

Απευθύνθηκα για εξηγήσεις στην εταιρία κνχ αλλά να σας πω την αλήθεια δεν κατάλαβα το "σύστημα που εφαρμόζεται στο70% των περιπτώσεων" όπως λένε.

Εχετε ιδέα περι τίνος πρόκειται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.